Architektura MuratorWydarzeniaTrzydziestolecie pracowni Kuryłowicz & Associates

Trzydziestolecie pracowni Kuryłowicz & Associates

Dorobek pracowni Kuryłowicz & Associates wykracza daleko poza zrealizowane obiekty. Jej twórcy wywarli silny wpływ nie tylko na krajobraz polskich miast, ale także życie społeczności architektonicznej, wychowując kilka pokoleń studentów i inicjując liczne projekty popularyzujące architekturę. Z okazji jubileuszu biuro zaprasza na wirtualne spotkanie, transmitowane prosto ze swojej siedziby na Saskiej Kępie.

Trzydziestolecie pracowni Kuryłowicz & Associates
Biurowiec Prosta Tower w Warszawie, proj. Kuryłowicz & Associates, 2007-2011

Na podstawie realizacji pracowni Kuryłowicz & Associates, założonej w Warszawie w 1990 roku przez Stefana Kuryłowicza (1949-2011), można prześledzić 30 już lat polskiej architektury. Od skromnych postmodernistycznych budynków dla sektora prywatnego – jak siedziba Fuji Fotex Polska (1993), biurowiec Nautilius (1998) – przez wielkie obiekty komercyjne utrzymane w stylu malowniczego high-techu – Focus Filtrowa (2001); siedziba LOT (2002) – i reminiscencje luksusowego modernizmu – osiedla Eko Park ,Marina Mokotów (2006) czy Nowe Powiśle ( 2010 ) – po wielkie projekty publiczne, których ekstrawaganckie formy i prestiżowe funkcje czynią z nich kandydatów na przyszłe ikony architektury (wrocławskie Narodowe Centrum Muzyki, stadion  w Białymstoku ). Obecnie to jedna z największych polskich pracowni o tak bogatym i różnorodnym dorobku, w której na co dzień pracuje ponad 60 architektów. Z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 30-lecia biuro postanowiło przygotować wirtualne spotkanie pod nazwą „Good Morning, Architecture”. Wezmą w nim udział m.in. Ivan Blasi, koordynator nagrody UE Mies van der Rohe, Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „Architektury-murator” oraz architekci pracowni z  profesor Ewą Kuryłowicz na czele. Moderatorem i prowadzącym dyskusję będzie kurator architektury Marcin Szczelina.

Czytaj też: Projekt siedziby Komisji Europejskiej według Kuryłowicz & Associates [GALERIA] |

Good Morning, Architecture: 30 lat Kuryłowicz & Associates

Organizatorzy zapowiadają, że będzie to doskonała okazja, by na podstawie dorobku studia  porozmawiać o tym co było, jest oraz będzie się działo w architekturze w najbliższych latach. Architektura polska, podobnie jak architektura na całym świecie, jest heterogeniczna. Widzę to również w projektach Kuryłowicz & Associates. Niemniej, patrząc na tę różnorodność, można wyłonić nowy element, który łączy. Jest nim unifikacja przepisów i wymagań, które coraz to mocniej oddziaływują bezpośrednio na projekty, a w konsekwencji definiują charakter miast i różnych regionów Europy, która cały czas jest w budowie – mówi Ivan Blasi. Dyskusji towarzyszyć będzie prezentacja archiwalnych materiałów, a także nowych projektów pracowni. Światło dzienne ujrzą też dokumenty, które do tej pory nie były prezentowane tak szerokiej grupie odbiorców – liczne koncepcje, artystyczne szkice oraz archiwalne zdjęcia. Uznaliśmy, że spotkanie w formie porannej dyskusji przy kawie będzie dobrym sposobem, by naturalnie, a zrazem spontanicznie porozmawiać o tym, co kochamy najbardziej – o architekturze. Poprzez tę rozmowę chcemy przybliżyć istotę naszej pasji i w ten sposób świętować jubileusz trzydziestolecia pracowni – zapowiada Ewa Kuryłowicz, generalny projektant i wiceprezes zarządu Kuryłowicz & Associates. Spotkanie odbędzie się  w  niedzielę 6 grudnia o godzinie 10.00. Transmisja tu.

Trzydziestolecie pracowni Kuryłowicz & Associates
Autor: (Red.)
Nowy budynek Neofilologii i Lingwistyki projektu Kuryłowicz & Associates: mamy pierwsze zdjęcia Otwarto nowy budynek wydziałów Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej UW projektu pracowni Kuryłowicz & Associates. To jedna z największych inwestycji z wieloletniego programu rozwoju uczelni.
Zespół hotelowo-apartamentowy na Służewcu: nowy projekt Kurylowicz & Associates Na blisko dwuhektarowej działce przy ul. Komputerowej na warszawskim Służewcu Przemysłowym powstanie nowy zespół hotelowo-apartamentowy. Projekt na zlecenie firmy Acer Re opracowało biuro Kurylowicz & Associates.
Osiedle Naturia w Toruniu Na powojskowych, leśnych terenach Torunia powstała architektura wpisana w kontekst miejsca, w której można odnaleźć wczesne idee modernistyczne. O nowej realizacji pracowni Kuryłowicz & Associates pisze Agnieszka Błażko.
Nowa mieszkaniówka przy Malczewskiego w Radomiu projektu Kuryłowicz & Associates Przy ulicy Malczewskiego w Radomiu powstanie nowy budynek wielorodzinny z częścią usługowo-handlową. Czternastokondygnacyjna dominanta o modułowej kompozycji z betonowych prefabrykatów to najnowszy projekt warszawskiej pracowni Kuryłowicz & Associates.
Współczesne projektowanie szpitali dla dzieci: rozmowa z Aleksandrą Czubaszek-Siłuch z Kuryłowicz & Associates Przed przystąpieniem do projektowania zdecydowaliśmy się przeprowadzić serię spotkań z pracownikami. Staraliśmy się wziąć pod uwagę opinie każdej grupy zawodowej i wykorzystać je do stworzenia najlepszych rozwiązań przestrzennych – mówi architektka Aleksandra Czubaszek-Siłuch z biura Kuryłowicz & Associates, która jest współautorką kompleksowej modernizacji izby przyjęć oraz rejestracji w Instytucie Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
Zmieniamy percepcję pacjenta: rozmowa z Piotrem Żabickim z Kuryłowicz & Associates Dziś oprócz oczywistych zmian w projektowaniu szpitala związanych z rozwojem techniki oraz warunkami epidemii, powinniśmy się starać o bardziej przyjazne kreowanie wnętrz pod kątem realizacji potrzeb psychologicznych pacjenta. O nowej realizacji Kuryłowicz & Associates zaprojektowanej pro bono dla Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie rozmawiamy z jej współautorem, architektem Piotrem Żabickim.