Architektura MuratorWydarzeniaHugon Kowalski na 15. Biennale Architektury w Wenecji

Hugon Kowalski na 15. Biennale Architektury w Wenecji

Hugon Kowalski, założyciel biura projektowego UGO Architecture, został zaproszony do udziału w głównej wystawie na tegorocznym Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji. Projekt Let's talk about garbage dotyczyć będzie globalnej nadprodukcji śmieci oraz alternatywnych strategii rozwiązania problemu odpadów za pomocą architektury. Do współpracy przy projekcie Kowalski zaprosił Marcina Szczelinę, krytyka i kuratora, współtwórcę Architecture Snob.

UGO Architecture na 15. Biennale Architektury w Wenecji

Projekt, który zaprezetują dotyczyć będzie globalnego problemu nadprodukcji śmieci. Współczesną odpowiedzią na nadmiar odpadów wytwarzanych za sprawą konsumpcyjnego trybu życia jest recykling - jedyna nadzieja na spowolnienie zaśmiecania naszej planety. Projekt “Let’s talk about garbage”, będzie próbą pokazania nowych, alternatywnych strategii w walce z zalewającą nasze miasta lawiną odpadów oraz tego jak architektura może wpływać na ich zmniejszenie oraz uczestniczyć w procesie recyklingu.

Biennale jest najważniejszą imprezą architektoniczną na świecie, dlatego gdy kilka miesięcy temu dostałem maila od Araveny z zaproszeniem, myślałem, że to pomyłka. Od razu zadzoniłem do Marcina, bo wcześniej pracował przy biennale, aby to potwierdzić. Mam nadzieję, że wykorzystam tę okazję, żeby pokazać swoje pomysły - mówi Hugon Kowalski.

Realizacja projektu Let’s talk about garbage zostanie wsparta przez kolekcjonerkę sztuki i założycielkę Art Stations Foundation Grażynę Kulczyk. Projekt powstaje przy współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z Instytutem Adama Mickiewicza.

15. Biennale Architektury w Wenecji odbywać się będzie pod hasłem Reporting form the Front. Jego kuratorem został chilijczyk Alejandro Aravena, tegoroczny laureat Nagrody Pritzkera. Wystawa będzie koncentrować się na architekturze, która poprzez inteligencję i intuicję pozwala na zmianę status quo. Pragniemy zaprezentować przykłady, które pomimo trudności, zamiast rezygnacji i rozgoryczenia proponują działanie. Chcemy pokazać, że w ciągłej debacie o jakości zbudowanego środowiska istnieje nie tylko potrzeba, lecz także przestrzeń działania - mówił Aravena po ogłoszeniu nominacji na kuratora Biennale. Choć hasło przewodnie sugeruje, że wystawa będzie poświęcone kryzysom, Aravena zapowiada, że ekspozycja będzie mieć wydźwięk pozytywny - wybrane historie mają pokazać, że istnieje nie tylko potrzeba, lecz także przestrzeń do działania. Szerszej publiczności zostaną zaprezentowane historie sukcesów (choćby niewielkich) i przykłady architektury podważającej status quo.

Więcej informacji o wystawie i wydarzeniach towarzyszących na oficjalnej stronie Biennale.

Zespół:

Projekt: Hugon Kowalski i Marcin Szczelina
Research: Maria Dondajewska, Klaudia Dopierała, Magda WypuszProjekt i opracowanie graficzne: Edgar Bąk
Zdjęcia i montaż: Mishka Studio - Michał Oziewicz, Michał Rachlewici
Konsultacja: Rohan Shivkumar, Mrinali Gokani, Aaron Betsky

Hugon Kowalski (1987) - architekt. Od 2010 roku pracuje na uczelni jako asystent w Katedrze Architektury i Urbanistyki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Za swój projekt dyplomowy dotyczący problemu slumsów w Bombaju, którego promotorem był Robert Konieczny, otrzymał jako pierwszy Polak prestiżową nagrodę Archiprix International Hunter Douglas Awards za najlepszy dyplom architektoniczny na świecie obroniony w latach 2009-2011. W 2010 roku na czwartym roku studiów otworzył własną pracownię – UGO Architecture, którą rozwija do dziś. Laureat 27 polskich i międzynarodowych nagród. W 2012 roku zdobył pierwszą nagrodę w konkursie „Archi-world Academy” dla młodych architektów i studentów architektury. Zdobywca „International Design Award” 2008 r., 2009 r. Wyróżniony w konkursie na opracowanie koncepcji Placu Narutowicza w Warszawie, zdobywca Nagrody im. Macieja Nowickiego w 2014 roku. Jego projekty prezentowane były na wystawach w Seulu, Mediolanie, Bolonii czy Manchesterze. Od 2012 roku jest aktywnym członkiem zarządu poznańskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Marcin Szczelina (1982) – krytyk i kurator architektury. Asystent dyrektora Aarona Betskiego na 11 Biennale Architektury w Wenecji. Współkurator Biennale Evento w Bordeaux (2009). Autor licznych tekstów o architekturze i projektów poświęconych kondycji współczesnej architektury. W latach 2008–2009 redaktor pisma „Zawód: Architekt”. W latach 2012 -2015 felietonista magazynu „Sukces”. Współredaktor książki „Dotknąć Muzyki”. Korespondent włoskiego magazynu „Domus”. Na łamach „Monitor Magazine” prowadzi rozmowy o współczesnej architekturze. Ekspert Europejskiej Nagrody Architektonicznej Mies van der Rohe Award. Współtwórca platformy Architecture Snob. Założyciel niezależnej przestrzeni do testowania granic architektury - Furheart Gallery. Obecnie pracuje nad anglojęzycznym przewodnikiem po współczesnej architekturze, który ukaże się jeszcze w tym roku nakładem wydawnictwa DOM Publishers.

Otwarcie Biennale Architektury w Wenecji odbędzie się 28 maja i potrwa do 27 listopada 2016 roku.

Pawilon Polski na Biennale Architektury w Wenecji 2023 Poznaliśmy wyniki konkursu projekt wystawy w pawilonie Polski na Biennale Architektury w Wenecji 2023. Zwyciężyła koncepcja kuratorska kulturoznawcy Jacka Sosnowskiego, który do współpracy zaprosił artystkę Annę Barlik i architekta Marcina Strzałę.
Konkurs na projekt wystawy w pawilonie Polski na Biennale Architektury w Wenecji 2023 Trwa konkurs na kuratorski projekt polskiej wystawy, która zostanie zaprezentowana w ramach 18. Biennale Architektury w Wenecji. Termin składania projektów upływa 30 września.
Lesley Lokko kuratorką biennale architektury w Wenecji 2023 Lesley Lokko została wybrana na kuratorkę 18. biennale architektury w Wenecji. Ta ghańsko-szkocka architektka jest nie tylko wykładowczynią i badaczką, ale też autorką poczytnych powieści obyczajowych, których akcja rozgrywa się głównie w Afryce. Lokko będzie pierwszą czarnoskórą kuratorką weneckiej wystawy.
Projekt ekspertów z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej na Biennale Architektury w Wenecji Nieinwazyjny System Pomiarowy, pozwalający analizować ruch miejski, został zaprezentowany podczas tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji. Za jego opracowaniem stoi zespół ekspertów z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Cyfrowe platformy, miasto i pandemia Pandemia przyspieszyła nowy podział miejskich ról. W miejsce rządów, które nie były w stanie zaspokoić różnych potrzeb w czasie lockdownu, kiedy ludzie nie mogli wychodzić z domu, pojawiły się platformy cyfrowe. Weszły w tę lukę i zajęły quasi-rządowe pozycje. Autorzy książki Platform Urbanism and Its Discontents oraz wystawy w austriackim pawilonie na tegorocznym biennale w Wenecji o wpływie na miasto internetowych graczy, takich jak Google, Uber czy Airbnb.
Międzynarodowy konkurs dla studentów na projekt ławki w Wenecji Curators Collective, zrzeszający kuratorów blisko 50 pawilonów narodowych tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji, zaprasza do udziału w międzynarodowym konkursie studenckim na projekt ławki, która zostanie zrealizowana w przestrzeni miasta. Zgłoszenia do 7 lipca!