Miejska instalacja

„Victoria” wraca do centrum Warszawy!

2023-10-10 11:22

13 października na placu przed ZODIAKIEM Warszawskim Pawilonem Architektury stanie historyczny już kaseton zdobiący niegdyś fasadę hotelu Victoria przy placu Piłsudskiego. To część antywojennego projektu realizowanego przez Stefana Kornackiego w przestrzeni wielu miast na całym świecie.

Autorem projektu napisu oraz identyfikacji wizualnej hotelu Victoria z 1975 roku jest grafik Roman Duszek, autor wielu kultowych dziś logotypów i znaków graficznych. Na swoim koncie ma m.in. opracowanie systemu informacji dla metra warszawskiego, logo Fiata 125p czy znak wykorzystywany w czołówce Dziennika Telewizyjnego.

W 2011 roku kaseton ze słowem „Victoria” został zdemontowany z fasady hotelu. Zainteresował się nim artysta Stefan Kornacki. Antywojenną wymowę napisu wykorzystał w serii interwencji przestrzennych pod nazwą „Inscription Project”, które od 14 lat realizuje w miastach na całym świecie. W ten sposób Victoria pojawiła się już m.in. w Lizbonie, Gdańsku i Gdyni. Teraz będzie pokazywana w Warszawie.

Stołecznej odsłonie przedsięwzięcia towarzyszyć będzie eksperymentalny koncert oparty na nagraniach słowa „Victoria” wypowiadanego przez osoby doświadczające uchodźctwa. Wykrzyczane, szeptane. „Victoria” w języku perskim, arabskim, białoruskim, ukraińskim. Kolekcja tych anonimowych nagrań realizowanych telefonem, wysyłanych komunikatorami, ciągle się powiększa. W trakcie trwania wystawy zostaną zrealizowane kolejne – zapowiadają organizatorzy.

Wnętrza liter podczas koncertu i wernisażu wypełni video mapping autorstwa Saskii Wojtalewicz, a w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury zobaczyć będzie można nagranie rozmowy z Romanem Duszkiem, który opowie o historii powstania napisu, oraz dokumentację działań poprzednich odsłon projektu.

„Inscription Project“ przed ZODIAKIEM Warszawskim Pawilonem Architektury
Kiedy: 13-29 października 2023
Koncert: 13 października, godz. 19.30
Live: Tomasz Januchta (kontrabas) i Piotr Rosztajn (elektronika)
Mapping / wizualizacje: Saskia Wojtalewicz