Sztuka w mieście

Instalacja Izabeli Bołoz na dziedzińcu paryskiego Hôtel-Dieu

2023-09-14 17:08

Studio Boloz, znane z łączenia w nieoczywisty sposób sztuki, architektury i designu, zostało wybrane do stworzenia wystawy na dziedzińcu słynnego paryskiego szpitala Hôtel-Dieu.

Historia, która trwa...

Hôtel-Dieu, pierwszy i zarazem najstarszy szpital Paryża, mimo wielu metamorfoz i upływowi czasu, do dziś zachował swoją podstawową funkcję. Jest jednak także nowoczesnym centrum badań medycznych i siedzibą start-upów, które kształtują przyszłość medycyny.

Historia tego miejsca stała się inspiracją do stworzenia wystawy, która przypominałaby liczne transformacje, jakim ulegał obiekt na przestrzeni ponad 100 lat. Na zlecenie agencji kreatywnej Manifesto przygotował ją francuski scenograf Cyril Delhomme, który do współpracy zaprosił studio Izabeli Bołoz. Znał moje prace z wcześniejszych realizacji, między innymi w Eindhoven. Bardzo spodobał mu się system Intersections i jego potencjał – opowiada projektantka.

Wielofunkcyjne meble made in Poland

Ażurowe elementy systemu powstają z malowanej proszkowo stali i można łączyć je ze sobą niczym dwa grzebienie. Dzięki temu, że mają różne kształty mogą pełnić wiele funkcji, siedzisk, miejsc do leżenia czy ekspozytorów. To nowoczesne meble miejskie prowokujące użytkowników do różnorodnych aktywności. Na dziedzińcu Hôtel-Dieu pełnią głównie rolę stojaków na plansze z historią budynku, ale nie tylko. Kolorowe, modułowe elementy kontrastują z monumentalną architekturą, przyciągając uwagę przechodniów i prowokują do interakcji.

Użytkowość i interakcja z człowiekiem odgrywa bardzo ważna rolę w moich projektach. Dzięki temu przestrzenie wystawowe służą nie tylko kontemplacji, ale także odpoczynkowi, relaksowi czy nawet zabawie – mówi Izabel Bołoz.

Inauguracja wystawy zaplanowana jest na weekend 16-17 września. W te dni Hôtel-Dieu będzie otwarty dla zwiedzających w godzinach 10:00-18:00. Dodatkowo, o godzinie 15:00 i 16:30 przewidziano zwiedzanie obiektu z przewodnikiem, który przybliży historię szpitala. Instalacja pozostanie na dziedzińcu Hôtel-Dieu przez dwa lata.

Scenografia: Cyril Delhomme
Wystawa plenerowa: Studio Boloz, zespół w składzie: Izabela Bołoz, Natalia Kamińska
Projekt graficzny / ilustracje:  Maison Solide
Koncepcja, koordynacja i produkcja: Manifesto
Projekt opracowany i sfinansowany przez APHP i Novaxia