Architektura MuratorWydarzeniaW wieku 77 lat zmarł profesor Wojciech Kosiński

W wieku 77 lat zmarł profesor Wojciech Kosiński

9 kwietnia 2020 roku zmarł profesor Wojciech Kosiński, wybitny naukowiec i nauczyciel akademicki, pasjonat architektury, wychowawca i mentor kilku pokoleń krakowskich architektów.

W wieku 77 lat zmarł profesor Wojciech Kosiński
Wojciech Kosiński; fot. Krzysztof Ingarden

Prof. dr hab. inż. arch. Wojciech Kosiński urodził się w 1943 roku we Lwowie, lecz przez całe swoje dorosłe życie związany był z Krakowem, gdzie ukończył III Liceum Ogólnokształcące i studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, zakończone w 1967 roku dyplomem wykonanym pod kierunkiem profesora Władysława Gruszczyńskiego. W latach 1967-2015 był pracownikiem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie zdobywał kolejne stopnie naukowe, uwieńczone tytułem profesorskim. Od 2015 roku aż do swojej śmierci wykładał i nauczał na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Wojciech Kosiński był bardzo płodnym naukowcem, opublikował pond 300 prac i monografii naukowych. Jego ostatnia książka, wydana w grudniu 2017 roku, napisana wspólnie z Tomaszem Węcławowiczem, poświęcona została profesorowi Gruszczyńskiemu. Z tej okazji zorganizowana została wystawa, która gościła w murach Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego na początku 2018 roku. Wojciech Kosiński profesora Gruszczyńskiego uważał za swojego mistrza i życiowego przewodnika. To od Gruszczyńskiego wywodzi się wielka skala jego urbanistycznych wizji i rozmach kreski, a także umiłowanie Tatr, Podhala i góralskiego folkloru.   

Wojciech Kosiński był erudytą obdarzonym niebywałym wdziękiem i błyskotliwym poczuciem humoru, kochał życie i podróże, był melomanem, taternikiem i żeglarzem. Był też bardzo dzielnym człowiekiem, pomimo długoletniej, ciężkiej choroby z wielka pasją i zaangażowaniem do ostatnich dni wykonywał wszystkie swoje obowiązki naukowe, dydaktyczne, redaktorskie i recenzenckie. Takim Go zapamiętamy: życzliwego, uśmiechniętego i pełnego entuzjazmu Nauczyciela i Przyjaciela – piszą przedstawiciele Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskie Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego Krzysztof Ingarden, Katarzyna Banasik-Petri i Artur Jasiński w nocie do redakcji.

Czytaj też recenzję Wojciecha Kosińskiego: Stanisław Gzell. O Architekturze. Szkice pisane i rysowane |

Tagi:
Podsumowanie akcji Architekci grają dla WOŚP Zakończyła się organizowana przez „Architecture Snob” piąta edycja akcji Architekci grają dla WOŚP. W 2023 roku na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udało się zebrać ponad 72 tysiące złotych!
W wieku 98 lat zmarł Witold Cęckiewicz Nie żyje nestor krakowskiej architektury Witold Cęckiewicz, laureat Honorowej Nagrody SARP, autor m.in. ambasady polskiej w New Delhi, hotelu Cracovia czy pomników na Polach Grunwaldu i w obozie Płaszów.
Nie żyje Krzysztof Chwalibóg W wieku 83 lat zmarł Krzysztof Chwalibóg, architekt, inicjator powołania Polskiej Rady Architektury, a następnie jej przewodniczący, współdyrektor programu pracy UIA Architektura dla wszystkich, autor i współautor wielu publikacji, a także projektu Polskiej Polityki Architektonicznej.
Bardzo się ze sobą kłócę: rozmowa ze Zbigniewm Maćkowem Te prawie 30 lat to nie jest żelazny dorobek, od którego powinniśmy teraz odcinać kupony. Rzeczy, którymi się dziś chwalimy, za 15 lat mogą być inaczej odbierane, bo przyczyniły się do tego, że z klimatem jest gorzej. Trzymam się zasady: dotychczasowe doświadczenia nas oczywiście budują, ale jest jak w piłce: jesteś tylko tak dobry, jak twój ostatni mecz – z okazji jubileuszu Maćków Pracowni Projektowej ze Zbigniewem Maćkowem rozmawia Maja Mozga-Górecka.
Pierwsze kroki w zawodzie zagranicą W nowym cyklu z praktycznymi poradami dotyczącymi możliwości budowania kariery architektonicznej na wymagającym rynku międzynarodowym Konrad Brzykcy o pracy w Nowym Jorku.
Shigeru Ban: architektura troski Czym jest architektura zrównoważona? Jaką rolę odgrywają w niej drewno i papier? W jaki sposób architekci, projektując, mogą pomagać uchodźcom i ofiarom katastrof? Jakie problemy w tym zakresie można napotkać w Polsce? O postrzeganiu komfortu, kontekstu i dobrostanu z architektem Shigeru Banem rozmawia Magda Pios.