Place Teatralny i Konstytucji dostępne tylko dla pieszych, zielona Targowa i schowane w tunelu Jerozolimskie. Jak będzie wyglądać Warszawa przyszłości? Wizje stolicy w 2050 roku. " />
Architektura MuratorWydarzeniaWarszawa przyszłości: stołeczne ulice i place w 2050 roku

Warszawa przyszłości: stołeczne ulice i place w 2050 roku

Place Teatralny i Konstytucji dostępne tylko dla pieszych, zielona Targowa i schowane w tunelu Jerozolimskie. Jak będzie wyglądać Warszawa przyszłości? Wizje stolicy w 2050 roku.

Place Teatralny i Konstytucji dostępne tylko dla pieszych, zielona Targowa i schowane w tunelu Jerozolimskie. Jak będzie wyglądać Warszawa przyszłości? Wizje stolicy w 2050 roku.

Warszawa przyszłości: stołeczne ulice i place w 2050 roku
Fragment ekspozycji „Warszawa 2050 miastem przyszłości”, plac Teatralny; proj. Michał Skowroński, Kinga Batte, Gabriela Bolisęga, Dominika Dołębska i Martyna Podrażka z Koła Naukowego Architektury Jutra WA PW

Do 19 września przed stołecznym Zodiakiem prezentowane są projekty dla Warszawy przyszłości. Na kilkunastu planszach zobaczymy, jak może wyglądać miasto już w 2050 roku. Czy za 30 lat zniknie parking z przestrzeni placu Teatralnego, a plac Konstytucji dostępny będzie tylko dla pieszych? Czy uda się schować w tunelu jezdnie i torowisko Alej Jerozolimskich, a Targową przekształcić w zielony deptak? Architektura przyszłych miast będzie zależała nie tylko od architektów, ale też od czynników społecznych. Czy pracować będziemy w domu, czy w biurze? Czy będziemy się przemieszczać pojazdami zeroemisyjnymi, czy transportem szynowym? Będziemy wypoczywać w przestrzeni realnej, czy wirtualnej? – mówiła Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w stołecznym ratuszu podczas konferencji poprzedzającej otwarcie wystawy „Warszawa 2050 miastem przyszłości”. Konkretne rozwiązania na pewno będziemy konsultować z mieszkańcami i mieszkankami, ale pytania, które stawiają studenci są dla nas wyzwaniem i inspiracją do działania – dodała.

Warszawa przyszłości: stołeczne ulice i place w 2050 roku
Fragment ekspozycji „Warszawa 2050 miastem przyszłości”, plac Konstytucji; proj. Michał Skowroński, Kinga Batte, Gabriela Bolisęga, Dominika Dołębska i Martyna Podrażka z Koła Naukowego Architektury Jutra WA PW

Plenerowa ekspozycja przed Zodiakiem to pokłosie współpracy studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej z ratuszem i Grupą Saint-Gobain. Wizje stolicy przyszłości opracowali Michał Skowroński, Kinga Batte, Gabriela Bolisęga, Dominika Dołębska i Martyna Podrażka z Koła Naukowego Architektury Jutra pod opieką merytoryczną profesora Radosława Achramowicza. Inspiracją do stworzenia projektów były wnioski z raportu „Polskie Miasta Przyszłości 2050 Oczami Młodych”, który ukazał się w maju tego roku.

W naszej wizji Warszawy przyszłości oddajemy przestrzeń miasta mieszkańcom. Dlatego między innymi ukryliśmy dobrze dziś znane, ale najczęściej oglądane z perspektywy samochodu Aleje Jerozolimskie, proponując ich nową, dedykowaną pieszym odsłonę. Zaproponowaliśmy zagospodarowanie podmościa na Starym Mieście, bo stała za tym chęć połączenia Mariensztatu, Ogrodów Królewskich oraz bulwarów z architekturą starówki. Most Śląsko-Dąbrowski może natomiast być pięknym, przyjaznym mieszkańcom zielonym łącznikiem pomiędzy dwoma brzegami Wisły – tłumaczył Michał Skowroński z Koła Naukowego Architektury Jutra, koordynator projektu.

Warszawa przyszłości: stołeczne ulice i place w 2050 roku
Fragment ekspozycji „Warszawa 2050 miastem przyszłości”, bulwar Karskiego; proj. Michał Skowroński, Kinga Batte, Gabriela Bolisęga, Dominika Dołębska i Martyna Podrażka z Koła Naukowego Architektury Jutra WA PW

Oprócz podmościa, bulwaru Karskiego na Starym Mieście, most Śląsko-Dąbrowskiego i Alej Jerozolimskich studenci wzięli na warsztat także okolicę Dworca Wschodniego i ulicę Targową na Pradze Północ, place Teatralny i Konstytucji oraz ulicę Waliców na Woli. Cieszymy się, że nasz raport staje się powoli merytorycznym standardem, do którego odnoszą się w swoich pracach kolejni utalentowani młodzi architekci. To oni będą decydowali o wyglądzie naszych miast w przyszłości. Te wizje wydają się bardzo obiecujące, a z perspektywy technologicznej, z której najłatwiej nam spojrzeć wiemy, że osiągalne już dziś – mówił Michał Ciesielski, dyrektor marki, komunikacji i cyfryzacji Grupy Saint-Gobain w Polsce.

Wystawa „Warszawa 2050 miastem przyszłości”
Gdzie:
plac przed Zodiakiem – Warszawskim Pawilonem Architektury
Kiedy: 17 sierpnia – 18 września
Współorganizatorzy: urząd m.st. Warszawy, Grupa Saint-Gobain

Warszawa przyszłości: stołeczne ulice i place w 2050 roku
Fragment ekspozycji „Warszawa 2050 miastem przyszłości”, rejon Dworca Wschodniego; proj. Michał Skowroński, Kinga Batte, Gabriela Bolisęga, Dominika Dołębska i Martyna Podrażka z Koła Naukowego Architektury Jutra WA PW
Warszawa przyszłości: stołeczne ulice i place w 2050 roku
Fragment ekspozycji „Warszawa 2050 miastem przyszłości”, ul. Targowa; proj. Michał Skowroński, Kinga Batte, Gabriela Bolisęga, Dominika Dołębska i Martyna Podrażka z Koła Naukowego Architektury Jutra WA PW
Wyniki konkursu studenckiego na zagospodarowanie rynku w Kazimierzu Biskupim Politechnika Poznańska we współpracy z gminą Kazimierz Biskupi zorganizowała konkurs dla studentów wydziału architektury na zagospodarowanie rynku i terenów wokół zbiornika w Kozarzewku. Wyniki mają zostać wykorzystane przy pracach związanych z modernizacją tych przestrzeni.
Klopsztanga w miastach przyszłości 2050: Przemo Łukasik o projektowaniu miast Jak będą wyglądały polskie miasta za 30 lat? Czy będzie w nich miejsce na klopsztangę? Wywiad z Przemo Łukasikiem z medusa group inauguruje nowy cykl rozmów o przyszłości polskich miast w 2050 roku.
Tagi:
Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949. Jak naprawdę wyglądała odbudowa stolicy? Marmur karraryjski w Rzymie, wapień portlandzki w Londynie czy „kamień paryski” w Paryżu – historie wielu europejskich stolic można odczytać poprzez przyglądanie się materiałom, z których zostały zbudowane. W drugiej połowie XX wieku Warszawę również zaczął wyróżniać jej unikalny materialny charakter: miasto zostało odbudowane z gruzu – mówi Adam Przywara, kurator wystawy.
Budynek Olbrachta 24 w Warszawie Architektura budynku jest odzwierciedleniem modułowej struktury mieszkań oraz ich nietypowego na rynku warszawskim dwupoziomowego układu – o realizacji pracowni Pole Architekci pisze Krzysztof Mycielski.
O zespole Varso Place Agnieszka Kalinowska-Sołtys Obiekt jest świetnym przykładem współpracy architektów z różnych pracowni z inwestorem, który jasno określał swoje cele na kolejnych etapach projektowych. Varso Tower mimo dużej wysokości nie zdominowało otoczenia. Sprytnie zaprojektowane podziały elewacji optycznie zmniejszają budynek, przez co wpasowuje się on w skalę miasta – o realizacjach pracowni Foster + Partners i HRA Architekci pisze Agnieszka Kalinowska-Sołtys.
O zespole Varso Place Grzegorz Buczek Czy dobra jakość projektu architektonicznego wystarczy do złagodzenia ewidentnej porażki planistyczno–urbanistycznej? Rozwiązania przyziemia północnego frontu Varso Place poprawiają co prawda jakość lokalnej przestrzeni publicznej, jednak skala nowej zabudowy jest wręcz destrukcyjna dla skali ulicy, a niespójne z kontekstem skosy elewacji wprowadzają niepokój w śródmiejską lokalność.
Nowy biurowiec MSZ w alei Armii Ludowej w Warszawie Projekt nowego gmachu dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych opracowało biuro DA Dziuba Architekci. Pięciokondygnacyjny budynek o przeszklonych elewacjach przesłoniętych żyletkami z piaskowanego betonu stanie w sąsiedztwie głównej siedziby resortu przy al. Szucha.
Opera o odbudowie Warszawy na motywach bestsellerowej książki Grzegorza Piątka! Sinfonia Varsovia wraz z instytucjami partnerskimi pracuje nad pierwszą operą warszawską. Libretto oparte będzie na książce „Najlepsze miasto świata” Grzegorza Piątka.