Place Teatralny i Konstytucji dostępne tylko dla pieszych, zielona Targowa i schowane w tunelu Jerozolimskie. Jak będzie wyglądać Warszawa przyszłości? Wizje stolicy w 2050 roku. " />
Architektura MuratorWydarzeniaWarszawa przyszłości: stołeczne ulice i place w 2050 roku

Warszawa przyszłości: stołeczne ulice i place w 2050 roku

Place Teatralny i Konstytucji dostępne tylko dla pieszych, zielona Targowa i schowane w tunelu Jerozolimskie. Jak będzie wyglądać Warszawa przyszłości? Wizje stolicy w 2050 roku.

Place Teatralny i Konstytucji dostępne tylko dla pieszych, zielona Targowa i schowane w tunelu Jerozolimskie. Jak będzie wyglądać Warszawa przyszłości? Wizje stolicy w 2050 roku.

Warszawa przyszłości: stołeczne ulice i place w 2050 roku
Fragment ekspozycji „Warszawa 2050 miastem przyszłości”, plac Teatralny; proj. Michał Skowroński, Kinga Batte, Gabriela Bolisęga, Dominika Dołębska i Martyna Podrażka z Koła Naukowego Architektury Jutra WA PW

Do 19 września przed stołecznym Zodiakiem prezentowane są projekty dla Warszawy przyszłości. Na kilkunastu planszach zobaczymy, jak może wyglądać miasto już w 2050 roku. Czy za 30 lat zniknie parking z przestrzeni placu Teatralnego, a plac Konstytucji dostępny będzie tylko dla pieszych? Czy uda się schować w tunelu jezdnie i torowisko Alej Jerozolimskich, a Targową przekształcić w zielony deptak? Architektura przyszłych miast będzie zależała nie tylko od architektów, ale też od czynników społecznych. Czy pracować będziemy w domu, czy w biurze? Czy będziemy się przemieszczać pojazdami zeroemisyjnymi, czy transportem szynowym? Będziemy wypoczywać w przestrzeni realnej, czy wirtualnej? – mówiła Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w stołecznym ratuszu podczas konferencji poprzedzającej otwarcie wystawy „Warszawa 2050 miastem przyszłości”. Konkretne rozwiązania na pewno będziemy konsultować z mieszkańcami i mieszkankami, ale pytania, które stawiają studenci są dla nas wyzwaniem i inspiracją do działania – dodała.

Warszawa przyszłości: stołeczne ulice i place w 2050 roku
Fragment ekspozycji „Warszawa 2050 miastem przyszłości”, plac Konstytucji; proj. Michał Skowroński, Kinga Batte, Gabriela Bolisęga, Dominika Dołębska i Martyna Podrażka z Koła Naukowego Architektury Jutra WA PW

Plenerowa ekspozycja przed Zodiakiem to pokłosie współpracy studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej z ratuszem i Grupą Saint-Gobain. Wizje stolicy przyszłości opracowali Michał Skowroński, Kinga Batte, Gabriela Bolisęga, Dominika Dołębska i Martyna Podrażka z Koła Naukowego Architektury Jutra pod opieką merytoryczną profesora Radosława Achramowicza. Inspiracją do stworzenia projektów były wnioski z raportu „Polskie Miasta Przyszłości 2050 Oczami Młodych”, który ukazał się w maju tego roku.

W naszej wizji Warszawy przyszłości oddajemy przestrzeń miasta mieszkańcom. Dlatego między innymi ukryliśmy dobrze dziś znane, ale najczęściej oglądane z perspektywy samochodu Aleje Jerozolimskie, proponując ich nową, dedykowaną pieszym odsłonę. Zaproponowaliśmy zagospodarowanie podmościa na Starym Mieście, bo stała za tym chęć połączenia Mariensztatu, Ogrodów Królewskich oraz bulwarów z architekturą starówki. Most Śląsko-Dąbrowski może natomiast być pięknym, przyjaznym mieszkańcom zielonym łącznikiem pomiędzy dwoma brzegami Wisły – tłumaczył Michał Skowroński z Koła Naukowego Architektury Jutra, koordynator projektu.

Warszawa przyszłości: stołeczne ulice i place w 2050 roku
Fragment ekspozycji „Warszawa 2050 miastem przyszłości”, bulwar Karskiego; proj. Michał Skowroński, Kinga Batte, Gabriela Bolisęga, Dominika Dołębska i Martyna Podrażka z Koła Naukowego Architektury Jutra WA PW

Oprócz podmościa, bulwaru Karskiego na Starym Mieście, most Śląsko-Dąbrowskiego i Alej Jerozolimskich studenci wzięli na warsztat także okolicę Dworca Wschodniego i ulicę Targową na Pradze Północ, place Teatralny i Konstytucji oraz ulicę Waliców na Woli. Cieszymy się, że nasz raport staje się powoli merytorycznym standardem, do którego odnoszą się w swoich pracach kolejni utalentowani młodzi architekci. To oni będą decydowali o wyglądzie naszych miast w przyszłości. Te wizje wydają się bardzo obiecujące, a z perspektywy technologicznej, z której najłatwiej nam spojrzeć wiemy, że osiągalne już dziś – mówił Michał Ciesielski, dyrektor marki, komunikacji i cyfryzacji Grupy Saint-Gobain w Polsce.

Wystawa „Warszawa 2050 miastem przyszłości”
Gdzie:
plac przed Zodiakiem – Warszawskim Pawilonem Architektury
Kiedy: 17 sierpnia – 18 września
Współorganizatorzy: urząd m.st. Warszawy, Grupa Saint-Gobain

Warszawa przyszłości: stołeczne ulice i place w 2050 roku
Fragment ekspozycji „Warszawa 2050 miastem przyszłości”, rejon Dworca Wschodniego; proj. Michał Skowroński, Kinga Batte, Gabriela Bolisęga, Dominika Dołębska i Martyna Podrażka z Koła Naukowego Architektury Jutra WA PW
Warszawa przyszłości: stołeczne ulice i place w 2050 roku
Fragment ekspozycji „Warszawa 2050 miastem przyszłości”, ul. Targowa; proj. Michał Skowroński, Kinga Batte, Gabriela Bolisęga, Dominika Dołębska i Martyna Podrażka z Koła Naukowego Architektury Jutra WA PW
Wyniki konkursu studenckiego na zagospodarowanie rynku w Kazimierzu Biskupim Politechnika Poznańska we współpracy z gminą Kazimierz Biskupi zorganizowała konkurs dla studentów wydziału architektury na zagospodarowanie rynku i terenów wokół zbiornika w Kozarzewku. Wyniki mają zostać wykorzystane przy pracach związanych z modernizacją tych przestrzeni.
Klopsztanga w miastach przyszłości 2050: Przemo Łukasik o projektowaniu miast Jak będą wyglądały polskie miasta za 30 lat? Czy będzie w nich miejsce na klopsztangę? Wywiad z Przemo Łukasikiem z medusa group inauguruje nowy cykl rozmów o przyszłości polskich miast w 2050 roku.
Tagi:
W 2024 roku Warszawa zyska nowy plac – tzw. plac Centralny Stołeczny ratusz ogłosił przetarg na przebudowę środkowej części placu Defilad według projektu A-A Collective. Przed głównym wejście do Pałacu Kultury już w 2024 pojawią się drzewa i trawniki o łącznej powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych!
Drucianka Campus na warszawskiej Pradze: zagospodarowanie dawnej fabryki drutu przy Kijowskiej Startują prace nad zagospodarowaniem terenu dawnej Fabryki Drutu, Sztyftu i Gwoździ na warszawskiej Pradze. W ramach inwestycji pod nazwą Drucianka Campus przy ul.  przy Kijowskiej powstanie wielofunkcyjny zespół oferujący blisko 42 tys. m² powierzchni biurowej. Koncepcję kompleksu opracował zespół Juvenes Projekt.
Nowy dworzec autobusowy Warszawa Zachodnia już w 2026 roku? Projekt nowego dworca autobusowego Warszawa Zachodnia na zlecenie należącej do Skarbu Państwa spółki Polonus opracowało EMA Studio. Budowa mogłaby się rozpocząć w 2024 roku.
Jeszcze o placu Pięciu Rogów: rozmowa z Martą Sękulską-Wrońską i Michałem Kempińskim W trakcie procesu projektowego bardzo dużo rozmawialiśmy na temat zieleni z architektami krajobrazu. Zrobiliśmy wszystko, żeby drzewa wygrały! – o zmianach na placu Pięciu Rogów, który od niedawna oficjalnie nosi nazwę placu Poli Negri, rozmawiamy ze współautorami modernizacji Martą Sękulską-Wrońską z WXCA i Michałem Kempińskim.
Dwa projekty Domu Kultury na Żoliborzu. O wyborze zdecydują mieszkańcy Żoliborski architekt Radosław Guzowski opracował dwa projekty przebudowy Domu Kultury przy ul. Śmiałej. Teraz głos mają mieszkańcy. To oni zdecydują, który zostanie zrealizowany.
Trwa budowa Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Białołęce według projektu biura Bujnowski Architekci Przy ul. Ceramicznej na warszawskiej Białołęce trwa budowa Centrum Aktywności Międzypokoleniowej (CAM). Budynek, w którym znajdzie się m.in. żłobek i dzienny dom pobytu dla seniorów, zaprojektowała pracownia Bujnowski Architekci. Obiekt ma być gotowy w przyszłym roku.