Architektura MuratorWydarzeniaWarszawa w Budowie po raz dziewiąty

Warszawa w Budowie po raz dziewiąty

Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się w dniach 16 września – 26 listopada, głównym tematem jest plac Defilad i czekające go zmiany. Wydarzenie ma pomóc wyobrazić sobie teren przed Pałacem Kultury i Nauki w najbliższych latach, gdy powstaną budynki Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz teatru TR Warszawa.

Warszawa w Budowie 2017
Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się w dniach 16 września – 26 listopada

Otwarta 9 października wystawa główna prezentuje różne oblicza placu ukształtowane przez historię oraz procesy transformacji. Na dzień przed otwarciem wystawy głównej, na placu Defilad stanęło 8 stalowych tyczek, każda o wysokości 26 metrów, które wyznaczyły zarys pierzei przyszłego placu Centralnego. W skali rzeczywistej zaaranżowane zostały fasady gmachów teatru TR Warszawa, Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz planowanej zabudowy po południowej stronie placu. Ta wizualizacja odbyła się za pomocą instalacji typu Baugespann. Jest to używany w Szwajcarii model prezentowania projektów przy wykorzystaniu metalowych prętów. Pokazuje on rozmiary, skalę oraz formę projektowanego obiektu. W Polsce metoda ta została wykorzystana po raz pierwszy.

Na kolejnej ekspozycji Festiwalu, która zostanie otwarta 6 listopada pokazanych zostanie pięć koncepcji zagospodarowania placu Defilad, wyłonionych w międzynarodowym konkursie przez jury, które następnie poddane zostaną konsultacjom z mieszkańcami.

Organizatorzy zapraszają również na spacery varsavianistyczne i projekcję filmową, podczas której wyświetlany będzie „Last Exit Alexanderplatz” z 2015 roku. Reżyserem filmu, opowiadającego o nieudanej próbie przekształcenie berlińskiego placu, jest Hans Christian Post. Seans rozpocznie się 19 października o godz. 18 w Kinie Muzeum Warszawy.

Plac Defilad: Krok do przodu, Galeria Studio, 9.10-26.11

Plac Centralny: Wystawa konkursowa, Sala Kruczkowskiego, PKiN, 6-16.11

Więcej informacji: TUTAJ

Pomnikomania: Warszawa w Budowie 2019 Stolica Polski jest pełna pomników: ikonicznych, zapomnianych, zburzonych, konkurujących ze sobą, bojowych, kanonicznych, nowych i wciąż antycypowanych. Kuratorzy 11. edycji festiwalu WWB proponują prototypy kolejnych
Festiwal Warszawa w Budowie 2018 – Polska vs. sąsiedzi Jak wynika z danych Urzędu ds. Cudzoziemców, Polska jest drugim najchętniej wybieranym przez obcokrajowców państwem w Unii Europejskiej. Nie zawsze jednak czują się u nas dobrze. Tegoroczną edycję festiwalu Warszawa w Budowie poświęcono relacji między imigrantem a społecznością lokalną, przyjezdnymi a rdzennymi mieszkańcami, czyli najprościej rzecz ujmując, obcymi a swoimi. Główna festiwalowa wystawa czynna tylko do 11 listopada.
Warszawa w Budowie 2018 – znamy program 10. edycji festiwalu Jak dyskutowaliśmy podczas tegorocznego spotkania Młodzi do Łodzi, imigracja młodych architektów i innych specjalistów do Polski to proces, który już się rozpoczął. Większość pochodzi zza naszej wschodniej granicy. Organizatorzy 10., jubileuszowej edycji festiwalu Warszawa w budowie chcą bliżej przyjrzeć się temu zjawisku i prześledzić, jak funkcjonuje idea sąsiedztwa w kontekście współczesnej urbanistyki, sztuki i debaty publicznej.
Mieszkaniowa transformacja po polsku Chociaż komponenty wystawy Wreszcie we własnym domu. Dom polski w transformacji, odbywającej się w ramach 8 edycji festiwalu Warszawa w budowie, przestrzennie łączyła udana aranżacja autorstwa biura BudCud, ścieżek narracyjnych było co najmniej tyle, ilu kuratorów. Wśród nich pojawiały się między innymi mieszkaniowe dramaty związane nieuczciwością deweloperów, nieludzkie warunki zamieszkania w kontenerach socjalnych czy polskie krajobrazy z domami niedokończonymi z przyczyn ekonomicznych – relacja Moniki Arczyńskiej.
Dom polski – czy istniała alternatywa Wystawa Wreszcie we własnym domu. Dom polski w transformacji była przejmującym zapisem zaniedbań w polityce mieszkaniowej i wykorzystywania tych ułomności przez rozpędzone budownictwo deweloperskie. Stawiała pytania: czy istniała alternatywa dla takich procesów transformacyjnych, czy należało schlebiać modelowi ciągłego dynamicznego wzrostu, czy możliwa była „trzecia droga” – recenzja Macieja Miłobędzkiego.
Mieszkalnictwo XXI wieku – dyskusja na zakończenie WARSZAWY W BUDOWIE Jeszcze tylko do niedzieli 20 listopada można oglądać wystawę „Wreszcie we własnym domu. Dom polski w transformacji”, zorganizowaną w ramach 8. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE. Z tej okazji zaplanowano zamykającą wydarzenie debatę „Mieszkalnictwo XXI wieku”.