Architektura MuratorWydarzeniaWarszawski Standard Zielonego Budynku – ostatnie dni konsultacji społecznych

Warszawski Standard Zielonego Budynku – ostatnie dni konsultacji społecznych

To już ostatni moment na zabranie głosu w sprawie wytycznych dla Warszawskiego Standardu Zielonego Budynku. Uwagi można zgłaszać do 24 stycznia.

Warszawski Standard Zielonego Budynku – ostatnie dni konsultacji społecznych
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze, proj. Dedeco Architektura, III nagroda w konkursie architektonicznym

Warszawski Standard Zielonego Budynku będzie kolejnym krokiem w kierunku ograniczania emisji gazów cieplarnianych oraz przybliżania Warszawy do osiągnięcia neutralności klimatycznej najpóźniej do 2050 roku. Dokument jest zbiorem wytycznych do wykorzystania przez miejskich inwestorów w procesie planowania, realizacji, modernizacji i użytkowania budynków. Opracowane propozycje mają zmniejszyć energochłonność i emisyjność miejskich budynków w całym cyklu ich życia. W przyszłości miasto chce zachęcać do jego stosowania również inwestorów prywatnych.

Czytaj też: Wiedeń finansuje zazielenianie fasad, dachów i dziedzińców. Tak walczy ze zmianami klimatu |

Wstępne wytyczne dla Warszawskiego Standard Zielonego Budynku zostały opracowane wspólnie przez przedstawicieli miejskiego Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej oraz Krajowej Agencji Poszanowania Energii, a następnie przedstawione warszawiakom. Pierwszy etap konsultacji odbył się w pierwszej połowie listopada 2021 roku, kiedy zorganizowano spotkania informacyjno-konsultacyjne dla mieszkańców. Zgłoszone wówczas uwagi i sugestie zawarto w dokumencie, który udostępniono na stronie konsultacje.um.warszawa.pl. Każdy mieszkaniec stolicy do 24 stycznia może wypełnić odpowiedni formularz i drogą mailową (na adres nbaczynska@um.warszawa.pl) przesłać swoje spostrzeżenia do spisanych tam wytycznych. Pozwolą one na opracowanie finalnej wersji Warszawskiego Standardu Zielonego Budynku.

Skąd pomysł na Warszawski Standard Zielonego Budynku?

Warszawski Standard Zielonego Budynku ma doprowadzić do osiągnięcia założonych przez stolicę celów klimatycznych. Jednocześnie opracowanie jednolitego standardu dla zrównoważonego budownictwa stanowi jedną z wytycznych Warszawskiego Panelu Klimatycznego, przeprowadzonego pod koniec 2020 roku. Prezydent Rafał Trzaskowski zobowiązał się zrealizować przyjęte większością głosów rekomendacje, których celem jest zwiększenie efektywności energetycznej Warszawy i udział odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym miasta.

Czytaj też: Szkoła dobrze zaprojektowana! Nowe standardy architektoniczne dla szkół |

W ramach działań służących przygotowaniu Warszawskiego Standardu Zielonego Budynku wykonano analizę istniejących systemów certyfikacji. Do opracowania rekomendacji wyselekcjonowano najpopularniejsze certyfikaty oraz dokonano ich porównania z uwagi na następujące kategorie: lokalizacja i zagospodarowanie terenu, energia, zanieczyszczenia generowane do środowiska (szczególnie emisja gazów cieplarnianych), woda, zieleń (w budynku i wokół niego), materiały budowlane, odpady, komunikacja z budynkiem (transport publiczny, rowery itp.) oraz zarządzanie procesem budowlanym i użytkowaniem obiektu.

Studenci Politechniki Warszawskiej opracują plan dekarbonizacji budownictwa w stolicy Warszawa dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej najpóźniej do 2050 r. Jednym z działań, które mogą się do tego przyczynić, jest dekarbonizacja budownictwa. To także główne założenie współpracy, jaką stolica właśnie rozpoczyna z przedstawicielami biznesu i nauki.
Władze Warszawy rozstrzygnęły konkurs na zagospodarowanie rejonu ulic Złotej i Zgoda w samym centrum miasta Stołeczny ratusz rozstrzygnął kolejny konkurs na zmiany w samym sercu miasta – w rejonie ulic Złotej i Zgoda. To kolejny etap tworzenia Nowego Centrum Warszawy.
Tagi:
Standard klimatyczny dla Krakowa Naukowcy z Politechniki Krakowskiej zakończyli prace nad dokumentem „Standard klimatyczny dla nowych i istniejących miejskich budynków użyteczności publicznej w Krakowie”. To przystępna i przejrzysta instrukcja dla projektantów, wykonawców i zarządców budynków publicznych w stolicy Małopolski.
Technologia dla biznesu z myślą o zrównoważonym rozwoju Dyson uwielbia wyzwania, które inni boją się podejmować. Rozwiązywanie problemów i odwaga wybiegania w przyszłość są wpisane w DNA marki. Więcej za mniej, jak najwydajniej w możliwie najprostszy sposób, a wszystko to przy racjonalnym gospodarowaniu materiałami i energią – to idee, które przyświecają naszym inżynierom, i cechy, z których słyną nasze produkty.
Siedziba Ten Square Games we Wrocławiu: biuro z niskim śladem węglowym Czym jest wbudowany ślad węglowy i jak go skutecznie ograniczać. Rozmawiamy z twórcami nowej przestrzeni biurowej firmy Ten Square Games. Był to jeden z pierwszych w Polsce projektów, gdzie dokładnie policzone zostały emisje związane z aranżacją biura.
Konkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu: wyniki Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrzygnęły konkurs na projekt ekologicznego domu jednorodzinnego. Zwyciężyła Zlata Hrabtsevich z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Przyznano też nagrody za drugie i trzecie miejsce oraz 8 wyróżnień!
Największa farma akwaponiczna w Europie powstaje w Czechach W Brnie powstanie największa pionowa farma akwaponiczna w Europie. Będzie mogła wytwarzać ponad 2 tony warzyw dziennie i 320 ton ryb rocznie. Za realizację przedsięwzięcia odpowiada czeska firma Future Farming.
Warszawa stawia na fotowoltaikę Do końca 2030 roku wszystkie budynki w Warszawie należące do urzędu miasta i miejskich jednostek mają zostać wyposażone w panele fotowoltaiczne – zapowiada ratusz. Właśnie uruchamia szeroki program rozwoju fotowoltaiki.