Architektura MuratorWydarzeniaWarszawskie święto architektury: czterodniowy finisaż wystawy „Plany na przyszłość | LAB”

Warszawskie święto architektury: czterodniowy finisaż wystawy „Plany na przyszłość | LAB”

Finisaż tegorocznej ekspozycji „Plany na przyszłość | LAB” był prawdziwym świętem architektury. Organizatorzy przygotowali cykl dyskusji, międzynarodowe warsztaty i kino letnie.

Warszawskie święto architektury: czterodniowy finisaż wystawy „Plany na przyszłość | LAB”

Tegoroczna wystawa „Plany na przyszłość” po raz pierwszy zorganizowana była przez warszawski oddział SARP. Na ekspozycji, prezentowanej w pawilonie Zodiak od 1 lipca do 7 sierpnia, można było zobaczyć ponad 60 nowych projektów dla stolicy autorstwa 45 pracowni architektonicznych. Od początku towarzyszyły jej liczne spotkania i dyskusje, poświęcone nie tylko wizjom rozwoju Warszawy, ale też roli, jaką architekci odgrywają w walce z różnego rodzaju kryzysami, od pandemii, przez radykalne zmiany klimatu, po konflikty zbrojne i bezprecedensowe migracje ludności. Z okazji finisażu organizatorzy przygotowali czterodniowe święto architektury. W programie były warsztaty projektowe, kino letnie, a przede wszystkim liczne dyskusje poświęcone architekturze w czasach kryzysu.

Zależy nam bardzo – i temu ma służyć Święto Architektury – żeby tę interdyscyplinarność, która dzisiaj cechuje działania architektów, zaprezentować szerokiej publiczności. Chcemy przedstawić jej nasze środowisko wychodząc z ram architektury wyłącznie warszawskiej. Pragniemy znaleźć przestrzeń na rozmowę o dobrych rozwiązaniach w architekturze. O tym, w jaki sposób odpowiada ona na ważkie tematy i jak z jej pomocą możemy tworzyć lepsze przestrzenie, a poprzez ich wpływ na użytkowników kreować bardziej szczęśliwe społeczeństwo – podsumowuje kuratorka i inicjatorka projektu, członkini zarządu OW SARP, architektka Magda Maciąg.

XXI wiek to przede wszystkim ujawnianie ścisłych połączeń architektury z innymi dziedzinami, dyskusja o wartościach, jakie powinna reprezentować, jaką rolę ma odgrywać w życiu społecznym i jej skutkach dla środowiska. Im bardziej ta dyskusja jest otwarta, tym większa szansa, że nie zgubimy się w coraz bardziej pogmatwanym i niepewnym świecie – dodaje Bogna Świątkowska z Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana, która prowadziła dyskusję „Coś, które nadchodzi. Architektura XXI wieku. 10 lat później”.

Warszawskie święto architektury: czterodniowy finisaż wystawy „Plany na przyszłość | LAB”

Program Święta Architektury składał się z kilku części. Pierwszą z nich było sześć debat dotyczących tematów związanych z kryzysami. Organizatorzy zaprosili do współpracy socjologów, badaczy klimatu, projektantów, urbanistów, działaczy społecznych i przedstawicieli samorządu zajmujących się miastem i architekturą. W trakcie międzynarodowego spotkania goście mogli posłuchać m.in. o rozwiązaniach architektonicznych odpowiadających na kryzys klimatyczny na świecie.

Drugim elementem finisażu była wystawa „Architekci wobec kryzysów”. Wystawa prezentowała nie tylko interwencje architektów w miejscach dotkniętych klęską, ale także możliwe rozwiązania w zakresie przyszłości architektury, takie jak wykorzystanie tektury jako materiału konstrukcyjnego czy projekt „Otwartej szkoły” zorganizowanej dla dzieci z Ukrainy w jednym z biurowców w Polsce. Szczególnym elementem wystawy był szwedzki pawilon Better Shelter. Konstrukcję może złożyć jeden człowiek, pawilon może służyć aż trzy lata, a pakowany jest jedynie w dwie paczki i wysyłany w świat, by służyć jako dom, punkt kontaktowy czy szkoła. Dotychczas na całym świecie wykorzystano już 70 tys. sztuk – wyjaśnia Marta Wójcicka, współkuratorka i producentka wystawy.

Z przyjemnością wzięliśmy udział w pierwszej edycji Święta Architektury. Cieszymy się z krytycznych dyskusji, które stawiają czoła szerszym wyzwaniom społecznym, politycznym, ekonomicznym i środowiskowym w dzisiejszym świecie. Szczególnie doceniamy wykorzystanie naszej jednostki mieszkalnej Relief Housing Unit (RHU) jako miejsca do zabawy i nauki dla ukraińskich dzieci – dodaje Christian Delacruz z Better Shelter.

Warszawskie święto architektury: czterodniowy finisaż wystawy „Plany na przyszłość | LAB”

W namiocie Better Shelter na terenie siedziby SARP przy ul. Foksal do końca wakacji będą się odbywały warsztaty edukacyjno-artystyczne dla dzieci z doświadczeniem uchodźczym. Tę przestrzeń na potrzeby najmłodszych umeblowała i wyposażyła IKEA.

Goście odwiedzili również wystawę „99%” brukselskiego Studio Rotor, zorganizowaną przez NIAiU i Instytut Dizajnu w Kielcach. Dzięki niej mogliśmy zobaczyć, w jaki sposób można odzyskać i przetworzyć materiały budowlane, które stanowią ogromny procent odpadów na świecie. Kolejną składową Święta był seans kina letniego, które dzięki Narodowemu Instytutowi Architektury i Urbanistyki działa w ogrodzie pałacu Zamoyskich do końca wakacji.

Święto Architektury oferowało również udział w wielu warsztatach. Uczestnicy mieli okazję nauczyć się czytać rysunki architektoniczne pod okiem architekta Macieja Drążkiewicza. Zorganizowano także zajęcia dla architektów – warsztaty studia Workplace „Jak zaprojektować lepszą przyszłość?” czy szkolenie z podstaw PR prowadzone przez Olgę Kisiel-Konopkę z agencji OKK! PR. Najmłodsi uczestniczyli ponadto w warsztatach zorganizowanych przez Jerzego Łątkę i studentów Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, podczas których nauczyli się budować siedziska z tektury, tzw. wypoczywniki.

Organizując Święto Architektury pragnęliśmy opowiedzieć jak najszerszej publiczności o tym, jak bardzo wielowymiarowo pracują architekci, nie tylko z intencją tworzenia dobrych budynków i dobrej przestrzeni, ale także jak służą całym społecznościom. Czym jest ta dobra przestrzeń i dobra architektura? Nie ma jednej odpowiedzi, każdy użytkownik może zdefiniować ją inaczej, ważne, by uświadomić sobie, jak ważna jest jakość przestrzeni, w której żyjemy i co ją definiuje, jak na nas wpływa, jak bardzo jest ważna, to staraliśmy się uwypuklić w czasie Święta Architektury. Chcielibyśmy, by Święto Architektury w przyszłości łączyło wszystkich twórców i interesariuszy zajmujących się architekturą w Polsce, nie tylko w Warszawie. Żeby integrowało środowisko architektów, a zarazem sprawiło, że architektura stanie się zauważalnym aspektem życia mieszkańców miast, miasteczek, wsi. Mamy nadzieję, że z czasem uda nam się wypełnić nasz podstawowy cel edukacyjny i zainteresować szerokie grono odbiorców architekturą – mówi Magda Maciąg.

Warszawskie święto architektury: czterodniowy finisaż wystawy „Plany na przyszłość | LAB”
Paper Partition System Shigeru Bana tym razem dla uchodźców z Ukrainy W punkcie dla uchodźców w Chełmie zamontowano Paper Partition System Shigeru Bana. To inicjatywa japońskiego architekta, w którą włączyli się polscy studenci z Hubertem Trammerem i Jerzym Łątką na czele. Projekt ma być kontynuowany w innych miastach.
Humanitarna rewolucja w architekturze? Liczne projekty architektury humanitarnej pokazują, że współczesny architekt, działając jedynie punktowo, jest w stanie zainicjować dogłębne zmiany społeczne. Równocześnie takie realizacje i przeprowadzający je „architektoniczni rebelianci" definiują na nowo profesję. W kontekście nadchodzącego weneckiego biennale i jego głównego tematu Raporty z linii frontu „A-m” prezentuje wybór innowacyjnych, społecznie zaangażowanych obiektów autorstwa 15 pracowni i zespołów.
Raport z oblężonego Czernihowa: wystawa fotograficzna Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie zaprasza na wystawę „Raport z oblężonego Miasta Czernihowa”. Ekspozycja, prezentowana do 26 kwietnia, jest fotograficznym raportem, kronikarskim zapisem pierwszych dni wojny w Ukrainie.
Hałas w centrum – rusza cykl otwartych wykładów, warsztatów i pokazów filmowych Stołeczny oddział SARP oraz Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej zapraszają na drugą odsłonę projektu poświęconego problematyce planowania i użytkowania przestrzeni. Tym razem przedmiotem dyskusji będzie hałas.
Daj się urządzić z Warsaw Home Build, Green Days i Gift&Deco! Materiały wykończeniowe i budowlane, architektura krajobrazu i ogrodnictwo, a także upominki i dekoracje - to główne zagadnienia Warsaw Home Build, Green Days i Gift&Deco, czyli wydarzenia składającego się z trzech odsłon. Odbędzie się ono w dniach 23-25 marca 2023 w Ptak Warsaw Expo.
Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa Miasta i architektura w obecnej skali zaburzają naturalne cykle przyrody, emitują zanieczyszczenia i zawłaszczają kolejne przestrzenie. Jednocześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka poza architekturą. We wrocławskim Muzeum Architektury do 21 maja będzie można oglądać wystawę „Antropocen” próbującą opisać wpływ architektury na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów na Ziemi.
Antropocen: katastrofa już tu jest O poszukiwaniu optymistycznych scenariuszy dla architektury i planowania w kontekście ich wpływu na środowisko rozmawiamy z Kacprem Kępińskim i Adrianem Krężlikiem – kuratorami wystawy Antropocen, która po prezentacji w warszawskim Zodiaku od 23 marca jest dostępna w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
#Archikolaże. Szkice dla przyszłości: dyskusja Ósmego lutego zapraszamy na dyskusję towarzyszącą wystawie „Archikolaże”. Spotkanie z udziałem architektek Marleny Happach, Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys, Ewy Kuryłowicz, Barbary Nawrockiej, Ewy P. Porębskiej, Agaty Twardoch, Aleksandry Wasilkowskiej i Marleny Wolnik poprowadzi filozofka i dziennikarka Katarzyna Kasia.