Architektura MuratorWydarzeniaWarsztaty projektowe nie tylko dla architektów

Warsztaty projektowe nie tylko dla architektów

Jak projektować miasta sprawiedliwe płciowo? Jak powtórnie używać materiałów? Jak tworzyć przestrzenie spotkań różnych użytkowników i różnych gatunków? Wrocławski SARP zaprasza młodych entuzjastów do udziału w warsztatach projektowych w ramach 10. edycji Dolnośląskiego Festiwalu Architektury DoFA.

Warsztaty projektowe nie tylko dla architektów
fot. Jerry Wang / Unsplash

Dolnośląski Festiwal Architektury DoFA organizowany jest przez wrocławski oddział SARP od 2011 roku. Główny cel imprezy to promocja architektury regionu i szeroko rozumiana edukacja. Festiwal jest skierowany do wszystkich – zarówno profesjonalistów, jak i pasjonatów zainteresowanych rozwojem Wrocławia i Dolnego Śląska. W tym roku odbędzie się pod hasłem Miasto Solidarne, a do jego współtworzenia zaproszone zostały architektki Barbara Nawrocka i Dominika Wilczyńska z krakowskiej MiastoPracowni.

Podczas 10. edycji DoFA pytamy, kim jest ta, ten i to, o których powinniśmy się zatroszczyć. Jakie ma potrzeby i jak różnorodne grupy reprezentuje? Dla kogo jest projektowane miasto, a czyje potrzeby pomija? Holistycznie ujęte wezwanie do solidarności stanowi pretekst do dyskusji o kryzysie uchodźczym, nierównościach społecznych czy nieludzkich użytkownikach miasta – tłumaczą kuratorki.

W ramach festialu odbędą się trzydniowe warsztaty projektowe. Uczestnicy pod okiem doświadczonych tutorek i tutorów będą wspólnie wypracowywać sposoby na bardziej solidarne miasta. Aby wziąć udział w zajęciach nie trzeba być architektem, wystarczy mieć skończone 18 lat. Zgłoszenia przyjmowane są do 12 października 2022 roku. Zainteresowani proszeni są o przygotowanie pracy, która zawierałaby odpowiedź na pytanie, jak wykorzystać kryzysy do budowania lepszych miast (technika dowola, może to być tekst, rysunek, film etc.) oraz krótkiej prezentacji własnej osoby (maks. 1000 znaków ze spacjami). Zgłoszenie wraz z podaniem imienia, nazwiska, e-maila, telefonu kontaktowego i miasta trzeba przesłać na adres: wroclaw_konkursy@sarp.org.pl (w tytule należy wpisać: WARSZTATY PROJEKTOWE_ZGŁOSZENIE). Więcej informacji na stronie: www.wroclaw.sarp.org.pl.

Autor: Piotr Prus
Matsuura, Wojciechowski i Ivaniv o nowoczesnych przestrzeniach publicznych Grupa medialna DMNTR, wydawca popularnego w Ukrainie magazynu „Dom i Wnętrze”, zaprasza na konferencję „Urban. Modern public space”. W spotkaniu dział wezmą Hiroki Matsuura, Szymon Wojciechowski i Ostap Ivaniv.
Czego możemy się nauczyć od modernistów: wykład Daniela A. Barbera Na zaproszenie Instytutu Architektury z wykładem do Polski przyjeżdża profesor Daniel A. Barber, autor głośnej książki „Modern Architecture and Climate: Design Before Air Conditioning”. Podczas spotkania opowie między innymi, jakie rozwiązania odpowiadające za wilgotność, temperaturę i jakość powietrza we wnętrzu stosowali moderniści przed wynalezieniem systemów klimatyzacji.
Definiowanie Przestrzeni Architektonicznej 2022 Zbliża się kolejna edycja międzynarodowej konferencji naukowej z cyklu Definiowanie przestrzeni architektonicznej. W tym roku spotkanie odbędzie się pod hasłem Awangardy Architektury. Tradycyjnie publikujemy też tezy, które staną się punktem wyjścia do dyskusji.
Carlos Moreno gościem specjalnym Kongresu Deweloperskiego: podsumowanie wydarzenia W piątej edycji Kongresu Deweloperskiego wzięło udział 800 uczestników, w tym zarządy najważniejszych firm deweloperskich z całego kraju, przedstawiciele samorządów i władz centralnych. Dyskutowano o kryzysie na rynku mieszkaniowym, pozytywnych aspektach ustawy Lex Deweloper i nowej mobilności. Gościem specjalnym wydarzenia był urbanista Carlos Moreno, który opowiedział o idei miasta 15-minutowego.
Trendy w architekturze: konferencja polsko-ukraińska Grupa medialna DMNTR, wydawca popularnego w Ukrainie magazynu „Dom i Wnętrze”, zaprasza na konferencję „Trendy w architekturze i designie 2022”. W spotkaniu dział wezmą Antonina Kaplia, Szymon Wojciechowski i Mariusz Ścisło.
Shigeru Ban i architektura społecznie zaangażowana: fotorelacja Za nami konferencja „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców”. W spotkaniu oprócz japońskiego architekta udział wzięli m.in. goście z Ukrainy, Rumunii, Słowacji i Polski zaangażowani w projektowanie różnych form tzw. architektury pomocowej dla ofiar rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie. Publikujemy krótkie podsumowanie.