Architektura MuratorWydarzeniaWarsztaty projektowe nie tylko dla architektów

Warsztaty projektowe nie tylko dla architektów

Jak projektować miasta sprawiedliwe płciowo? Jak powtórnie używać materiałów? Jak tworzyć przestrzenie spotkań różnych użytkowników i różnych gatunków? Wrocławski SARP zaprasza młodych entuzjastów do udziału w warsztatach projektowych w ramach 10. edycji Dolnośląskiego Festiwalu Architektury DoFA.

Warsztaty projektowe nie tylko dla architektów
fot. Jerry Wang / Unsplash

Dolnośląski Festiwal Architektury DoFA organizowany jest przez wrocławski oddział SARP od 2011 roku. Główny cel imprezy to promocja architektury regionu i szeroko rozumiana edukacja. Festiwal jest skierowany do wszystkich – zarówno profesjonalistów, jak i pasjonatów zainteresowanych rozwojem Wrocławia i Dolnego Śląska. W tym roku odbędzie się pod hasłem Miasto Solidarne, a do jego współtworzenia zaproszone zostały architektki Barbara Nawrocka i Dominika Wilczyńska z krakowskiej MiastoPracowni.

Podczas 10. edycji DoFA pytamy, kim jest ta, ten i to, o których powinniśmy się zatroszczyć. Jakie ma potrzeby i jak różnorodne grupy reprezentuje? Dla kogo jest projektowane miasto, a czyje potrzeby pomija? Holistycznie ujęte wezwanie do solidarności stanowi pretekst do dyskusji o kryzysie uchodźczym, nierównościach społecznych czy nieludzkich użytkownikach miasta – tłumaczą kuratorki.

W ramach festialu odbędą się trzydniowe warsztaty projektowe. Uczestnicy pod okiem doświadczonych tutorek i tutorów będą wspólnie wypracowywać sposoby na bardziej solidarne miasta. Aby wziąć udział w zajęciach nie trzeba być architektem, wystarczy mieć skończone 18 lat. Zgłoszenia przyjmowane są do 12 października 2022 roku. Zainteresowani proszeni są o przygotowanie pracy, która zawierałaby odpowiedź na pytanie, jak wykorzystać kryzysy do budowania lepszych miast (technika dowola, może to być tekst, rysunek, film etc.) oraz krótkiej prezentacji własnej osoby (maks. 1000 znaków ze spacjami). Zgłoszenie wraz z podaniem imienia, nazwiska, e-maila, telefonu kontaktowego i miasta trzeba przesłać na adres: wroclaw_konkursy@sarp.org.pl (w tytule należy wpisać: WARSZTATY PROJEKTOWE_ZGŁOSZENIE). Więcej informacji na stronie: www.wroclaw.sarp.org.pl.

Autor: Piotr Prus
Impresjoniści w Warszawie: wystawa „Immersive Monet & The Impressionists” W Art Box Experinces w warszawskiej Fabryce Norblina można oglądać wystawę „Immersive Monet & The Impressionists”. Do jej przygotowania wykorzystano 438 dzieł impresjonistów, m.in. Moneta, Renoira, Degasa i Cezanne’a. Dzięki najnowocześniejszemu systemowi mapowania i animacji oraz przestrzennemu systemowi dźwięku, widz ma okazję doświadczyć niezwykłego pokazu multisensorycznego.
Sekretne życie roślin, czyli Greenhouse Silent Disco we Wrocławiu Instalacja „Greenhouse Silent Disco” stanowi próbę zrozumienia języka roślin. Po międzynarodowej premierze na ubiegłorocznym triennale architektury w Mediolanie można ją oglądać w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
ARCHITECT@WORK Warsaw: druga edycja już wkrótce Pod koniec maja odbędzie się druga polska edycja wydarzenia ARCHITECT@WORK! W programie prezentacja innowacyjnych rozwiązań i nowości produktowych oraz prelekcje.
Łódź Design Festival. Nadchodzi „Future Perfect”! Czy zamiast przepowiadać przyszłość możemy ją wspólnie zaprojektować? I jak nasze wyobrażenia przyszłości zmieniają teraźniejszość? Między innymi na te pytania spróbuje odpowiedzieć tegoroczna edycja Łódź Design Festival, która odbędzie się pod hasłem „Future Perfect”.
Raport z oblężonego Czernihowa: wystawa fotograficzna Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie zaprasza na wystawę „Raport z oblężonego Miasta Czernihowa”. Ekspozycja, prezentowana do 26 kwietnia, jest fotograficznym raportem, kronikarskim zapisem pierwszych dni wojny w Ukrainie.
Hałas w centrum – trwa cykl otwartych wykładów, warsztatów i pokazów filmowych Stołeczny oddział SARP oraz Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej zapraszają na drugą odsłonę projektu poświęconego problematyce planowania i użytkowania przestrzeni. Tym razem przedmiotem dyskusji będzie hałas.