Architektura MuratorWydarzeniaWestival Architektury 2019: przegląd najciekawszych wydarzeń

Westival Architektury 2019: przegląd najciekawszych wydarzeń

Już 15 października rusza kolejna edycja Westivalu Architektury w Szczecinie, tym razem pod hasłem „Kosmopolis. Przyszłość miast”. W programie dyskusje poświęcone futurologii w projektowaniu i architektonicznym innowacjom ze Skandynawii, a wśród gości między innymi Jacek Damięcki, Anna Molenda i Edwin Bendyk.

Westival Architektury 2019: przegląd najciekawszych wydarzeń

13. Westival Architektury odbędzie się między 15 a 27 października. Osią tegorocznej edycji będzie wystawa „Future Living. Duńskie miasta przyszłości”, prezentująca różnego rodzaju rozwiązania współczesnych problemów klimatycznych i cywilizacyjnych, jakie udało się dotąd wdrożyć Skandynawom. Tradycyjnie przez cały czas trwania festiwalu działać będzie tematyczna księgarnia, oferująca najnowsze, ale też trudno dostępne publikacje poświęcone architekturze i teorii miasta, w tym archiwalne numery branżowych magazynów i periodyków.

W ramach bloku wykładowego zaplanowano m.in. dyskusje poświęcone oddolnemu kształtowaniu przestrzeni wspólnych. Podczas spotkania Joanna Frątczak-Müller opowie o duńskim modelu rewitalizacji, Dorota Bazuń o dobrych i złych praktykach tego typu projektów w Polsce, a Mariusz Kwiatkowski, profesor Uniwersytetu Zachodniopomorskiego, o różnych aspektach prowadzenia spacerów badawczych. Przewidziano też panel poświęcony budynkowi legendarnego kina Kosmos, w którym odbywać się będzie większość wydarzeń, ochronie szeroko rozumianej architektury modernistycznej oraz metamorfozom miejskim i socjologii designu. Zgodnie z hasłem 13. Westivalu Architektury, osobny blok poświęcony będzie futurologii w projektowaniu. W dyskusjach udział wezmą m.in. Edwin Bendyk, Jacek Damięcki i Anna Molenda.

W trakcie Westivalu Architektury, jak zawsze, będzie można też nadrobić zaległości filmowe. Tym razem projekcje odbywać się będą w symbolicznej przestrzeni, nieczynnego już od 16 lat kina Kosmos. W festiwalowym repertuarze m.in. „Archikosmos” w reżyserii Marcina Zasady i Marcina Nowaka oraz filmy dopełniające narrację wystawy „Future Living. Duńskie miasta przyszłości”. Ciekawie zapowiadają się ponadto architektoniczne spacery z alternatywnym przewodnikiem miejskim Przemkiem Głową. Zgodnie z hasłem tegorocznej edycji szlak poprowadzi między innymi przez kolejne futurystyczne przykłady szczecińskiej architektury.

Organizatorem 13. edycji Westivalu Architektury jest szczeciński oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Szczegółowy program można pobrać tu. Więcej informacji na stronie www.westival.pl.

Teatr Letni / Szczecin Ze względu na mocno zdegradowaną konstrukcję nie wszystkie historyczne elementy budynku udało się zachować. Pozostawiono m.in. żelbetowy łuk, betonowe kaskady i rzeźby, natomiast zadaszenia i proscenium zaprojektowano od nowa – o wyzwaniach związanych z realizacją piszą Przemysław Kołodziej i Andrzej Kowal.
Morskie Centrum Nauki w Szczecinie projektu Płaskowicki & Partnerzy Dobiega końca budowa Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie według konkursowego projektu biura Płaskowicki & Partnerzy z 2011 roku. Nowa placówka na Łasztowni ma zostać oddana do użytku już w przyszłym roku [ZDJĘCIA Z BUDOWY].
Dom Kultury Krzemień / Szczecin Budynek – niewątpliwie współczesny i nowoczesny – bardziej inspiruje i otwiera przed użytkownikami możliwości, niż epatuje swoim wyrazem. O nowej realizacji pracowni Grid architekci pisze Marek Sietnicki.
Aula Kopernikańska PUM / Szczecin Aula Kopernikańska PUM ukończona w roku 1972 jest nieodkrytym skarbem architektury czasów PRL. O szczecińskiej realizacji Mariana Rąbka pisze Tomasz Sachanowicz.
Wiata PKP / Szczecin Pogodno Wartość tego obiektu wyraża się w jedności architektury i konstrukcji oraz innowacyjnym zastosowaniu popularnej technologii. O szczecińskiej realizacji Danuty Lisieckiej i Henryka Kowalczyka pisze Tomasz Sachanowicz.
Plac Orła Białego w Szczecinie W konkursie na zagospodarowanie jednej z najważniejszych przestrzeni publicznych Szczecina zwyciężyło lokalne biuro Orłowski Szymański Architekci.