Architektura MuratorWydarzeniaWięcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz

Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz

To między innymi dzięki niej Warszawa jest jedną z najbardziej zielonych stolic Europy. Postać i dorobek nieco dziś zapomnianej projektantki, pionierki rozwijającej w Polsce dziedzinę, jaką jest architektura krajobrazu, przybliża Muzeum Woli.

Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz
Alina Scholtz, fot. archiwum spadkobierców/serwis prasowy wystawy

Kierowniczka Pracowni Zieleni w Biurze Odbudowy Stolicy, twórczyni założeń krajobrazowych otaczającej nowe warszawskie osiedla mieszkaniowe, osiedle Szwoleżerów czy Sady Żoliborskie. Autorka i współautorka takich ważnych realizacji, jak tereny Toru Wyścigów Konnych na Służewcu i Centralny Park Kultury (obecnie Park im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego). Zasługi Aliny Scholtz w sferze projektowania stołecznej zieleni trudno przecenić. Wystawa przywraca zatem Warszawie postać ważnej projektantki oraz pozwala spojrzeć na znaną nam historię odbudowy stolicy z nowej perspektywy.

Alina Scholtz: architektki krajobrazu wobec zmian klimatu

Alina Scholtz zawsze projektowała pamiętając o zmienności zieleni w czasie. Dzięki jej ideom, jesienią na drogach do szkół dzieci mogły zbierać kasztany i korale jarzębiny, a w maju specjalnie posadzone drzewa o biało-czerwonych barwach kwiatów przypominały o świętach narodowych. Jej projekty wciąż inspirują do szukania zrównoważonych rozwiązań przyrodniczych i urbanistycznych. Są również źródłem narzędzi do działania wobec klimatycznych wyzwań, jakie przed nami stoją – piszą organizatorzy wystawy. Dziś, w obliczu katastrofy klimatycznej chcemy dowartościować zawód architektki krajobrazu. Chcemy dowartościować zieleń jako niezbędny – równoważny z zabudową – element miejskiej tkanki. Celem wystawy jest też odzyskanie Aliny Scholtz dla historii architektury, historii Warszawy, i sprawienie, by obiekty przez nią tworzone zostały objęte ochroną, tak jak ochroną obejmuje się zabytki architektury – dodają kuratorki Ewa Perlińska-Kobierzyńska i Klara Czerniewska-Andryszczyk.

Część ekspozycji pod nazwą WolaLab została poświęcona dokładnej analizie miejskiej zieleni. W przestrzeni laboratorium projekty Scholtz rozłożono na czynniki składowe: wiedzę na temat doboru i zastosowania materiału roślinnego, ukształtowania terenu, sposobów wykorzystania wody. To tutaj można poznać gatunki drzew nasadzanych w Warszawie, samodzielnie zaprojektować zieloną przestrzeń, czy wreszcie zastanowić się nad ekologiczną przyszłością miasta. Ekspozycji towarzyszą wykłady, debaty i spotkania oraz spacery i wycieczki rowerowe śladami Aliny Scholtz. Projekt wystawy przygotowała grupa projektowa Centrala (Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis).

Wystawa „Więcej Zieleni! Projekty Aliny Scholtz
Gdzie:
Muzeum Woli, Warszawa
Kiedy: 16.06-28.11.2021

Polska architektka w Bangladeszu Na początku każdy ma pokusę, by patrzeć na miejscowych z góry. Pojawiają się pytania: po co oni to tak robią, to przecież głupie. Potem to mija. Zaczynamy rozumieć dlaczego lokalna architektura kształtuje się w taki, a nie inny sposób – z Karoliną Ozimek, polską architektką od 2018 roku mieszkającą i pracującą w Dhace, rozmawia Anna Dudzińska.
Maria Piechotkowa o istocie zawodu architekta: rozmowa Pracując w określonych warunkach historycznych, chcieliśmy stworzyć ludziom takie środowisko, w którym żyłoby im się dobrze, wygodnie i przyjemnie.
Irena Bajerska (1943-2021) 14 sierpnia 2021 roku odeszła Irena Bajerska, ceniona architektka krajobrazu, współautorka m.in. ogrodów na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej i terenów rekreacyjnych na Ursynowie Północnym. Miała 78 lat.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Rewitalizacja lasu / Iława Zastosowane mikrointerwencje projektowe nie niszczą charakteru naturalnej, spontanicznej wegetacji, ale uczestniczą w tworzeniu narracji - pisze Beata Gawryszewska.
Landscape Architecture as a common ground: najpiękniejsze projekty krajobrazowe w Europie W Krakowie można oglądać wystawę „Landscape Architecture as a Common Ground” prezentującą 61 najpiękniejszych projektów krajobrazowych zrealizowanych w Europie w ciągu ostatnich lat. Już 9 października po ekspozycji oprowadzi jej kuratorka, Urszula Forczek-Brataniec, sekretarz generalna IFLA Europe.
OBEL AWARD po raz pierwszy Pierwszym laureatem OBEL AWARD, nowej międzynarodowej nagrody architektonicznej, został Japończyk Junya Ishigami. Wyróżniono jego projekt Wodnego Ogrodu w Tochigi.
Park na Podzamczu w Łęcznej Kiedyś kupiecka, dziś górnicza — gmina Łęczna odkrywa ruiny zapomnianej historii miasta. Dzięki środkom unijnym zrewaloryzowano ogród dawnego zespołu parkowo-pałacowego oraz zabezpieczono pozostałości zabudowań folwarcznych. O realizacji piszą Piotr Hardecki, Hubert Trammer i Tomasz Michalak, a o historii Podzamcza Tomasz Żylski.