Architektura MuratorWydarzeniaWspółczesny dizajn i błędy w projektowaniu. Wystawa

Współczesny dizajn i błędy w projektowaniu. Wystawa

Błędy w projektowaniu, niedoskonałości tworzywa, nieuwaga wykonawcy mogą być inspiracją nowego pomysłu lub powstania lepszego projektu. Na prezentowanej w BWA Tarnów wystawie współczesnego dizajnu Błądzić jest rzeczą można zobaczyć właśnie takie przykłady sztuki użytkowej. Organizatorzy wystawy pokazują dizajn Studia Beton, Charlesa i Ray Eamesów, Fontarte, Janusza Łukowicza, pracowni Maldoror, Kariny Marusińskiej, Mood Design, New Roman, Oskara Zięty, Yeti...

o!wady, materiały, Karina Marusińska, fot. Agnieszka Kajper, materiały prasowe wystawy Błądzić jest rzeczą. Nienormatywna wystawa dizajnu. BWA w Tarnowie / Instytucja Kultury Miasta Tarnowa
o!wady, materiały, Karina Marusińska, fot. Agnieszka Kajper, materiały prasowe wystawy Błądzić jest rzeczą. Nienormatywna wystawa dizajnu. BWA w Tarnowie / Instytucja Kultury Miasta Tarnowa

Katarzyna Białousz i Anna Theiss, kuratorki wystawy Błądzić jest rzeczą. Nienormatywna wystawa dizajnu badają wpływ przypadku na proces projektowy.
W procesie twórczym błąd może być momentem przełomu. Może stymulować innowacje i wytyczać nowe drogi, albo przynieść nieoczekiwany sukces. Błąd systemu, plamka, niewłaściwy kolor, tworzywo, które zareagowało w inny niż przewidywany sposób – to wszystko wymyka się w projektowaniu prostym podziałom na „dobre” i „złe”, „przydatne” i  „nieprzydatne”. Pojęcie błędu umożliwia przypatrzenie się myśleniu projektowemu i dynamice tworzenia. Służy jako klucz-wytrych do zamkniętych zwykle drzwi pracowni projektowych i zakładów produkcyjnych - uważają organizatorzy wystawy dizajnu.
Odrębnym zagadnieniem, dobrze wpisującym się w tak popularną obecnie problematykę zrównoważonego rozwoju, jest wtórne wykorzystanie przedmiotów nieudanych i odpadów produkcyjnych. Wśród zaproszonych do udziału w wystawie jest projektantka Karina Marusińska, która od lat wykorzystuje w swoich pracach kawałki potłuczonych naczyń ceramicznych.
Kuratorki zwracają uwagę na czynniki, które zmieniają przedmiot „błędny” w wartościowy i na odwrót. Przytaczają przy tym przykład Lounge Chair, fotela zaprojektowanego przez Ray i Charlesa Eamsów - kiedyś uważanego za jedno z najwygodniejszych siedzisk. Przeciętny człowiek – zwłaszcza mieszkaniec USA – jest jednak wyższy niż pół wieku temu i waży statystycznie 12 kg więcej. Mebel zaprojektowany przez Eamsów staje się więc dla współczesnego użytkownika wygodny dopiero po powiększeniu.

W centrum wystawy Błądzić jest rzeczą znalazły się dwie prace, nagrodzone w konkursie na komentarz dotyczący błędu w dizajnie zorganizowanego przez BWA Tarnów. Laureatami przeprowadzonego w 2013 roku konkursu są projektanci z pracowni Studio Beton oraz Janusz Łukowicz.
Uczestnicy wystawy dizajnu: Studio Beton, Charles & Ray Eames, Fontarte, Janusz Łukowicz, Maldoror, Karina Marusińska, Mood Design (Dorota Kuć, Karina Snuszka), New Roman, Oskar Zięta, Yeti

Organizator wystawy przygotował do niej katalog w formie darmowej publikacji. Wkrótce katalog (w formacie pdf) udostępniony zostanie na stronie www.bwa.tarnow.pl

Błądzić jest rzeczą. Nienormatywna wystawa dizajnu
Biuro Wystaw Artystycznych (BWA) w Tarnowie / Instytucja Kultury Miasta Tarnowa
Pałacyk Strzelecki
ul. Słowackiego 1
www.bwa.tarnow.pl
7 grudnia 2013 – 26 stycznia 2014
wernisaż  piątek 6 grudnia 2013, 18:00
Otwarciu wystawy towarzyszy wykład z częścią warsztatową Projektowanie bez błędu, prowadzenie Mood Design (Dorota Kuć, Karna Snuszka), sobota 7 grudnia 2013, godzina 15:00, wstęp wolny, obowiązują zapisy (gorowska@bwa.tarnow.pl; 14 6888821).

Kuratorki: Katarzyna Białousz, Anna Theiss
Oprawa graficzna: Małgorzata Burdzyńska

Błądzić jest rzeczą. Nienormatywna wystawa dizajnu; BWA w Tarnowie
Błądzić jest rzeczą. Nienormatywna wystawa dizajnu; BWA w Tarnowie
Linijka słońca – tradycyjne narzędzie pomiaru nasłonecznienia Linijka słońca to tradycyjne narzędzie wykorzystywane do obliczania czasu nasłonecznienia budynków. Przedstawiamy zagadnienia związane z jej teoretycznymi i praktycznymi aspektami.
Polski design na eksport. Forum BiznesUp! [WIDEO] Jak skutecznie promować swoje produkty za granicą? Co wyróżnia polski design na światowym tle? Organizowane w ramach Łódź Design Festival forum to inicjatywa dla projektantów, którzy chcą zmierzyć się z wyzwaniem wejścia na międzynarodowe rynki.
Dojrzałość dobrze zaprojektowana. Debata Jak uwzględnić potrzeby osób starszych w projektowaniu? Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie zaprasza na dyskusję 23 marca.
Zaprojektowani – Krakowskie Spotkania z Dizajnem Około 100 wystawców zapowiedziało swoją obecność na krakowskich Targach Dizajnu Zaprojektowani. Program wydarzenia, odbywającego się w dniach 24-26 listopada, obejmuje wystawy, warsztaty, targi dizajnu, a także spotkania z projektantami.
Projektowanie dla seniorów – bezpłatny przewodnik Wrocławska Fundacja Aktywny Senior wydała popularny w Szwecji przewodnik na temat projektowania przestrzeni dla osób starszych. Publikacja autorstwa dwóch architektek Ingeli Blomberg i Kerstin Kärnekull dostępna jest w formie e-booka.
Warszawski krój Warszawa jako pierwsze miasto w Polsce ma własne kroje pisma, które można pobierać za darmo.