Architektura MuratorWydarzeniaWspomnienia Jerzego Sołtana po raz pierwszy po polsku

Wspomnienia Jerzego Sołtana po raz pierwszy po polsku

Wspomnienia Jerzego Sołtana, publikowane dotąd we fragmentach, dzięki przychylności rodziny architekta i zapałowi Centrum Architektury po raz pierwszy trafiają do polskich czytelników w całości. Książka „On i ja. O architekturze i Le Corbusierze” jest już dostępna w sprzedaży.

Wspomnienia Jerzego Sołtana po raz pierwszy po polsku
Książka „On i ja. O architekturze i Le Corbusierze” Jerzego Sołtana; fot. Centrum Architektury  

Jerzy Sołtan, architekt, w latach 1945-1949 współpracownik Le Corbusiera, w którego paryskiej pracowni brał m.in. czynny udział w powstaniu słynnego systemu wymiarowania zwanego Modulorem, zajmował się także rzeźbą, grafiką i sztuką użytkową. Był też jednym ze współtwórców słynnych Zakładów Artystyczno-Badawczych prowadzonych od 1954 roku przy Wydziale Architektury Wnętrz warszawskiej ASP. To w tym multidyscyplinarnym biurze projektowym, przy udziale Lecha Tomaszewskiego, Andrzeja Wróblewskiego, Zbigniewa Ihnatowicza, Wojciecha Fangora czy rzeźbiarza Franciszka Strynkiewicza, powstawały koncepcje takich obiektów jak kompleks sportowy Warszawianki czy niezrealizowany pawilon na Expo'58 w Brukseli.

Czytaj też: Modulor Le Corbusiera - system wymiarowania w architekturze nowoczesnej |

On i ja. O architekturze i Le Corbusierze

Wydaje się, że to właśnie czas spędzony w paryskiej pracowni Le Corbusiera otworzył przed Jerzym Sołtanem świat wielkiej architektury. Po latach wspominał ten okres w książce „On Architecture & on... Le Corbusier”, umożliwiając czytelnikom przyjrzenie się z bliska warsztatowi pracy „papieża modernizmu”, jego filozofii projektowej i codziennej pracy przy rue de Sèvres. Wspomnienia, publikowane dotąd we fragmentach, dzięki przychylności rodziny Sołtana i zapałowi Centrum Architektury po raz pierwszy trafiają do polskich czytelników w całości. „Zespołowość jest koniecznością naszych czasów” – pisano o współtworzonych przez niego Zakładach Artystyczno-Badawczych ASP, a mogłoby to również posłużyć jako motto jego własnej działalności. Mając za sobą pozytywne doświadczenie wielkiego świata na wyciągnięcie ręki, jak i wspomnienie dotkliwego odcięcia czasów stalinowskich, Sołtan wspierał swoich współpracowników i studentów w realizacji ich artystycznych ambicji. Jako konsultant Polskiej Izby Handlu Zagranicznego w zakresie projektowania pawilonów ekspozycyjnych na wystawy i targi międzynarodowe współtworzył środowisko polskich wystawienników, jako członek Biura Nadzoru Estetyki Produkcji wspierał rozwój wzornictwa w Polsce. Ośmielał kolegów, by włączali się w międzynarodowe dyskusje: wprowadził Oskara Hansena na ostatni kongres CIAM w Otterlo, gdzie ten wygłosił swój słynny wykład o formie otwartej; zaś Lechowi Tomaszewskiemu podsunął książkę Roberta Le Ricolaisa, która pomogła mu rozwinąć jego zainteresowania topologiczne – pisze we wstępie Aleksandra Kędziorek. Książka, w przekładzie Grzegorza Piątka, jest już dostępna. Można ją kupić m.in. w internetowej księgarni Centrum Architektury.

tytuł oryginału: On Architecture & on... Le Corbusier
autor: Jerzy Sołtan
przekład: Grzegorz Piątek
wstęp: Aleksandra Kędziorek
projekt: Anna Piwowar
redakcja: Aleksandra Kędziorek, Jolanta Pieńkos
redaktorki prowadzące: Aleksandra Stępnikowska, Agnieszka Rasmus-Zgorzelska
wydawca: Centrum Architektury i Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki

Piątek w Łazienkach: nowy przewodnik Grzegorza Piątka
Piątek w Łazienkach: nowy przewodnik Grzegorza Piątka „Łazienki Królewskie. Przewodnik po historii i architekturze” Grzegorza Piątka to pierwsza tego typu publikacja wydana nakładem Muzeum Łazienki Królewskie.
Autor: Piotr Prus
Działamy dla Pragi: poradnik aktywności lokalnej po polsku i ukraińsku „Poradnik Aktywności Lokalnej. Działamy dla Pragi. Порадник З Активізації Місцевої Громади. Діємо для Праги” to pierwsza publikacja wydana po polsku i ukraińsku, mająca na celu ułatwienie orientowania się w tym, jak działać na rzecz lokalnej wspólnoty i najbliższego otoczenia oraz jak korzystać z przywilejów i obowiązków obywatelskich.
Grzegorz Piątek laureatem Paszportów POLITYKI za książkę „Gdynia obiecana” Grzegorz Piątek został laureatem Paszportów POLITYKI za swoją nową książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”. To znakomita opowieść o mieście, która stawia pytanie o modernizację – uzasadniało jury.
Premiera książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021” Katowicki SARP zaprasza na premierę książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021”. Publikacja to nie tylko album prezentujący najważniejsze światowe realizacje, ale też reportaż przedstawiający ostatnie kilkanaście lat działalności katowickiego oddziału stowarzyszenia.
Socmodernizm: nowy poradnik dobrych praktyk architektonicznych Na 17 grudnia zaplanowano premierę kolejnego poradnika dobrych praktyk architektonicznych, tym razem poświęconego architekturze socmodernizmu. Publikacja z jednej strony pełni funkcję praktycznej instrukcji dla architektów, inwestorów i zarządców nieruchomości w przystępny sposób wyjaśniającej, jak prowadzić odpowiednie konserwacje i remonty, z drugiej – subiektywnego przewodnika po socmodernistycznej architekturze stolicy.
„Architektura-murator” na BAZARCHU! Już w najbliższy weekend kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek i wydawnictw architektonicznych. W programie m.in. spotkanie autorskie z Czesławem Bieleckim, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz teatralna adaptacja komiksu „Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku”. Nie zabraknie też „Architektury-murator” ze specjalną ofertą prenumeraty dla wszystkich pasjonatów czytelnictwa!
Czy warto zajmować się projektowaniem liter? Bezpłatna publikacja Otwiera oczy, obala mity, prezentuje świat niezależnych projektantów krojów pisma w Polsce. Cyfrową wersję publikacji „Independent Type” można pobrać bezpłatnie.