Architektura MuratorWydarzeniaZapadł wyrok w sprawie Pałacu Kultury

Zapadł wyrok w sprawie Pałacu Kultury

Jest wyrok w sprawie Pałacu Kultury i Nauki. Publiczna rozprawa z udziałem świadków, ławy przysięgłych i sędziego odbyła się w godzinach wieczornych 22 lipca.

Sąd nad Pałacem Kultury – kontrowersyjny symbol stolicy na ławie oskarżonych!
PKiN od strony północnej; fot. Adrian Grycuk/CC BY 3.0/Wikimedia Commons

To był najbardziej wyczekiwany proces ostatnich lat. Na ławie oskarżonych stanął 63-letni Pałac Kultury i Nauki. Sędzia Jarosław Gwizdak starał się dociec, czy stalinowskie korzenie budynku wciąż mają znaczenie dla mieszkańców Warszawy i co obecnie symbolizuje dla nich ten wciąż najwyższy obiekt Rzeczypospolitej Polskiej. Mimo obecności prawdziwego sędziego i adwokatów, Sąd nad Pałacem stanowił projekt teatralny inspirowany znanymi w kulturze anglosaskiej procesami, które wytaczane były budynkom i przedmiotom za ich domniemane przewiny. PKiN znienawidzony i najbardziej kochany jest nieustannie oskarżany i broniony. I może również dlatego, budynek ten jest najbardziej zainteresowany procesem nad sobą – piszą organizatorzy z Fundacji FOMA.

Ostatecznie sędzia Jarosław Gwizdak wydał wyrok uniewinniający. W uzasadnieniu zacytował słowa Marii Konwickiej: Mój ojciec, Tadeusz Konwicki, żył z Pałacem Kultury 60 lat: widział go z balkonu w całej okazałości – dopiero po jego odejściu Pałac przysłonił jakiś nowy budynek. Kiedy ojciec wracał z wieczornego spaceru przez bramę przy Nowym Świecie 41, to też prosto na Pałac. Myślę, że mimo, że go w swoich książkach demonizował, to ostatecznie się do niego przyzwyczaił.

Czytaj też: Historia kontrowersyjnego Pałacu Kultury i Nauki

Zapadł wyrok w sprawie Pałacu Kultury
Sąd na Pałacem - fragment spektaklu w reżyserii Seba Majewskiego

Sąd na Pałacem
Inicjator: Fundacja FOMA
Reżyseria, tekst: Seb Majewski
Dramaturgia: Tomasz Jękot
Kurator: Magdalena Sroka
Współpraca: Katarzyna Drogowska
Produkcja: Ola Knychalska

W ramach projektu Plac Defilad /placdefilad.org

Warszawa z drona: nowy fotoplan stolicy Jak wygląda Warszawa z lotu ptaka? W stołecznym serwisie mapowym jest już dostępny nowy fotoplan, który powstał na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych wiosną tego roku.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Dobiegła końca realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostały zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci.