Co znajdziesz w artykule:
1. Witold Lipiński: prekursor architektury ekologicznej2. Konstelacje Witolda Lipińskiego3. Po domu igloo oprowadza Zbigniew Maćków: film
Witold Lipiński: prekursor architektury ekologicznej
Witold Lipiński (1923-2005) był projektantem eksperymentatorem, badającym nowe rozwiązania techniczne. Na Politechnice Wrocławskiej analizował powłokowe formy sklepione. W wydanej w 1978 roku pracy doktorskiej przedstawił szkice koncepcyjne domów i budynków użyteczności publicznej przekrytych żelbetowymi dachami o miękkich, opływowych kształtach. Śmiałe projekty architekta w większości pozostały niezrealizowanymi wizjami; do wyjątków należą obserwatorium na Śnieżce (1966-1974), w formie trzech połączonych dysków, oraz dom igloo we Wrocławiu. Ten ostatni obiekt powstał jako dom własny architekta i stał się polem kolejnych eksperymentów. Kopuła wykonana została przy wykorzystaniu bardzo prostych środków, ze względu na trudności w dostępie do materiałów budowlanych wzniesiono ją głównie z cegły rozbiórkowej; architekt zastosował nietypowe rozwiązania m. in. w zakresie ogrzewania obiektu, termoizolacji.
• Dom igloo we Wrocławiu |• Obserwatorium na Śnieżce |
Konstelacje Witolda Lipińskiego
Od niedawna właścicielem domu igloo jest wrocławski architekt Zbigniew Maćków. Jak tłumaczy, chciał w ten sposób ocalić obiekt przed ewentualnym zniszczeniem. Wrocławskie Zalesie, na terenie którego dom się znajduje, należy do szczególnie cenionych przez inwestorów dzielnic miasta, a nowych działek raczej tam nie przybywa. Budynek przechodzi właśnie generalny remont. Pierwsze efekty prac będzie można zobaczyć w dniach 8-10 października, podczas prezentacji wystawy „Witold Lipiński: Konstelacje”. Ekspozycja, przygotowana przez Macieja Hawrylaka, Łukasza Wojciechowskiego, Agatę Chmielowską i Zbigniewa Maćkowa, ma przybliżyć postać twórcy domu igloo nie tylko jako architekta, ale też naukowca i prekursora architektury ekologicznej. Warto dodać, że w 2020 roku Witold Lipiński otrzymał pośmiertnie Honorową Nagrodę SARP O/Wrocław. Z uwagi na charakter obiektu, organizatorzy przyjęli zasadę zapisów i kolejności zgłoszeń. Na zwiedzanie wystawy i udział w towarzyszącej jej dyskusji można było rejestrować się do 7 października do godz. 12.00. Zbigniew Maćków zapowiada jednak, że dom igloo już wkrótce zostanie udostępniony zwiedzającym. W budynku mają odbywać się wystawy i wernisaże, a w przyszłości także rezydencje artystyczne.
Po domu igloo oprowadza Zbigniew Maćków: film
Dom igloo jest jednym z bohaterów cyklu Domokrążcy, serii filmów o różnych sposobach zamieszkania, który stanowi wspólną inicjatywę stowarzyszenia Punkt Wspólny, grupy Centrum Otwarte, Fundacji Made in Art oraz poznańskiego SARP-u. W materiale o domu igloo, zarejestrowanym w listopadzie 2020 roku, Zbigniew Maćków zdradza mało znane fakty z procesu projektowania, budowy i życia w tym niezwykłym obiekcie.
Wystawa została przygotowana i wyprodukowana przez SARP O/Wrocław, stanowi element cyklicznych działań Dolnośląskiego Festiwalu Architektury DoFA, w ramach którego przyznawana jest Honorowa Nagroda SARP O/Wrocław, czyli najwyższe wyróżnienie Oddziału dla wybitnych architektów - członków Stowarzyszenia.
Newsletter „Architektury-murator”co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!