Architektura MuratorWydarzeniaŻYCIE W ARCHITEKTURZE: wystawa na wydziale architektury Politechniki Lubelskiej

ŻYCIE W ARCHITEKTURZE: wystawa na wydziale architektury Politechniki Lubelskiej

„Architektura-murator”  oraz Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej zapraszają na wystawę  podsumowującą wyniki konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE: galeria zdjęć z wernisażu

Do 21 kwietnia w gmachu Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej eksponowana będzie wystawa ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000-2012 - najlepsze obiekty architektury w Polsce, prezentująca zwycięzców zorganizowanego przez miesięcznik „Architektura-murator” konkursu.
Wystawę otworzyła Dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej, dr hab. inż. Ewa Błazik-Borowa. Wśród gości uczestniczących w wernisażu znaleźli się przedstawiciele władz uczelni, wykładowcy Wydziału Architektury, pracownicy naukowi, przedstawiciele samorządów i stowarzyszeń budowlanych, w tym Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, a także dyrektor Portu Lotniczego Lublin Krzysztof Siczek oraz przedstawiciele władz miasta.
Otwarciu wystawy towarzyszył wykład Grzegorza Stiasnego Ku architekturze lotniskowej – terminal Portu Lotniczego Lublin. Zobacz także wykład Grzegorza Stiasnego zaprezentowany w warszawskiej galerii Zachęta

ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000-2012 - najlepsze obiekty architektury w Polsce
Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej
ul. Nadbystrzycka 40, Lublin
wystawa czynna do 21 kwietnia 2013
Fot. Konrad Kalbarczyk

Nowe inwestycje 2022: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2022 roku Wbrew początkowym obawom związanym z pandemią COVID-19 kryzys prawie ominął branżę budowlaną. Część realizacji zaliczyła jednak niewielki poślizg i ich oddanie do użytku przesunięto w czasie. Oto 10 najbardziej wyczekiwanych nowych inwestycji 2022 roku.
Architektura renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele Architektura renesansu nawiązywała do wzorów i form klasycznych, a jej twórcy we wszystkich swoich działaniach szukali podstaw naukowych. Prawdziwą aspiracją architekta renesansu było wzniesienie budowli dla samego piękna proporcji, przestronnego wnętrza i wspaniałej, imponującej całości – pisze Ernst Hans Gombrich w monografii „O sztuce”. Publikujemy krótki przegląd podstawowych wiadomości o architekturze renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele.
Rok w architekturze: 10 najlepiej czytanych artykułów 2020 roku Wyniki konkursów na zadaszenie amfiteatru w Łazienkach, wnętrza Świątyni Opatrzności i osiedle Mieszkanie Plus przy Ratuszowej w Warszawie, dom w Bieszczadach projektu medusa group, nowe stacje metra, a także wpływ pandemii na rynek usług architektonicznych i różnice w zarobkach architektów w Polsce i Danii – przypominamy 10 najczęściej czytanych artykułów 2020 roku.
Archiprzepowiednie: co czeka polską architekturę w 2021 roku Co wydarzy się w architekturze w 2021 roku? Jakie wyzwania stoją przed polską architekturą w ciągu nadchodzących miesięcy? Kto odniesie sukces, kto poniesie porażkę i jakie tematy zdominują architektoniczne dyskusje. Przepowiednie na 2021 rok.
Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku Wciąż trudno przewidzieć, w jakim stopniu pandemia wpłynie na planowane inwestycje. Jak podaje GUS, liczba pozwoleń na budowę wydanych w 2020 roku nieznacznie spadła, nieco mniej jest też rozpoczętych realizacji. Czas pokaże, czy ta tendencja się utrzyma. Tymczasem prezentujemy 10 nowych inwestycji, które z pewnością zostaną ukończone w 2021 roku.
Ekstremalne budowy Z zapałem godnym lepszej sprawy dążymy do budowania w miejscach ekstremalnych, kolonizując obszary dotąd nietknięte stopą człowieka. Szukamy lokalizacji pod ziemią, pod wodą, na szczytach gór, lub jeszcze bardziej niezwykłych. Z czego to wynika? Głównie – z ciekawości, niekiedy – z rzeczywistej potrzeby, zawsze – z wyjątkowego uporu. Oskar Grąbczewski przygląda się realizacjom, które ze względu na swoją trudną lokalizację, przesuwają granice naszej wiedzy i możliwości technicznych.