Architektura MuratorŻycie w Architekturze2012CINiBA – Najlepszym Obiektem Architektury XXI wieku

Znamy już wszystkich laureatów VII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE na najciekawsze polskie realizacje z lat 2000-2012. Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury XXI wieku przyznał Prezydent RP Bronisław Komorowski. Nagroda przypadła CINiBA (Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka) autorstwa architektów Dariusza Hermana, Piotra Śmierzewskiego, Wojciecha Subalskiego z pracowni HS99.  CINiBA pokonała 1064 projekty nadesłane na konkurs z całej Polski.

Finałowa gala organizowanego przez miesięcznik „Architektura-murator” konkursu odbyła się 5 grudnia w zmodernizowanych wnętrzach dawnego hotelu Saskiego na warszawskim pl. Bankowym. Budynek, odrestaurowany według koncepcji pracowni MAAS i scenografa Allana Starskiego, został udostępniony na to jedno popołudnie jeszcze przed oficjalnym otwarciem. Specjalnie na tę okazję do Warszawy przyjechali najważniejsi przedstawiciele środowiska architektonicznego, ale też ludzie kultury i sztuki, przedstawiciele władz samorządowych i biznesu. Prezydent Bronisław Komorowski, gratulując zwycięzcom, stwierdził:

Dzięki Bibliotece Akademickiej Śląsk zyskał obiekt, który przejdzie do historii i z którego dumne będą nasze wnuki. Większość z nas dobrze pamięta, że do niedawna nie mieszkało się w architekturze, ale w blokach. Sama nazwa konkursu – ŻYCIE W ARCHITEKTURZE – świadczy więc o tym, jak głębokie zmiany zaszły w Polsce. Mam nadzieję, że te zmiany będą szły jeszcze dalej, że uda nam się osiągnąć harmonię między estetyką naszych miast a krajobrazem.

Podczas uroczystości wręczono także pozostałe nagrody i wyróżnienia. W kategorii Najlepszy Budynek Użyteczności Publicznej zwyciężyło Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach, w kategorii Najlepszy Budynek Wielorodzinny19. Dzielnica w Warszawie, w kategorii Najlepszy Budynek Jednorodzinnydom z pracownią artystów na Bródnie w Warszawie, a w kategorii Najlepsza Przestrzeń PublicznaZintegrowany Węzeł Przesiadkowy we Wrocławiu. Autorzy wszystkich czterech nagrodzonych obiektów otrzymali statuetki Architektury projektu cenionego rzeźbiarza Adama Myjaka. Ponadto pamiątkową tablicę dla architektów i inwestora terminalu lotniczego w Lublinie, który wygrał w plebiscycie o prestiżowy tytuł Ulubieńca Polski, wręczył jeden z głosujących na niego internautów, pedagog i lokalny społecznik Andrzej Moroz z Wojciechowa Lubelskiego.


Własne nagrody przyznali też członkowie rządu. Spośród obiektów rekomendowanych przez jury ministrowie mogli wytypować jedną realizację, której funkcja odpowiadałaby tematycznie działalności resortu. Uznanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdobyło warszawskie Centrum Nauki Kopernik. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbara Kudrycka doceniła Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, a Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha – halę sportową w Pankach koło  Częstochowy. Konkurs stał się też okazją, by docenić modernizację polskich dworców i jej wpływ na architektoniczny krajobraz Polski. Specjalną nagrodą wyróżniono rewitalizację Dworca Głównego we Wrocławiu.
12 nominacji do nagród głównych

Liczby i Fakty:
368 000 głosów oddano w internetowym plebiscycie na Ulubieńca Polski
1064 prace nadesłano z całej Polski na tegoroczną edycję konkursu
120 finalistów walczyło o tytuł Ulubieńca Polski
12 obiektów nominowano do nagród głównych
45 projektów wytypowano do II etapu z terenu województwa mazowieckiego
27 godzin obradowało w sumie jury podczas kolejnych posiedzeń
11 nagród wręczono podczas finałowej gali 5 grudnia 2012 roku
1 raz własną nagrodę w dziedzinie architektury wręczył Prezydent RP

Laureaci Grand Prix ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000-2012 - Dariusz Herman i Wojciech Subalski odbierają nagrodę z rąk prezydenta RP Bronisława Komorowskiego