Otwarte obrady jury konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE: fotoreportaż Marcina Czechowicza
Otwarte obrady jury konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE już za nami: dwa dni, ponad 9 godzin transmisji i 21 prezentacji. Wkrótce zamieścimy też filmy, tymczasem prezentujemy fotoreportaż Marcina Czechowicza
Jurorzy IX edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, od lewej: Bogdan (Biś) Lisowski, Justyna Biernacka, Dariusz Herman, ewa P. Porębska i Krzysztof Ingarden
Otwarte obrady jury IX edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE odbyły się w dniach 7-8 października w przestrzeni Warszawskiego Pawilonu Architektury Zodiak. W tym roku, z uwagi na sytuację epidemiologiczną w kraju, posiedzenie było zamknięte dla osób postronnych, ale transmitowaliśmy je na żywo w social meidach i na stronie konkursu. Z pytaniami jurorów mierzyli się autorzy 21 realizacji nominowanych do nagród głównych w poszczególnych kategoriach i Grand Prix. Każdy z zespołów miał 10 minut na prezentację i 10 minut na odpowiedzi. Po obradach sędziowie udali się na naradę, już za zamkniętymi drzwiami, by wybrać laureatów. Ostateczne wyniki konkursu poznamy podczas finałowej gali 19 listopada. Ale już 12 października rusza towarzyszący tegorocznej edycji plebiscyt na Ulubieńca Polski. Biorą w nim udział wszyscy finaliści.
Od początku planowaliśmy, że cała elewacja zbudowana będzie z materiałów rozbiórkowych. Cegła znaleziona w okolicy wydawała nam się idealnym odzwierciedleniem tego, co dzieje się w budynku. Odrzucona, nikomu niepotrzebna, tak jak ci ludzie traktowani przez społeczeństwo. O realizacji Domu dla bezdomnych w Jankowicach w ramach otwartych obrad jury IX edycji konkursu Życie w Architekturze opowiadają Dorota Sibińska i Filip Domaszczyński z pracowni xystudio.
Umiar jest dziś jedną z odpowiedzi na zrównoważoność w architekturze. W naszej branży działamy często w paradygmacie postępu, a ten dom jest po prostu wystarczający. Spełnia wszystkie potrzeby inwestorów, został zrealizowany w stosunkowo niewielkim budżecie. Jest wystarczająco dobry, żeby spełnić swoją funkcję. O Domu w Będzinie w ramach otwartych obrad jury IX edycji konkursu Życie w Architekturze opowiadają Bartłomiej Nawrocki i Marcin Jojko.
Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku-Klokocinie jest pierwszym z kilku podobnych obiektów planowanych na terenie całego miasta. Ta prototypowa przestrzeń, według projektu katowickiego biura MWArchitekci, zdobyła właśnie nagrodę specjalną i tytuł realizacji najlepiej odpowiadającej na wyzwania współczesnego świata w IX edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE.
W tym projekcie najważniejsza nie jest architektura, ale to, do czego prowokuje. Mam nadzieję, że powstałe budynki będą żyły własnym życiem, w każdej z kilku planowanych lokalizacji w inny sposób. O realizacji Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku w ramach otwartych obrad jury IX edycji konkursu Życie w Architekturze opowiada Marlena Wolnik z pracowni MWArchitekci.
Poznaliśmy wyniki IX edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE na najlepsze realizacje w Polsce powstałe w latach 2015-2019. Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju i związane z nią obostrzenia po raz pierwszy w historii gala finałowa odbyła się w formule on-line.