Architektura Muratorarchitektura25Latarnia Bytom – projekt Przema Łukasika na 25-lecie „A-m”

Latarnia Bytom – projekt Przema Łukasika na 25-lecie „A-m”

Z okazji jubileuszu „Architektury-murator” nieczynna elektrociepłownia Szombierki rozbłysła światłem! To symboliczny apel o ochronę postindustrialnego dziedzictwa Bytomia.

Bytomski projekt był ostatnim z trzech Obiektów Niemożliwych realizowanych w ramach jubileuszu 25-lecia „Architektury-murator”. Koncepcję interwencji, polegającej na oświetleniu jednego z kominów elektrociepłowni Szombierki, opracował Przemo Łukasik.

Chcę wynieść Szombierki do rangi symbolu, który wywoła dyskusję na temat rehabilitacji tego typu miejsc. Korzystając z uwagi gości świętujących wspólnie ćwierćwiecze najważniejszego magazynu architektonicznego w Polsce, mam nadzieję zwrócić uwagę na ważny problem kondycji miast poprzemysłowych, które w okresie prosperity tak dużo dały Polsce, często kosztem samych siebie i środowiska, nie dostając dużo w zamian – tłumaczył pomysł architekt. Zobaczcie, jak powstał projekt Obiektu Niemożliwego w Bytomiu.

Spółka Arche kupiła elektrociepłownię Szombierki w Bytomiu! Dawna elektrociepłownia Szombierki ma nowego gospodarza. Unikatowy zabytkowy kompleks kupiła spółka deweloperska Arche, znana m.in. z przywrócenia do życia historycznego zespołu Cukrowni Żnin.
Osiedle Bolko w Bytomiu: budynki z ekonomicznych bloczków projektu medusa group Osiedle Bolko to pierwszy zespół mieszkaniowy realizowany przez pracownię medusa group w rodzinnym Bytomiu. Projektem na swojej stronie chwalą się nawet władze miasta.
Dworzec w Bytomiu: apel mieszkańców o zachowanie unikatowej architektury Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zabiera się za modernizację funkcjonalistycznego dworca w Bytomiu. Społecznicy apelują o zachowanie historycznych elementów wystroju i unikatowej nastawni.
Szombierki na liście 7 najbardziej zagrożonych zabytków Europy! Europa Nostra ogłosiła listę najbardziej zagrożonych miejsc i zabytków na Starym Kontynencie. Znalazła się na niej nieczynna elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu.
Filmowa relacja z otwarcia Obiektu Niemożliwego w Bytomiu Inauguracja projektu Przema Łukasika odbyła się w Teatrze Rozbark w Bytomiu. Zwieńczeniem wieczoru był spektakl przygotowany przez Annę Piotrowską, która wraz z zaproszonymi do współpracy artystami zaproponowała choreograficzną interpretację apelu o ochronę postindustrialnego dziedzictwa Górnego Śląska.  
Otwarcie Obiektu Niemożliwego w Bytomiu [GALERIA] Elektrociepłownia Szombierki rozbłysła światłem! To symboliczny apel o ochronę postindustrialnego dziedzictwa Bytomia. Interwencja, autorstwa Przema Łukasika, powstała z okazji jubileuszu miesięcznika „Architektura-murator”.