Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie
Budynek, nazywany architektonicznym haiku, przenosi japońską wrażliwość w nadwiślański pejzaż najstarszej części Krakowa. Z zewnątrz głęboko humanistyczny i dyskretny, wewnątrz intymny i niemal domowy.

Inicjatorem budowy obiektu, który pomieścić miał zbiory zafascynowanego Dalekim Wschodem kolekcjonera i podróżnika Feliksa Jasieńskiego Mangghi (1861-1929), był reżyser Andrzej Wajda. Dzięki jego wsparciu i autorytetowi udało się zaangażować w przedsięwzięcie wiele japońskich instytucji i osób prywatnych, a zaprojektowanie budynku powierzyć słynnemu architektowi Aracie Isozakiemu. Muzeum, wzniesione nad brzegiem Wisły, vis-à-vis Zamku Królewskiego na Wawelu, szybko stało się sensacją, wzbudzając tyle samo zachwytów, co krytyki. Powstał budynek o nowoczesnej, ekspresyjnej formie, a jednocześnie zintegrowany z otoczeniem, charakteryzujący się falującą linią dachu nawiązującą do przepływającej obok rzeki. W początku lat 90. tak bezpośrednie odniesienie do krajobrazu wielu architektów w Polsce odbierało jako zbyt oczywiste i naiwne. Tymczasem realizacja prawie o dekadę wyprzedzała światowe trendy, ponowne zainteresowanie architekturą wernakularną, opartą o lokalne materiały i tradycje budowania, czy mimetyzmem, polegającym na naśladowaniu organicznych form i kształtów.
Wykonawca makiety: Wojciech Nowicki Nowe Studio
Nagrody:
1994 Nagroda SARP Wydarzenie Architektoniczne Roku 1993 / 1993 Architectural Event of the Year Prize granted by the Association of Polish Architects (SARP)
2000 Najlepszy Budynek Krakowa 1989-1999 w kategorii użyteczność publiczna oraz Ulubieniec Krakowa 1989-1999 w konkursie ŻYCIE W ARCHITEKTURZE / 1989-1999 The Best Building in Kraków (public utility) and The Kraków Favorite Building in 1989-1999 in the third edition of LIFE IN ARCHITECTURE competition
2001 Nagroda I stopnia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie architektury i budownictwa / First Degree Prize of the Minister of Spatial Development and Construction
2006 jeden z 20 obiektów prezentowanych na wystawie POLSKA. IKONY ARCHITEKTURY
Sponsorem obiektu jest firma Rockwool.
