AZ Awards 2019: projekt pawilonu na Pawiaku w finale konkursu magazynu „AZURE”

i

Autor: Archiwum Architektury

AZ Awards 2019: projekt pawilonu na Pawiaku w finale konkursu magazynu „AZURE”

2019-04-05 19:53

Koncepcja nowego pawilonu Muzeum Więzienia Pawiak autorstwa pracowni FAAB Architektura znalazła się w finale międzynarodowego konkursu organizowanego przez kanadyjski magazyn architektoniczny „AZURE”.

O budzącym kontrowersje projekcie rozbudowy Muzeum Więzienia Pawiak pisaliśmy tu. Wstępną koncepcję obiektu na zlecenie władz placówki opracowało biuro FAAB Architektura Białobrzeski Figurski. Jakkolwiek oceniać tak znaczącą ingerencję w założenie pomnikowe projektu Romualda Gutta, Mieczysława Mołdawy i architekt krajobrazu Aliny Scholtz-Richert, trudno odmówić autorom braku wizji i zdecydowanego, architektonicznego gestu. Te walory dostrzegli prawdopodobnie sędziowie międzynarodowego konkursu organizowanego przez kanadyjski magazyn architektoniczny „AZURE”. W tym roku w jego jury znaleźli się architekci Thom Mayne,  założyciel pracowni Morphosis i laureat nagrody Pritzkera z 2005 roku, Pat Hanson z biura gh3 i Stefano Pujatti ze studia Elasticospa, a także dizajnerzy Johnson Chou i Matt Carr.

Na konkurs AZ Awards 2019 nadesłano 1175 zgłoszeń z 50 krajów. Do finału sędziowie zakwalifikowali 68 projektów i realizacji w 20 kategoriach.  Wśród nich tak znaczące już obiekty jak Helsińska Biblioteka Centralna Oodi projektu ALA Architects, ratusz w Eystur autorstwa Henning Larsen czy Instyt Sztuki Współczesnej w Richmond Steven Holl Architects.

Koncepcja pawilonu Muzeum Więzienia Pawiak pracowni FAAB Architektura znalazła się wśród trzech projektów w kategorii Budynki niezrealizowane, obok prac zespołów ze studia VAARO i Gabriel Fain Architects oraz Moriyama & Teshima i Acton Ostry Architects. Ogłoszenie laureatów w każdej z kategorii odbędzie się 21 czerwca podczas uroczystej gali w Toronto z udziałem m.in. Marthy Sshwartz. Ale do 3 maja można też głosować na swojego faworyta w konkursie publiczności na stronie magazynu „AZURE”.