Architektura MuratorKonkursyBiuro SUD Architekt Polska zwyciężyło w konkursie na wielofunkcyjny zespół w Poznaniu

Biuro SUD Architekt Polska zwyciężyło w konkursie na wielofunkcyjny zespół w Poznaniu

Na terenie dawnych koszar ułańskich na poznańskim Łazarzu powstanie nowy zespół mieszkaniowo-biurowy. W zamkniętym konkursie inwestorskim na projekt założenia zwyciężyła pracownia SUD Architekt Polska.

Biuro SUD Architekt Polska zwyciężyło w konkursie na wielofunkcyjny zespół w Poznaniu
Zespół biurowo-mieszkalny na terenie dawnych koszar w Poznaniu, proj. SUD Architekt Polska

Zespół planowany jest na 5,5-hektarowym terenie dawnych koszar przy ul. Matejki na poznańskim Łazarzu. Za realizację przedsięwzięcia odpowiadają firmy BPI Real Estate Poland i Revive, które właśnie rozstrzygnęły zamknięty konkurs na projekt założenia, uwzględniający również modernizację i adaptację zachowanych, zabytkowych budynków oraz urządzenie ogólnodostępnych przestrzeni zielonych. Zdaniem organizatorów, koncepcja pracowni SUD Architekt Polska najlepiej eksponowała historyczne obiekty. – Postawiliśmy na kompleksowy, wielkomiejski projekt, który będzie aktywnie kształtował przestrzeń miejską w centrum Poznania. Zależy nam na stworzeniu otwartego minimiasta w mieście, które będzie służyć kolejnym pokoleniom – zapowiada Béranger Dumont, dyrektor generalny BPI Real Estate Poland. – Zaplanowaliśmy dużo zieleni i proekologiczne rozwiązania, nad którymi aktualnie pracujemy – dodaje Alexandre Huyghe, CEO spółki Revive.

Nowa ekologiczna dzielnica na Łazarzu?

Całe założenie zostanie podzielone na trzy części: biznesową od strony ul. Grunwaldzkiej, mieszkalną od strony ul. Matejki oraz zabytkową od strony ul. Ułańskiej, która stanowić będzie „serce” całego kompleksu. Część mieszkalna zaplanowana w nowo powstających budynkach uwzględnia realizację lokali w standardzie podwyższonym oraz premium. Projekt przewiduje ponadto urządzenie ogólnodostępnego parku. – Nasza koncepcja nawiązuje do kultowego historycznego gaju palmowego w pobliżu tego miejsca. Chcemy, aby  projekt był „ekologiczną dzielnicą” sprzyjającą symbiotycznej relacji miasta z przyrodą. Konstrukcje zostaną wkomponowane w ogrody i parki, które będą w pełni otwarte dla wszystkich mieszkańców, sprzyjając proekologicznym środkom przemieszczania się oraz socjalizacji. Powstała w tym miejscu nowa dzielnica będzie łączyła funkcje biurowe i mieszkalne. Natomiast odrestaurowane historyczne budynki wojskowe będą szlachetną oprawą nowego parku, czyniąc ją nowym, tętniącym życiem fragmentem miasta – mówi Jocelyn Fillard, partner w SUD Polska.

W celu realizacji inwestycji belgijskie firmy BPI Real Estate Poland i Revive powołały spółkę joint-venture. Działkę kupiły od Międzynarodowych Targów Poznańskich we wrześniu 2020 roku. Zespół będzie realizowany w trzech etapach, a jego ukończenie planowane jest na koniec 2029 roku. – Bardzo mnie cieszy miastotwórczy charakter  inwestycji. Dzięki niej dawne koszary ułańskie odzyskają blask, a Poznań oraz jego mieszkańcy ciekawą przestrzeń do życia, z architekturą wpisującą się w tradycyjną zabudowę Łazarza i Grunwaldu, zielenią oraz miejscami do wypoczynku i rekreacji – podkreśla prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Biuro SUD Architekt Polska zwyciężyło w konkursie na wielofunkcyjny zespół w Poznaniu
Zespół biurowo-mieszkalny na terenie dawnych koszar w Poznaniu, proj. SUD Architekt Polska

Apartamentowiec Drzymały 27 w Poznaniu
Apartamentowiec Drzymały 27 w Poznaniu Na Sołaczu rozpoczęła się budowa obiektu, który wyróżniać będą balkony obsadzone 6 tys. roślin. Za jego projekt odpowiada biuro Ultra Architects.
Nowy Port w Bydgoszczy według projektu BBGK Architekci W pobliżu Opery Novej powstanie zespół mieszkaniowy Nowy Port projektu warszawskiej pracowni BBGK Architekci. Prezentujemy pierwsze wizualizacje tej nowej, nadrzecznej inwestycji w Bydgoszczy.
Masterplan dla Stoczni Cesarskiej w Gdańsku Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję zagospodarowania Stoczni Cesarskiej. Zwyciężyło biuro Henning Larsen we współpracy z BBGK Architekci oraz A2P2.
Tagi:
Autor: Piotr Prus
Nowy Rynek w Poznaniu z dominantą projektu Jemsów Trwa realizacja kolejnego budynku wielofunkcyjnego kompleksu Nowy Rynek w Poznaniu. Nowy obiekt według projektu biura JEMS Architekci będzie głównym elementem identyfikującym cały zespół w przestrzeni miasta.
Rynek Łazarski z jedną z największych na świecie poduszek ETFE Dobiega końca przebudowa Rynku Łazarskiego w Poznaniu według konkursowego projektu Autorskiej Pracowni Architektonicznej Jacka Bułata. Nad przyszłym targowiskiem montowany jest dach z jedną z największych na świecie jednokomorowych poduszek z folii ETFE.
Perfumiarnia w Poznaniu: zespół mieszkaniowy projektu Jemsów W miejscu dawnej fabryki perfum na poznańskim Łazarzu powstaje nowe wielofunkcyjne założenie. Kompleks pod nazwą Perfumiarnia pomieści nie tylko mieszkania i biura, ale także aparthotel i przestrzeń wystawienniczo-konferencyjną. Za projekt zabudowy wielorodzinnej odpowiada pracownia JEMS Architekci.
Polski Teatr Tańca / Poznań W starej kamienicy zbudowano relacje nie tylko pomiędzy aktorami, widzami i przestrzenią, lecz także starą oraz nową architekturą. O realizacji Architektonicznej Pracowni Autorskiej Jerzego Gurawskiego pisze Maciej Siuda.
Plac Wolności w Poznaniu: wyniki konkursu Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję tymczasowego zagospodarowania placu Wolności w Poznaniu. Za najbardziej elastyczną propozycję uznano projekt biura UGO Architecture. Prezentujemy wszystkie prace nadesłane na konkurs.
Budynek mieszkalny Piątkowska 133 w Poznaniu W miejscu dzikiego parkingu na poznańskich Winiarach powstał apartamentowiec Piątkowska 133. Budynek, stanowiący w założeniu trawestację historycznej kamienicy, zaprojektowała lokalna pracownia Easst Architects.