Międzynarodowy konkurs Brick Award organizowany jest od 14 lat przez firmę Wienerberger – producenta materiałów ceramicznych. Nagroda przyznawana jest co dwa lata najlepszym obiektom, w których zastosowano materiały ceramiczne dowolnego producenta. O tym jak naturalnym i ponadczasowym materiałem jest cegła nikogo nie trzeba przekonywać, ale warto przypominać jej wyjątkowy charakter. Domy, budynki użyteczności publicznej, miejsca kultury i inne obiekty nagradzane w poprzednich edycjach konkursu Brick Award są najlepszym dowodem na to, że pokłady twórczego wykorzystania ceramiki nie zostały wyczerpane. I systematycznie ich przybywa, bo cegła jest po prostu ponadczasowa – mówi Monika Sikorska, PR Manager w firmie Wienerberger.
Polskie edycje Brick Award odbywają się od 2013 roku. W pierwszej nagrodzono siedzibę Muzeum Armii Krajowej w Krakowie autorstwa AiR Jurkowscy Architekci oraz budynek mieszkalny przy ul. Inżynierskiej we Wrocławiu Biura Projektów Lewicki Łatak, w drugiej budynek mieszkalno-usługowy ZW109, którego projekt powstał w pracowni HS99 oraz Szkołę Muzyczną im. Karola Szymanowskiego projektu Maćków Pracownia Projektowa, a w trzeciej m.in. Muzeum Katyńskie w Warszawie autorstwa BBGK Architekci, Rudy Dom w Rudach biura toprojekt, Centrum Kulturalno-Rekreacyjne Muzeum Wsi Mazowieckiej autorstwa konsorcjum Consultor i Ahor i Halę Koszyki pracowni JEMS Architekci. Najlepsze prace tradycyjnie reprezentowały następnie polską architekturę w konkursie międzynarodowym.
W konkursie Wienerberger Brick Award 2019 realizacje rozpatrywane będą w pięciu kategoriach: Feeling at home (domy jednorodzinne, także w zabudowie szeregowej, oraz małe założenia architektury mieszkalnej), Living together (budynki wielorodzinne odpowiadające współczesnym trendom i wyzwaniom urbanizacji), Working together (budynki komercyjne, biurowe lub przemysłowe), Sharing public spaces (budynki publiczne o przeznaczeniu edukacyjnym, kulturalnym, ochrony zdrowia; place miejskie, projekty infrastrukturalne) oraz Building outside the box (innowacyjne koncepcje i rozwiązania wykorzystujące materiały ceramiczne).
Do konkursu zgłaszać można obiekty, których budowę zakończono po 1 stycznia 2016 roku, zrealizowane w Polsce lub poza granicami kraju, ale na podstawie projektu polskiego architekta. Obiekty, które zwyciężą w edycji polskiej zostaną zgłoszone jako oficjalni kandydaci do Wienerberger Brick Award 2020. Laureaci otrzymają ponadto narody pieniężne: 20 000 zł dla zdobywcy Grand Prix, 10 000 zł dla zwycięzców każdej z pozostałych kategorii. Prace można nadsyłać do 4 lutego 2019 roku poprzez formularz na oficjalnej stronie konkursu.