Architektura MuratorKonkursyElektrownia Powiśle z MIPIM Award 2021!

Elektrownia Powiśle z MIPIM Award 2021!

Przebudowa i modernizacja Elektrowni Powiśle w Warszawie według projektu biura APA Wojciechowski Architekci zdobyła główną nagrodę w MIPIM Awards 2021 w kategorii Best Mixed-Use Development. MIPIM Awards, nazywane często oskarami branży nieruchomości, przyznawane są od przeszło 30 lat podczas Międzynarodowych Targów Nieruchomości i Inwestycji MIPIM w Cannes.

Elektrownia Powiśle z MIPIM Award 2021!
Elektrowni Powiśle w Warszawie, proj. APA Wojciechowski Architekci; fot. Marcin Czechowicz

Międzynarodowe Targi Nieruchomości i Inwestycji MIPIM należą do największych i najbardziej prestiżowych wydarzeń tego typu na świecie. Prawie od samego od początku towarzyszy im konkurs MIPIM Awards, w którym w kilkunastu kategoriach nagradzane są najlepsze inwestycje komercyjne. Polskie realizacje doceniono w ten sposób już kilkukrotnie. W 2017 roku w kategorii Best Office & Business Development zwyciężył biurowiec Warsaw Spire (projekt: Jaspers-Eyers Architects, Projekt Polsko-Belgijska Pracownia Architektury, Massive Design, Wirtz International Landscape Architects, inwestor: Ghelmaco), w 2020 roku w kategorii Best Urban Project zespół Granaria w Gdańsku (projekt: RKW Architektur+, Studio Architektoniczne Kwadrat, Mąka Sojka Architekci, inwestor: Immobel), a w kategorii Best Mixed-Use Development – Monopolis w Łodzi (projekt: Grupa 5 Architekci, inwestor: Virako). W tym roku wśród 13 laureatów znalazł się warszawski kompleks Elektrownia Powiśle (projekt: APA Wojciechowski Architekci, Belotto Design i VSF-Creative, inwestorzy: Tristan Capital Partners i White Star Real Estate). Zespół nagrodzono w zazwyczaj mocno obsadzonej kategorii Best Mixed-Use Development.

Czytaj też: Kolejne nagrody dla Villi Reden pracowni Franta Group |

Jesteśmy zaszczyceni międzynarodowym wyróżnieniem, które otrzymała Elektrownia Powiśle. Wspólnie z Tristan Capital Partners oraz White Star Real Estate stworzyliśmy pełne życia miejsce, które – z szacunkiem do historycznego dziedzictwa – na stałe wpisało się w okolicę. Ponadczasowa architektura, przemyślane połączenie funkcji oraz wspaniała lokalizacja i dobre podstawy komercyjnie czynią z tego projektu idealne miejsce do prowadzenia biznesu, spędzania wolnego czasu, robienia zakupów oraz mieszkania. To również niezwykle popularna atrakcja dla odwiedzających stolicę turystów z kraju i zagranicy – komentuje zdobycie MIPIM Awards 2021Szymon Wojciechowski, prezes zarządu w APA Wojciechowski Architekci.

Elektrownia Powiśle z MIPIM Award 2021!
Elektrowni Powiśle w Warszawie, proj. APA Wojciechowski Architekci; fot. Marcin Czechowicz

Elektrownia Powiśle w Warszawie to projekt adaptacji zabytkowego kompleksu do potrzeb handlowo-kulturalno-usługowych, biurowych i mieszkalnych, a wkrótce również hotelowych. Historycznie wygrodzony i niedostępny teren, od ponownego otwarcia został włączony w tkankę miejską. Ponad 100-letnie budynki zostały przystosowane do nowych funkcji w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków, a nowe wpisane w poprzemysłowy kontekst.

Elektrownia Powiśle to doskonały przykład rewitalizacji w najlepszym wydaniu, gdzie historia i innowacja przenikają się, tworząc zrównoważone środowisko dla najemców, gości i lokalnej społeczności – mówi Victoria Yakubenko z Tristan Capital Partners, a Dariusz Domański, partner w White Star Real Estate, dodaje: Proces rewitalizacji Elektrowni Powiśle jest dla nas wyjątkowym projektem, dlatego jesteśmy szczęśliwi, że został dostrzeżony i nagrodzony w tak prestiżowym konkursie. Elektrownia nie jest bowiem kolejną galerią handlową, a wielofunkcyjną, industrialną przestrzenią, która łączy funkcję handlowo-usługową, gastronomiczną, eventową, biurową, hotelową oraz mieszkalną. Zarówno nam, jak i architektom, bardzo zależało na tym, aby oddać warszawiakom kawałek Powiśla, zachowując niepowtarzalną atmosferę i historyczny charakter tego miejsca.

W jury MIPIM Awards 2021 zasiedli Méka Brunel (Gecina), Stéphanie Bensimon (Ardian France), Kai-Uwe Bergmann (Bjarke Ingels Group), Akim Daouda (FGIS), Hala El Akl (PLP Architecture), Serge Fautre (AG Real Estate), Kathleen Fontana (RICS), Paolo Gencarelli (Poste Italiane), Marco Hekman (CBRE), Frank Khoo (City Developments Limited w Singapurze), Sergey Kuznetsov, główny architekt Moskwy, Henrik Saxborn (Castellum) oraz Katarzyna Zawodna-Bijoch (Skanska).

Elektrownia Powiśle z MIPIM Award 2021!
Elektrowni Powiśle w Warszawie, proj. APA Wojciechowski Architekci; fot. Marcin Czechowicz

EU Mies Award 2022: polskie nominacje
EU Mies Award 2022: polskie nominacje Znamy pełną listę oficjalnych nominacji do EU Mies van der Rohe Award 2022. Polskę reprezentuje w tym gronie rekordowa liczba 25 realizacji autorstwa kilkudziesięciu zespołów!
Skyliner: zwiedzanie obiektu i wykład pracowni APA Wojciechowski Virtus Studio zaprasza na wykład Michała Sadowskiego z pracowni APA Wojciechowski. Spotkanie połączone będzie ze zwiedzaniem 195-metrowego Skylinera na warszawskiej Woli.
Osiedle Neo Natolin w Warszawie projektu APA Wojciechowski Architekci Trwa budowa osiedla Neo Natolin na warszawskim Wilanowie. Zespół według projektu biura APA Wojciechowski Architekci docelowo będzie się składał z 300 domów w zabudowie bliźniaczej.
W nowym formacie: biurowiec Format w gdańskiej Oliwie Biurowiec Format w Gdańsku składa się z dwóch, niejako przenikających się brył. Projektanci z APA Wojciechowski Architekci decydowali, że każda z części będzie miała elewacje w innym kolorze: czekoladowym i jasnobeżowym. To nawiązanie do pobliskiej fabryki  czekolady „Bałtyk” i historycznych budynków stacji Gdańsk Oliwa.
Skyliner: wieżowiec przyszłości z fasadami WICTEC marki WICONA Skyliner, flagowa inwestycja Grupy Karimpol projektu APA Wojciechowski, to jeden z najbardziej imponujących obiektów architektonicznych w Polsce, zarówno pod względem wysokości, jak i zastosowanych technologii. Wysokościowiec został zrealizowany w oparciu o rozwiązania i technologie spełniające wymagania zrównoważonego budownictwa. Marka WICONA dostarczyła fasady elementowe WICTEC.
Osiedle Portowo w Poznaniu: zespół mieszkaniowy nad Wartą projektu APA Wojciechowski Osiedle Portowo w Poznaniu zaplanowano na terenie historycznej Stoczni Rzecznej nad Wartą. W ramach inwestycji powstanie w sumie 47 budynków oferujących blisko 1800 mieszkań.
Solidna komercyjna architektura: o Skylinerze Łukasz Pancewicz Jeśli trwałość, elastyczność i energooszczędność są najważniejszymi kryteriami współczesnej architektury biurowej, nowy warszawski wieżowiec spełnia je wszystkie. O nowej realizacji biura APA Wojciechowski pisze Łukasz Pancewicz.