Architektura MuratorKonkursyKonkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu

Konkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich zapraszają studentów i absolwentów wydziałów projektowych do udziału w konkursie na projekt ekologicznego domu jednorodzinnego.

Konkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu
il. GettyImages

Organizatorzy konkursu architektonicznego na projekt domu przyjaznego dla jego mieszkańców i klimatu chcą zachęcić studentów i absolwentów kierunków związanych z architekturą i budownictwem do stosowania ekologicznych rozwiązań oraz zwrócenia uwagi na relacje między stanem środowiska naturalnego a warunkami i jakością życia człowieka. W konkursie oceniana będzie m.in. efektywność energetyczna budynku, uwzględnienie odnawialnych źródeł energii oraz rozwiązań wpływających na ograniczenie ilości emisji zanieczyszczeń powietrza, a jednocześnie pozwalających utrzymać w budynku komfortowy mikroklimat. Uczestnicy mogą brać udział w konkursie indywidualnie lub w dwuosobowych zespołach.

W 4-osobowym jury zasiadają architekci Piotr Jurkiewicz (przewodniczący) i Anna Zawadzka-Sobieraj, a także dr inż. Jerzy Kwiatkowski z Narodowej Agencji Poszanowania Energii oraz Joanna Zdanowska z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Funkcję sekretarza pełni Paula Wasiak.

Na zwycięzców czeka wyjazd studyjny związany z tematyką konkursu oraz nagrody rzeczowe: rower, hulajnoga elektryczna, smartwatch. Najlepsze prace zostaną ponadto zaprezentowane w specjalnej publikacji pokonkursowej, aby szeroko promować projekty, które wpisują się w ideę budownictwa ekologicznego. Miesięcznik „Architektura-murator” jest partnerem medialnym inicjatywy. Termin nadsyłania prac upływa 13 czerwca 2022 roku. Więcej informacji oraz regulamin na stronie: www.domzklimatem.gov.pl.

Konkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu
Autor: (Red.)
Polska Zagroda: nowoczesne siedlisko według BXBstudio W miejscu pięciu dawnych budynków gospodarczych architekci z BXBstudio zaprojektowali pięć nowych, w typologii nowoczesnej stodoły. Połączone bryły tworzą współczesne siedlisko, które poprzez pomosty i kładkę na piętrze zintegrowano z otaczającą zielenią.
Dom Graniczny w Rybniku według pracowni Toprojekt Dom Graniczny z jednej strony zamyka wnętrza na hałas dobiegający z pobliskiej ulicy, z drugiej otwiera widoki na intymne patio i daleką perspektywę ogrodu. Prezentujemy najnowszą koncepcję pracowni Toprojekt.
Honay House w Dursztynie koło Nowego Targu Na szczycie góry Honaj w polskiej części Spisza stanął niewielki Honay House. Wakacyjny domek z prefabrykatów zaprojektowali architekci z polsko-chińskiego studia JANG.
Dom w parku Cietrzewia w Warszawie W willowej okolicy na warszawskich Włochach stanął nowy dom jednorodzinny według projektu pracowni Kruszewski Architekci. Prosta, powściągliwa bryła kadruje widoki na pobliski park z zespołem malowniczych stawów.
Dom podążający za słońcem. Nowa realizacja biura Inter-Arch Dom w podwarszawskim Józefosławiu miał być pełen światła i pomieścić czteroosobową rodzinę. By zapewnić optymalne nasłonecznienie wnętrz, architekci skomponowali budynek z dwóch brył o nieco odmiennych rzutach.
Dom jednorodzinny The Sunny w Konstancinie The Sunny to kolejny po Kamiennej Rezydencji Steinhaus i Dworku w Lesie + dom jednorodzinny, który Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz realizuje w ścisłym centrum Konstancina.