Architektura MuratorKonkursyKonkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu: wyniki

Konkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu: wyniki

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrzygnęły konkurs na projekt ekologicznego domu jednorodzinnego. Zwyciężyła Zlata Hrabtsevich z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Przyznano też nagrody za drugie i trzecie miejsce oraz 8 wyróżnień!

Konkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu: wyniki
Projekt Zlaty Hrabtsevich, studentki III roku Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, I nagroda

Organizatorzy konkursu architektonicznego na projekt domu przyjaznego dla jego mieszkańców i klimatu chcieli zachęcić studentów i absolwentów kierunków związanych z architekturą i budownictwem do stosowania ekologicznych rozwiązań oraz zwrócenia uwagi na relacje między stanem środowiska naturalnego a warunkami i jakością życia człowieka. W konkursie oceniana była m.in. efektywność energetyczna budynku, uwzględnienie odnawialnych źródeł energii oraz rozwiązań wpływających na ograniczenie ilości emisji zanieczyszczeń powietrza, a jednocześnie pozwalających utrzymać w budynku komfortowy mikroklimat. Uczestnicy mogli brać udział w konkursie indywidualnie lub w dwuosobowych zespołach.

W 4-osobowym jury zasiedli architekci Piotr Jurkiewicz (przewodniczący) i Anna Zawadzka-Sobieraj, a także dr inż. Jerzy Kwiatkowski z Narodowej Agencji Poszanowania Energii oraz Joanna Zdanowska z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Funkcję sekretarza pełniła Paula Wasiak.

Dla zwycięzców przygotowano zagraniczny wyjazd studyjny, związany z tematyką konkursu oraz nagrody rzeczowe: rower, hulajnogę elektryczną i smartwatcha. Spośród nadesłanych zgłoszeń jury nagrodziło trzy prace.

Laureaci konkursu na najlepszy projekt proklimatycznego domu

Pierwsze miejsce zajęła Zlata Hrabtsevich z Lubieszowa, studentka III roku Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej za projekt pt. „Modest House. Jak uzasadniało jury, koncepcja wyróżnia się połączeniem wysokiej jakości architektonicznej z najpełniejszą odpowiedzią na wymagania postawione w regulaminie dotyczące wpływu budynku na środowisko. Na szczególne podkreślenie zasługuje przemyślany wybór lokalizacji – dom uzupełnia istniejącą intensywną miejską zabudowę jednorodzinną. Nowoczesna konstrukcja drewniana redukuje ślad węglowy w cyklu życia budynku. Ponadstandardowa efektywność energetyczna osiągnięta została dzięki bardzo dobrym parametrom izolacyjności przegród zewnętrznych i rozwiązaniom detali budowlanych redukującym mostki termiczne. Rozplanowanie przeszkleń pozwala na pasywne wykorzystanie energii słonecznej w sezonie grzewczym, a zastosowane środki architektoniczne chronią pomieszczenia przed przegrzewaniem latem, eliminując potrzebę aktywnego chłodzenia. Niskotemperaturowy system grzewczy będzie dobrze współpracował z gruntową pompą ciepła oraz instalacją fotowoltaiczną. Warto zwrócić uwagę na rozwiązania wspomagające bioróżnorodność – budki dla ptaków zintegrowane w ścianie zewnętrznej. Projekt  pokazuje, że dobrą architekturę, zdrowe i wygodne miejsce do mieszkania  i pozytywny wpływ na środowisko można pięknie łączyć – czytamy w uzasadnieniu.

Konkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu: wyniki
Projekt Zlaty Hrabtsevich, studentki III roku Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, I nagroda

Drugie miejsce przypadło Julii Lipińskiej z Siedlec, studentce IV roku Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, za zastosowanie zasad projektowania cyrkularnego i zaproponowanie rewitalizacji terenu po dawnym PGR z adaptacją istniejącego budynku. Na uwagę zasługuje poszukiwanie rozwiązania zwiększającego intensywność zabudowy, zgodnie ze wskazaniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ale z nawiązaniem do tradycyjnego układu i w odpowiedniej skali budynków w krajobrazie. Nowoprojektowane domy szeregowe, stanowiące część założenia są współczesne w swoim wyrazie i jednocześnie nawiązują do tradycji poprzez zastosowane proporcje bryły i układ rzutu z charakterystycznym trzonem technicznym z instalacjami i pionami wentylacyjnymi. Zastosowane materiały: kompozyty wapienno-konopne, konstrukcja drewniana, tynki gliniane, cegła rozbiórkowa  mają biologiczny obieg cyrkularny i ujemny ślad węglowy. Została przewidziana możliwość adaptacji i przekształceń oraz ułatwienia dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Ogrody warzywne, owocowe, kwiatowe oraz łąki są rozwiązaniami, które wspierają bioróżnorodność. W projekcie zastosowano rozwiązania podnoszące efektywność energetyczną, takie jak: zwiększona izolacyjność cieplna przegród, w stosunku do aktualnych wymagań; wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła z przewodami poprowadzonymi w sposób pozwalający na zmianę układu pomieszczeń w budynku;  powietrzna pompa ciepła zasilającą niskotemperaturową instalację ogrzewania podłogowego; instalacja paneli fotowoltaicznych produkujących energię elektryczną na miejscu wraz z punktem ładowania pojazdów elektrycznych – napisali sędziowie.

Konkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu: wyniki
Projekt Julii Lipińskiej, studentki IV roku Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, II nagroda

Trzecie miejsce zajęła Weronika Roemer z Kórnika, studentka II roku Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Jej projekt domu jednorodzinnego w technologii strawbale doceniono za architekturę współczesną w swoim wyrazie, a jednocześnie korzystającą z tradycyjnych i lokalnych materiałów. Efektywność energetyczna oraz redukcja śladu węglowego została osiągnięta dzięki zastosowaniu zwartej bryły, właściwej orientacji wobec stron świata oraz drewnianej konstrukcji, kostek słomy, tynków glinianych i drewna, czyli materiałów o biologicznym obiegu cyrkularnym. Na szczególną uwagę zasługuje rozszerzenie propozycji konkursowej o możliwość budowy osiedla w systemie strawbale, a zwłaszcza za zaproponowanie przestrzeni wspólnych wspomagających bioróżnorodność, z grządkami oraz szklarniami, przestrzeni społecznych ze straganami i biblioteką przy jednoczesnym minimalizowaniu powierzchni domów mieszkalnych i działek. W zakresie efektywności energetycznej zastosowano następujące rozwiązania: zwiększoną izolacyjność cieplną przegród budowlanych w stosunku do aktualnych wymagań, płytę fundamentową jako element akumulujący ciepło, pompę ciepła połączoną z niskotemperaturową instalacją ogrzewania podłogowego – czytamy w uzasadnieniu.

Konkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu: wyniki
Projekt Weroniki Roemer, studentki II roku Wydziału Architektury Politechniki, III nagroda

Wśród wyróżnionych, nagrodzonych zagranicznym wyjazdem studyjnym, znalazły się projekty:

Zuzanny Myszker, studentki IV roku Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej,
Barbary Hanny Kamieniarz, studentki I roku Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej,
Barbary Jamróz, studentki III roku Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej,
Karoliny Srebro, studentki III roku Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej,
Julii Kwapisiewicz, studentki I roku Wydziału Architektury Politechniki Lubelskiej,
Dominiki Cieplak i Kamila Federygi, studentów I roku II stopnia Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej,
Natalii Kajki, studentki I roku Wydziału Architektury Politechniki Lubelskiej,
Magdaleny Borkowskiej, studentki II roku Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Niniejszy materiał został sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Autor: (Red.)
Dom Wiatrak koło Lubartowa Pozornie sentymentalny pomysł, by zamieszkać w wiatraku, skłania do przemyśleń dotyczących problemów niezwykle współczesnych  – o projekcie Michała Kucharskiego i Mateusza Piwowarskiego pisze Tomasz Michalak.
Dom własny architekta w Tryszczynie koło Bydgoszczy Dom własny architekta to zwykle manifest postawy twórczej i laboratorium pomysłów projektowych. Taki właśnie jest dom w Tryszczynie koło Bydgoszczy, zaprojektowany dla Adama Kozłowskiego z pracowni AKKT.
Dom Robak w Zabłociu To prototyp, który powstał w wyniku przemyślanego procesu twórczego. Jego elewacja, niczym skóra, chroni mikrokosmos przestrzeni wewnętrznej –  o projekcie Piotra Kuczi pisze Małgorzata Adamowicz-Nowacka.
Willa w Żółwinie: energooszczędny dom w technologii CLT Willa w Żółwinie to energooszczędny, parterowy dom zbudowany w technologii CLT. Konstrukcja powstała w zaledwie dwa tygodnie, a cały dom w nieco ponad pół roku. Za projekt obiektu odpowiada polski oddział duńskiego biura Bjerg Arkitektur.
Dom z Grafitu na warszawskich Włochach Dom z Grafitu stanął w heterogenicznej zabudowie Starych Włoch. Rozrzeźbioną bryłą i czarną klinkierową elewacją wyraźnie wyróżnia się na tle sąsiedztwa. Budynek zaprojektowała pracownia Paweł Lis Architekci.
Dom (nie)powtarzalny na Śląsku W malowniczym otoczeniu jednej ze śląskich wsi stanął Dom (nie)powtarzalny. To najnowsza realizacja Archistudia Studniarek + Pilinkiewicz.