Architektura MuratorKonkursyKonkurs na projekt hali i głównego stadionu warszawskiej Skry

Konkurs na projekt hali i głównego stadionu warszawskiej Skry

Nowoczesna hala sportowa i stadion lekkoatletyczny powstaną w ramach II etapu modernizacji Ośrodka Wawelska, czyli dawnej Skry. Władze Warszawy ogłaszają konkurs na wykonanie koncepcji architektoniczno-budowlanej obu obiektów.

Konkurs na projekt hali i głównego stadionu warszawskiej Skry
Istniejący stadion lekkoatletyczny na terenie Skry; fot. Robert Danieluk / CC BY-SA 4.0

Rozpoczyna się długo wyczekiwana modernizacja stadionu Skry, który teraz nosić będzie nazwę Ośrodek Wawelska. W ubiegłym roku, po trwającej 13 lat sądowej batalii, ratusz ostatecznie przejął obiekt od dotychczasowego zarządcy: klubu sportowego Skra. W pierwszym etapie, którego realizacja ma się rozpocząć w połowie 2023 roku, przewidziano budowę stadionu treningowego, boiska do rugby, strefy parkowej i sportowej, przeznaczonej do rekreacyjnego uprawiania dyscyplin lekkoatletycznych. W kolejnym powstać ma zupełnie nowy stadion lekkoatletyczny i hala sportowa. Na ich projekt władze miasta na dniach ogłoszą konkurs architektoniczny. Sąd konkursowy pracuje już nad regulaminem, aby w przyszły piątek wysłać ogłoszenie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej. Zwycięską koncepcję poznamy wiosną przyszłego roku – powiedziała zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Renata Kaznowska podczas konferencji prasowej zapowiadającej inwestycję.

Czytaj też: Wiemy, jak będzie wyglądała Skra po modernizacji |

Wielofunkcyjna hala sportowa ma przede wszystkim służyć zawodnikom oraz kibicom siatkówki i koszykówki. Będą mogły odbywać się tam mistrzostwa Polski w obu tych dyscyplinach. Budynek stanie się też domem dla warszawskiego klubu – Legii Kosz. Drugi obiekt, który jest objęty konkursem, to koncepcja stadionu lekkoatletycznego II kategorii IAAF z salą treningową. Powstanie on dokładnie w miejscu istniejącego obecnie stadionu RKS Skra. Stadion będzie miał zadaszone trybuny, mieszczące ok. 25 tys. kibiców, oraz umożliwi realizację imprez lekkoatletycznych o randze mistrzowskiej. Więcej informacji podamy wkrótce

Konkurs na projekt schroniska na górze Jeżowa Woda w Beskidach Fundacja Ideanova ogłosiła międzynarodowy konkurs na projekt schroniska z restauracją i małym planetarium na górze Jeżowa Woda koło Nowego Sącza. Przyszły inwestor planuje obiekt na miarę słynnego obserwatorium na Śnieżce.
Konkurs realizacyjny na projekt modelowej szkoły dla południowego Senegalu Trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji konkurs Kaira Looro. Tym razem zadaniem uczestników jest zaprojektowanie modelowej szkoły podstawowej dla wsi w południowym Senegalu. Jury pod przewodnictwem Kengo Kumy wybierze 30 projektów, z których najlepszy zostanie zrealizowany.
W Gdańsku powstanie Muzeum Westerplatte. Właśnie ogłoszono konkurs na projekt gmachu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło dwuetapowy konkurs na projekt Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Obiekt stanąć ma na terenie historycznej bitwy na Westerplatte.
We Włochach powstanie nowe osiedle z mieszkaniami komunalnymi. Warszawa właśnie ogłosiła konkurs Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego wraz ze Stołecznym Zarządem Rozbudowy Miasta organizują konkurs na zespół budynków z mieszkaniami komunalnymi i lokalami usługowymi. Nowe osiedle powstanie przy ul. 1 Sierpnia we Włochach.
Trwa konkurs na projekt nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej. Budynek stanie na terenie Łazienek „Potrzebujemy dobrego pomysłu na ten budynek” – mówił wicepremier i minister kultury Piotr Gliński podczas konferencji prasowej zapowiadającej konkurs na projekt nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej. Gmach ma stanąć na terenie Łazienek, a w jury zasiadają m.in. Magdalena Kozień-Woźniak, Jacek Lenart i Piotr Lewicki.
Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze jako laboratorium pozytywistycznych idei Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt wystawy stałej w Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze. Według zwycięskiej koncepcji zespołu Marcina Kwietowicza nowo powołana placówka stanie się laboratorium pozytywistycznych idei, inspirując do pracy na rzecz rozwiązywania współczesnych problemów.