Architektura MuratorKonkursyKonkurs Obiekt Roku w Systemach Aluprof rozstrzygnięty! Grand Prix 2022 dla budynku Neofilologii i Lingwistyki UW

Konkurs Obiekt Roku w Systemach Aluprof rozstrzygnięty! Grand Prix 2022 dla budynku Neofilologii i Lingwistyki UW

Znamy wyniki IV edycji międzynarodowego konkursu Obiekt Roku w Systemach Aluprof. Jury wyróżniło 10 realizacji, które są również laureatami wielu prestiżowych konkursów. Główna nagroda przypadła nowemu budynkowi Wydziału Lingwistyki Stosowanej i Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego autorstwa pracowni Kuryłowicz & Associates.

Nowy budynek Neofilologii i Lingwistyki projektu Kuryłowicz & Associates: mamy pierwsze zdjęcia
Nowy budynek wydziałów Neofilologii i Lingwistyki UW, proj. Kuryłowicz & Associates; fot. Nate Cook

Gala finałowa IV edycji konkursu Obiekt Roku w Systemach Aluprof odbyła się 8 września w Warszawie. W jej trakcie poznaliśmy najciekawsze realizacje, w których zastosowano systemy aluminiowe Aluprof. Obiekty oceniało pięcioosobowe jury, w skład którego weszli architekci Oskar Grąbczewski, Jacek Lenart, Jacek Ewý, Robert Konieczny oraz Elżbieta Dziubak. Sędziowie wyróżnili 10 budynków z Polski oraz trzy zagraniczne. Grand Prix i 50 tys. zł otrzymała pracownia Kuryłowicz & Associates za realizację budynku Wydziału Lingwistyki Stosowanej i Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Czytaj też: Nowy budynek Neofilologii i Lingwistyki projektu Kuryłowicz & Associates: mamy pierwsze zdjęcia |

Drugie i trzecie miejsce przyznano kolejno pracowniom Medusa Group za projekt Hotel Nobu Warsaw oraz JEMS Architekci za kompleks Browary Warszawskie. Wszystkie oceniane inwestycje to topowe realizacje pod względem innowacyjności, designu, wykorzystywanych rozwiązań. Zgłoszone obiekty łączą w sobie funkcjonalność i ciekawą estetykę. A dzięki wykorzystaniu produktów ekologicznych i niskoemisyjnych wspierają ideę zrównoważonego budownictwa, co potwierdza fakt, że niemal 50 obiektów z II etapu tegorocznej edycji konkursu ma certyfikaty BREEM i LEED – mówi Tomasz Grela, prezes zarządu, dyrektor generalny Aluprof SA.

Zwycięski projekt charakteryzuje efektowna, aluminiowo-szklana elewacja i zlokalizowany na dachu ogród. Na powierzchni 25 tys. m² rozplanowano ponad 90 sal dydaktycznych, 39 pomieszczeń naukowo-badawczych, 7 sal konferencyjnych i salę multimedialną ze składaną trybuną, która może pomieścić 150 osób. W nowym budynku Wydziału Lingwistyki Stosowanej i Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego znalazły się także liczne przestrzenie wspólne umożliwiające integrację społeczności akademickiej, w tym pięć dziedzińców, które doświetlają wnętrze oraz zapewniają dodatkową przestrzeń wypoczynku Największe uznanie w internetowym głosowaniu zdobyła siedziba firmy Press Glass autorstwa Konior Studio. Budynek zdobył tytuł „Wyróżnienie Internautów”. 

Czytaj też: Biurowiec Press Glass projektu Konior Studio |

Future Builders: największe nazwiska architektury w Warszawie

Galę finałową poprzedzała międzynarodowa konferencja „Future Builders”, w trakcie której wybitni architekci z Polski i z zagranicy debatowali o aktualnych trendach w architekturze, zrównoważonym budownictwie i przyszłości naszych miast. Swoimi doświadczeniami i pomysłami dla architektury jutra podzielili się z publicznością: João Rodrigues, Agnieszka Kalinowska-Sołtys, Neil Pennel, Robert Schmitz, Alicja Kuczera, Mirosław Czarnik, Jacek Ewý, Ewa Kuryłowicz, Tomasz Konior czy Bogdan Zaha ze słynnej pracowni Zaha Hadid.

O Nowym Europejskim Bauhausie i architekturze cyrkularnej rozmawiali m.in. Jacek Ewý czy Ewa Kuryłowicz, z kolei Zbigniew Maćków rozłożył na czynniki pierwsze projekt swojego wrocławskiego biurowca Green2Day, który został nagrodzony w III edycji konkursu Obiekt Roku w Systemach Aluprof. Dzięki temu słuchacze mogli poznać kulisy powstawania nowoczesnych obiektów komercyjnych. Uzupełnieniem konferencji była prezentacja Michała Marcinkowskiego z Aluprof, który przedstawił zmiany zachodzące w budownictwie, istotę nowoczesnych rozwiązań oraz ich wpływ na przestrzeń miejską i postęp.

Laureatów konkursu oraz listę TOP 10 obiektów wybranych przez jury można znaleźć na stronie: https://future-builders.com/konkurs.

Spójna różnorodność: o Browarach Warszawskich Piotr Lewicki Kazimierz Łatak W miejscu dawnych browarów projektantom z pracowni JEMS Architekci udało się stworzyć kawałek autentycznego miasta. Jest ono przyjazne dla pieszych, a także wielkomiejskie. Współczesne, ale niepozbawione historii – o nowej realizacji Jemsów piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.
Hotel Nobu / Warszawa Luksusowy hotel trafnie wpisuje się w otoczenie, respektując jego lokalność i oferując nowe wartości ze szczyptą kosmopolityzmu – o nowej realizacji pracowni medusa group pisze Krzysztof Mycielski.
Nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza 2022: przyjmowanie zgłoszeń Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do 11. edycji konkursu o Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza. Po raz kolejny poznamy najciekawsze budynki i przestrzenie publiczne regionu.
Nagroda Jože Plečnika dla Polaków Po raz pierwszy w historii Nagroda Jože Plečnika trafiła do twórców z zagranicy.  Stowarzyszenie Architektów Czeskich postanowiło uhonorować nią w tym roku m.in.  Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka, Ewę Nekandę-Trepkę, Jerzego Ilkosza i Krzysztofa Pawłowskiego.
Tile of Spain 2022 – konkurs na najlepsze realizacje z wykorzystaniem hiszpańskiej ceramiki Hiszpańskie Stowarzyszenie Producentów Płytek Ceramicznych ASCER ogłosiło 21. edycję międzynarodowego konkursu na najlepsze realizacje, w których wykorzystano hiszpańską ceramikę. Pula nagród wynosi 35 000 euro!
European Prize for Urban Public Space 2022: ogłoszono pięciu finalistów Aż 3 projekty z Polski zakwalifikowały się do 25 prac, które reprezentują grono najlepszych realizacji przestrzeni publicznej w Europie. Jury wybrało już 5 finalistów Europejskiej Nagrody Miejskiej Przestrzeni Publicznej 2022. W listopadzie jury wybierze zwycięzcę, a ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w CCCB.
Internauci wybierają „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” IV edycja konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” wchodzi w kolejną fazę. Do 31 lipca to internauci będą głosować na najciekawszy polski i zagraniczny budynek. Osoby, którym uda się wytypować zwycięzcę, wezmą udział w losowaniu nagród, a architekt, którego projekt uzyska największą liczbę głosów, otrzyma tytuł „Wyróżnienie Internautów”.
PLGBC Green Building Awards 2022 Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC zaprasza do udziału w kolejnej edycji konkursu PLGBC Green Building Awards. Zgłoszenia do 31 lipca.