Nowy budynek Neofilologii i Lingwistyki projektu Kuryłowicz & Associates: mamy pierwsze zdjęcia
Otwarto nowy budynek wydziałów Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej UW projektu pracowni Kuryłowicz & Associates. To jedna z największych inwestycji z wieloletniego programu rozwoju uczelni.

Konkurs architektoniczny na projekt nowej siedziby Wydziałów Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej przy ul. Dobrej rozstrzygnięto jeszcze w 2006 roku. Zwyciężyła pracownia Kuryłowicz & Associates. Z powodu braku funduszy budowa długo nie mogła się rozpocząć. Ostatecznie architekci musieli dostosować projekt do etapowania inwestycji. W pierwszej kolejności oddano do użytku skrzydło od strony ul. Dobrej. W czterokondygnacyjnym budynku na powierzchni blisko 11 tys. m² powstało m.in. 40 sal dydaktycznych. W pełni przeszklona elewacja od strony ul. Dobrej jest w zamyśle lustrem odbijającym budynek Biblioteki Uniwersyteckiej projektu Marka Budzyńskiego. Przebywając w środku, można wręcz odnieść wrażenie, że elewację właściwą tworzą płaszczyzny ksiąg ze spatynowanej miedzi. Ten świadomy zabieg zwraca uwagę na miastotwórczą rolę BUW-u i można go odczytać jako hołd złożony ikonie polskiej architektury lat 90. – pisał w 2012 o obiekcie na naszych łamach Kacper Gronkiewicz.
Czytaj też: Akademik UW na Służewcu od Projekt Praga: rusza realizacja |
W lutym tego roku zakończyła się realizacja drugiej, prawie dwa razy większej części od strony ul. Browarnej. Tu, na powierzchni 25 tys. m² rozplanowano ponad 90 sal dydaktycznych, 39 pomieszczeń naukowo-badawczych, 7 sal konferencyjnych i salę multimedialną ze składaną trybuną, która może pomieścić 150 osób. W nowym budynku znalazły się także liczne przestrzenie wspólne umożliwiające integrację społeczności wydziałów, w tym pięć dziedzińców, które doświetlają wnętrze oraz zapewniają dodatkową przestrzeń wypoczynku, oraz efektowny ogród na dachu z widokiem na skarpę z historycznym kampusem UW i panoramę lewobrzeżnej Warszawy.

Od strony ul. Lipowej na przeszklonej elewacji wyklejonej kolorowymi foliami, podobnie jak w poprzednim etapie, pojawiają się podziały nawiązująca do struktury żywopłotu, a od ul. Wiślanej fasadę wykończono patynowaną miedzią. Uroczyste otwarcie nowego skrzydła odbyło się 19 maja 2022 roku. Z budynku korzystać będą studenci, doktoranci i pracownicy wydziałów Lingwistyki Stosowanej i Neofilologii, Ośrodka Studiów Amerykańskich UW oraz innych jednostek w ramach przestrzeni ogólnouniwersyteckich.
Czytaj też: Rusza budowa Wydziału Psychologii UW według projektu pracowni Bujnowski Architekci i Projekt Praga |
Chcemy, aby przestrzeń Uniwersytetu Warszawskiego była bardziej przyjazna dla społeczności akademickiej, a także dla środowiska. W gmachu zastosowano rozwiązania dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, takie jak np. podjazdy i windy oraz rozwiązania związane z budownictwem ekologicznym i energooszczędnością. Wśród nich wymienić można m.in. instalację paneli fotowoltaicznych czy możliwość zdalnego sterowania klimatyzacją – mówi prof. Ewa Krogulec, prorektor UW ds. rozwoju. Łączna wartość inwestycji wyniosła ponad 183 mln złotych.









co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!