Architektura MuratorKonkursyKonkurs SARP Furmańska: nowa siedziba nauk społecznych na Powiślu

Konkurs SARP Furmańska: nowa siedziba nauk społecznych na Powiślu

Uniwersytet Warszawski i Stowarzyszenie Architektów Polskich zapraszają do udziału w konkursie na projekt nowego budynku dydaktycznego na Powiślu. Składanie wniosków do 26 października.

Konkurs SARP Furmańska: nowa siedziba nauk społecznych na Powiślu
Fragment tzw. makiety-matki, stanowiącej tło dla makiet prac konkursowych, a przedstawiającej w skali 1:500 teren inwestycji przy ul. Furmańskiej wraz z najbliższym sąsiedztwem

To już kolejny konkurs architektoniczny organizowany w ramach wieloletniego programu „Uniwersytet Warszawski 2016-2025”, który dysponuje budżetem ponad 970 mln zł. Dzięki tym środkom uczelnia planuje przeprowadzić 18 dużych inwestycji, w tym zrealizować zupełnie od zera 8 nowych obiektów. Dotychczas wybrano m.in. projekty nowej siedziby Wydziału Psychologii na kampusie Ochota (zwyciężyła pracownia Piotr Bujnowski – Architekci), akademika na kampusie Służewiec (Projekt Praga) czy siedziby Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Ekonomicznych przy Bednarskiej (BBGK Architekci). Tym razem zadaniem konkursowym jest zaprojektowanie budynku dla Wydziałów Socjologii oraz Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji na warszawskim Powiślu, zaledwie kilkaset metrów od Biblioteki Uniwersyteckiej projektu Marka Budzyńskiego i Zbigniewa Badowskiego z zespołem.

Czytaj też: Konkurs SARP Bednarska: wyniki konkursu na projekt budyku dydaktycznego UW przy ul. Bednarskiej |

Czterokondygnacyjny obiekt o powierzchni ok. 7600 m² zaplanowano na terenie parkingu u zbiegu ulic Furmańskiej i Karowej, przy czym główne wejście ma się znaleźć od strony narożnika ul. Karowej i Dobrej, który trzeba zaakcentować poprzez indywidualne rozwiązania architektoniczne. Według założeń, nowy gmach należy też odsunąć od ul. Dobrej o ok. 20 metrów, by zachować istniejące na działce drzewa. Budynek powinien być żywy w środku, a przestrzenie wspólne powinny być widoczne z zewnątrz. Bez zapewnienia aktywnego parteru – punktu styku kampusu z miastem – budynki pozostaną zamknięte, nie będą wspierać interakcji i przypadkowych spotkań, bardzo ważnych do rozwoju badawczego i naukowego – czytamy w wytycznych funkcjonalno-użytkowych. Organizatorzy podkreślają ponadto, że gmach musi być elastyczny, adaptowalny do zmieniających się potrzeb i struktury jednostek dydaktycznych oraz pełnić funkcję obiektu międzywydziałowego.

Konkurs SARP Furmańska: nr 1000

Konkurs SARP Furmańska jest tysięcznym konkursem organizowanym przez  Stowarzyszenie Architektów Polskich. W jury pod przewodnictwem Marty Sękulskiej-Wrońskiej, prezes warszawskiego oddziału SARP, zasiadają architekci Michał Sikorski, Piotr Kuś, Andrzej Alinkiewicz, Michał Brutkowski, Marlena Happach, Agnieszka Kalinowska-Sołtys i Magdalena Kozień-Woźniak, a także prof. dr hab. Anna Giza-Poleszczuk, dr hab. Barbara Lewenstein i Jerzy Pieszczurykow. Pula nagród wynosi 135 tys. złotych. Przyjmowania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie do 26 października 2020 roku, zgłaszanie prac od 16 stycznia do 11 lutego 2021 roku. Planowany termin rozstrzygnięcia konkursu SARP Furmańska to 12 marca 2021 roku. Więcej informacji oraz regulamin na stronie www.1000.konkurs.sarp.pl.

Gdzie powstanie nowa siedziba nauk społecznych Uniwersytetu Warszawskiego

Autor: (Red.)
Konkurs SARP Bednarska: wyniki konkursu na projekt budyku dydaktycznego UW przy ul. Bednarskiej Konkurs SARP Bednarska na projekt nowego budynku naukowo-dydaktycznego Uniwersytetu Warszawskiego wygrała pracownia BBGK Architekci. Na podium także WXCA i Stelmach i Partnerzy. Przentujemy laureatów konkursu SARP Bednarska.
Miastotwórcza rola Uniwersytetu Warszawskiego Uniwersytety mają wiele funkcji, jedną z nich jest miastotwórczość. O tym, jak Uniwersytet Warszawski wpływa na przestrzeń stolicy Polski 9 grudnia opowiedzą rektor UW Marcin Pałys, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz architekci — Marlena Happach i Michał Sikorski.
Nowy budynek UW na tzw. dziedzińcu górnym – wyniki konkursu Rozstrzygnięto konkurs na nowy pawilon na terenie Uniwersytetu Warszawskiego. Jury pod przewodnictwem Piotra Śmierzewskiego za najlepszą uznało pracę biura 22Architekci.
Dom studencki w Kampusie Służewiec – wyniki konkursu Władze UW we współpracy z SARP-em ogłosiły wyniki konkurs na projekt nowego domu studenckiego w Kampusie Służewiec. Najwyżej ocenione propozycje pracowni Projekt Praga, JEMS Architekci i Analog Piotra Śmierzewskiego.
Uniwersytet Warszawski otwiera Kampus Za bramą przy Krakowskim Przedmieściu 26/28 można nie tylko zwiedzić zabytkowe budynki, ale także smacznie zjeść, napić się kawy, odpocząć w cieniu drzew, coś skserować czy nadać list.
Zaprojektuj nowy akademik UW – startuje konkurs architektoniczny! Władze uczelni we współpracy z SARP-em ogłosiły konkurs na projekt domu studenckiego w Kampusie Służewiec. Jego architektura ma wyznaczać nowe standardy w projektowaniu akademików w Polsce.