Konkurs TEORIA: w kierunku nowej turystyki
Fundacja im. Stefana Kuryłowicza po raz ósmy zorganizowała Konkurs TEORIA i po raz szósty Stypendium PRAKTYKA. Naszym celem jest wspieranie nowatorsko myślących, ambitnych, młodych ludzi, którzy proponują odważną, a przy tym odpowiedzialną społecznie twórczość architektoniczną. Promujemy architektów, którzy są uważnymi obserwatorami współczesnej rzeczywistości i swoje prace dostosowują do potrzeb użytkowników – mówi Ewa Kuryłowicz, przewodnicząca rady Fundacji im. Stefana Kuryłowicza. W tym roku prace na oba konkursy można było zgłaszać do 17 stycznia. W jury Konkurs TEORIA 2020 zasiedli: Ewa P. Porębska (przewodnicząca), Agnieszka Jacobson-Cielecka, Grzegorz Piątek, Jacek Purchla, Bogna Świątkowska, Marta A. Urbańska, Piotr Sarzyński.
Główną nagrodę, czyli 3500 zł oraz wydanie pracy w formie dwujęzycznej, polsko-angielskiej książki, otrzymali Marcin Kitala i Zygmunt Maniaczyk za „Extra Muros”, podejmującą temat turystyki zrównoważonej w relacji do kultury informatycznej. Praca Extra Muros porusza bardzo aktualny temat turystyki, która jeszcze rok temu była jednym z głównych czynników rozwoju, a jednocześnie zagrożeń dla naszych miast. Światowy kryzys – pandemia – postawiła nas w sytuacji wręcz sokratejskiej: wiemy, że nic nie wiemy o przyszłości. Autorzy podjęli jednak trud tak diagnozy stanu turystyki sprzed katastrofy, opisu status quo, jak i próbę przewidywań. Postulują odrodzenie turyzmu wspomaganego informacją on-line, rzeczywistością wirtualną, odkrywaniem bliskiego otoczenia, by dojść do zrównoważenia potrzeby wolności z odpowiedzialnością za środowisko. Poza intrygującym tematem, praca ma wielki plus w postaci nieco abstrakcyjnych, uroczych ilustracji. Posiada też piękną konkluzję: „Generując napędzany ludzkimi marzeniami mikrokosmos, stwarzamy podstawy do wytworzenia się multiversum – rzeczywistości czerpiącej z każdego bogactwa i respektującej wszelkie piękno – uzasadniali sędziowie.
Kim są laureaci Konkursu TEORIA 2020
Marcin Kitala jest absolwentem Politechniki Krakowskiej, Politechniki Wrocławskiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej. Studiował na University of Tasmania oraz na Die Angewandte w studiach Zahy Hadid oraz Kazuyo Sejimy. Laureat konkursów architektonicznych m.in. na projekt pływającego osiedla na Kiribati, parku Al Umma w Bagdadzie czy schroniska dla bezdomnych zwierząt w Sopocie. Finalista Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie. Praktykę projektową odbywał w biurach architektonicznych w Norwegii (DARK), Australii (Grimshaw) oraz w Polsce (PAG). Obecnie pracuje w biurze Kuryłowicz & Associates w Warszawie.
Zygmunt Maniaczyk jest absolwentem Wydziału Architektury we Wrocławiu. Dokształcał się w tematyce kreatywnego pisania i tworzenia scenariuszy oraz komiksów. Zainteresowany poezją i literaturą fantasy. Laureat drugiej nagrody Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie za projekt pt. „WIEŻA – Centrum Promocji i Kultury Nowych Budowli Krakowa” (2017). W 2018 roku odbył staż w japońskim biurze projektowym „Studio Velocity” oraz współuczestniczył w lokalnych wydarzeniach kulturowych.
W tym roku jury TEORII przyznało także dwa wyróżnienia: I stopnia dla pracy „Modernistyczna awangarda wobec kultury kapitalizmu, jako inspiracja dla kształtowania wizji miasta przyszłości” autorstwa Karoliny Szczygieł oraz wyróżnienie II stopnia dla tekstu „Jak kobiety uczą nas przestrzeni...” autorstwa Mikołaja Twardowskiego.
Czytaj też: Wieśland: wyniki konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2019 |
Stypendium PRAKTYKA: rewolucja napędzana plastikiem
Jury Stypendium PRAKTYKA, w którego gronie znaleźli się Jakub Wacławek (przewodniczący), Dorota Szlachcic, Aleksandra Wasilkowska, Maciej Frąckowiak, Konrad Grabowiecki oraz Agnieszka Olędzka, nagrodziło z kolei Sandrę Przepiórkowską – autorkę projektu „PLASTOPIA”. Doceniamy w pomyśle to, co kochamy dzisiaj w architekturze – pokazanie, że wielkie projektowanie może polegać na refleksji nad materiałem i technologią jego przetwarzania. Za to, że dyskusje o plastiku z ostatnich lat nie zniechęciły autorki, ale – zamiast silić się nowinki – skłoniły do konsekwentnych poszukiwań sposobu, by faktycznie z nim pracować. Projekt jest zatem wrażliwy, a przy tym skromny, dotyczy tematów wielkich, ale jednocześnie mieszczących się w dłoni. Przeplata procesy chemiczne i społeczne, do tego w ważnej i domagającej się uspołecznienia przestrzeni publicznej Katowic. Przedstawiony harmonogram upewnia nas też, że przedsięwzięcie ma szansę rozwinąć się zasadniczo w kolejnych miesiącach, zwłaszcza w aspekcie współpracy z interesariuszami i interesariuszkami oraz społecznościami lokalnymi. W tym znaczeniu, edukować możemy nie tylko mieszkańców, ale też architektów – czytamy w uzasadnieniu. Autorka otrzyma finansową i merytoryczną pomoc w opracowaniu swojego pomysłu.
Kim jest laureatka Stypendium PRAKTYKA 2020
Sandra Przepiórkowska jest architektką w jednej ze śląskich pracowni projektowych. Doktorantka na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Zajmuje się badaniem potencjału gospodarki obiegu zamkniętego w architekturze i urbanistyce. Współorganizatorka Ogólnopolskiego Spotkania Studentów Architektury (OSSA) i międzynarodowych warsztatów Meeting of Design Students (MEDS) 2021 w Katowicach.
Newsletter „Architektury-murator”co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!
Polecany artykuł: