Architektura MuratorKonkursyKonkurs TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2022 w nowej formule

Konkurs TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2022 w nowej formule

Fundacja im. Stefana Kuryłowicza ogłasza nabór zgłoszeń do IX edycji Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2022. Jak co roku wybrany zostanie najciekawszy tekst teoretyczny dotyczący relacji architektury i kultury oraz najlepszy architektoniczny pomysł na poprawę jakości przestrzeni publicznej. Weryfikacja uczestników do Stypendium PRAKTYKA po raz pierwszy odbędzie się w trzech etapach i połączona zostanie z dwudniowymi warsztatami.

Konkurs TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2022 w nowej formule

Celem programów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza jest wspieranie twórczości młodych, kreatywnych i poszukujących architektów, umacnianie w nich postawy odpowiedzialności za ład architektoniczno-urbanistyczny, podejmowanie prób rozpoznawania współczesnych problemów przestrzeni publicznej oraz wypracowywania odważnych i uwzględniających potrzeby społeczności lokalnych rozwiązań tych problemów. Konkurs TEORIA i Stypendium PRAKTYKA zostały pomyślane jako uzupełniające się inicjatywy, które nie tylko poszukują świeżego spojrzenia na architekturę, ale także nowego języka, który umiałby owo spojrzenie przekazać odbiorcy.

Czytaj też: Jump the Gap 2021: polscy projektanci wśród najlepszych |

Konkurs TEORIA 2022

Konkurs TEORIA to program, w ramach którego zwycięski tekst, podejmujący w ciekawy i nowatorski sposób tematykę związków architektury i kultury, opublikowany zostanie w formie dwujęzycznej książki z serii „Architektura Kultury – Kultura Architektury”. Laureat Konkursu TEORIA otrzyma ponadto nagrodę finansową w wysokości 3,5 tys. zł. Prace oceniać będzie jury w składzie: przewodnicząca Ewa P. Porębska, Agnieszka Jacobson-Cielecka, Grzegorz Piątek, Jacek Purchla, Bogna Świątkowska, Marta A. Urbańska i Piotr Sarzyński.

Stypendium PRAKTYKA 2022

Stypendium PRAKTYKA to trzyetapowy program, którego celem jest znalezienie najciekawszych pomysłów na poprawę jakości przestrzeni publicznej we wskazanym miejscu w Polsce. W 2022 roku będzie to Gdańsk, a w nim teren zespołu hali i pochylni w byłej Stoczni Gdańskiej.

W pierwszym etapie jury Stypendium z nadesłanych portfolio wybierze 18 osób, które zakwalifikuje do uczestnictwa w stacjonarnych, weekendowych „Warsztatach z Mentorem”. Warsztaty zaplanowano na 26-27 marca 2022 roku, a poprowadzą je: Piotr Lorens (Mentor), Lucyna Nyka (WA PG), Rainer Mahlamäki (SAFA), Tomasz Sowiński (Synergia 99), Iza Burda (WA PG), Marcin Goncikowski (WA PW, Kuryłowicz & Associates) oraz Ewa Kuryłowicz (przewodnicząca Rady Fundacji).

Czytaj też: International VELUX Award 2022: konkurs dla studentów architektury |

W etapie drugim trzy najlepsze, opracowane na warsztatach rozwiązania (indywidualne bądź zespołowe), wybrane przez poszerzone jury, zostaną nagrodzone miesięcznymi stypendiami w wysokości po 2 tys. zł na rozwój pomysłu we wstępną koncepcję architektoniczną. Spośród finalistów jury wybierze jeden, zwycięski projekt.

W trzecim etapie programu wybrana praca będzie udoskonalona w oparciu o stypendium w wysokości 10 tys. zł, a jej autorzy – projektanci, projektantki lub zespół – będą musieli przygotować także szczegółowy kosztorys, harmonogram, strategię pozyskania partnerów i promocji. Całość zostanie zaprezentowana jesienią 2022 roku w Gdańsku.

Zgłoszenia do konkursu PRAKTYKA oceniać będzie jury w składzie: Jakub Wacławek, Dorota Szlachcic, Aleksandra Wasilkowska, Konrad Grabowiecki, Maciej Frąckowiak i Agnieszka Olędzka.

Zgłoszenia do konkursu PRAKTYKA przyjmowane są do 15 stycznia, do konkursu TEORIA do 15 lutego 2022 roku. Poniżej linki do formularzy.

Formularze oraz regulamin Konkursu TEORIA 2022 na stronie: www.fundacja-sk.pl/programy/teoria/.
Formularze oraz regulamin Stypendium PRAKTYKA 2022 na stronie: www.fundacja-sk.pl/programy/praktyka/.

Rozstrzygnięcie konkursu Drewno w Architekturze 2021 Rozstrzygnięto kolejną edycję ogólnopolskiego konkursu na najlepsze prace magisterskie, w których ukazane zostały walory drewna. Pierwszą nagrodę zdobył Michał Kołodziej z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej za projekt rewitalizacji dawnej dzielnicy żydowskiej w Przedborzu.
Konkurs KOŁO 2021: znamy laureatów Poznaliśmy laureatów konkursu KOŁO 2021 na projekt toalety publicznej dla Tatrzańskiego Parku Narodowego. Grand Prix zdobyli Ewa Pokrzywa i Marcin Gierbienis za projekt „Uniesiona Łąka”, który kompromisowo godzi poszanowanie przyrody i unikatowego krajobrazu z nową funkcją.
Finał programów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza – konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2020 Już 4 listopada poznamy efekty pracy zwycięzców konkursów TEORIA i PRAKTYKA organizowanych przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza. W programie premiera książki „Extra Muros” autorstwa Marcina Kitali i Zygmunta Maniaczyka oraz publiczna prezentacja projektu „PLASTOPIA” Sandry Przepiórkowskiej.
Architektura dla bezpieczeństwa Czy architektura może być kluczem w odbudowie naszego poczucia bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej? Czy bezpieczeństwo musi oznaczać izolację? Kim jest świadomy architekt? Publikujemy esej na temat wpływu architektury na poczucie bezpieczeństwa użytkowników.
Konkurs TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2020: laureaci konkursów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza Poznaliśmy tegorocznych laureatów Konkursu TEORIA oraz Stypendium PRAKTYKA 2020. Choć nadesłane prace podejmowały bardzo zróżnicowaną tematykę, zdecydowanie dominował aspekt troski o coraz bardziej zdegradowane środowisko.
Finał konkursów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza 15 października w Pawilonie Architektury Zodiak zaprezentowane zostaną efekty 6-miesięcznej pracy zwycięzców konkursów TEORIA i PRAKTYKA organizowanych przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza. Zainaugurowana zostanie także kolejna edycja obu programów.
Wieśland: wyniki konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2019 Jury konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2019 organizowanych przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza wybrało laureatów. W obu zwyciężyli Jan Szeliga i Krzysztof Janas z propozycją wiejskiego parku w centrum miasta.
Nabór zgłoszeń do konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2019 Fundacja im. Stefana Kuryłowicza ogłasza nabór zgłoszeń do Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2019. Jak co roku wybrany zostanie najciekawszy tekst teoretyczny dotyczący relacji architektury i kultury oraz najlepszy architektoniczny pomysł na poprawę jakości przestrzeni publicznej. Zgłoszenia do 7 stycznia 2020 roku.