Architektura MuratorKonkursyLiving buildings. Przyszłość biurowców 2050

Living buildings. Przyszłość biurowców 2050

Zorganizowany przez Politechnikę Gdańską we współpracy z infuture hatalska foresight institute konkurs postawił studentów przed zadaniem stworzenia koncepcji spekulatywnego biurowca. Projekty stały się illustracją do zaproponowanych przez instytut w raporcie scenariuszy przyszłości.

Living buildings. Przyszłość biurowców 2050
Katarzyna Górska, Maiya Tokar, Milena Lemańska

Raport "Biurowce przyszłości" oparty został na pracach studentów z Politechniki Gdańskiej, którzy tworząc je zaangażowali się w design spektulatywny. Na podstawie opracowanych przez instytut trendów kulturowych, społecznych i środowiskowych ich zadaniem było opracowanie projektów biurowców, który mogłyby funkcjonować w roku 2050. Koncepcje miały być osadzone w rzeczywistości, oraz wyrażać pewną ideę kierunku, w jaki zmierzać może architektura budynków biurowych.

Raport uwzględnił pięć scenariuszy przyszłości: Inkluzywność i różnorodność, W symbiozie z naturą, Niezależność i samowystarczalność, Adaptacja i elastyczność oraz Niewidzialna architektura. które stanowiły próbę przewidzenia głównych trendów, które nadadzą ton myśleniu o architekturze.

Living buildings. Przyszłość biurowców 2050
Maciej Rogało - wyróżnienie honorowe

Marek Gawdzik z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, który współorganizował konkurs, mówi, że z biegiem czasu projekty opracowywane przez studentów podczas seminariów konkursowych stawały się coraz bardziej wizjonerskie. Uczestnicy musieli wziąć pod uwagę postęp technologiczny, jaki ma szansę się dokonać w przeciągu następnych 50 lat, jak również radykalnie inne podejście do zagadnień użytkowych, które typowo uwzględniane są w realizacjach. W projektach pojawiły się technologie, które znajdują się dopiero w fazie testów - perowskit (struktura pozwalająca na stosowanie procesów fotowoltaicznych na dużych powierzchniach), metamateriały (struktury powodujące efekt "znikania" powierzchni) czy niezwykle wytrzymałe włókna węglowe jako materiał konstrukcyjny.

W galerii znajdziecie nagrodzone prace, jak również ich opisy autorskie.

Architektura Betonowa 2022: kolejna odsłona ogólnopolskiego konkursu na najlepszą pracę dyplomową z wykorzystaniem betonu Poznaliśmy wyniki 23. edycji konkursu Architektura Betonowa na najlepszą pracę dyplomową, w której wykorzystano beton. Wśród laureatów absolwenci wydziałów architektury Politechniki Śląskiej, Warszawskiej i Krakowskiej.
Architecture Student Contest 2022: międzynarodowe pomysły dla warszawskiej Pragi Prezentujemy wyniki tegorocznej edycji Architecture Student Contest. Po raz pierwszy w historii uczestnicy musieli się zmierzyć z przestrzenią usytuowaną w Polsce, a konkretnie na warszawskiej Pradze. Wśród zwycięzców są reprezentanci Politechniki Śląskiej.
Roca One Day Design Challenge: IV edycja konkursu dla młodych architektów Już 15 października powraca międzynarodowy konkurs dla młodych zdolnych projektantów. Tegoroczna odsłona „Roca One Day Design Challenge” po raz kolejny odbędzie się w formule on-line. Zadaniem uczestników będzie stworzenie oryginalnych i innowacyjnych produktów związanych z przestrzenią łazienkową w ciągu zaledwie jednego dnia. Na laureatów czekają nagrody o łącznej wartości 2100 euro.
Wyniki konkursu studenckiego na zagospodarowanie rynku w Kazimierzu Biskupim Politechnika Poznańska we współpracy z gminą Kazimierz Biskupi zorganizowała konkurs dla studentów wydziału architektury na zagospodarowanie rynku i terenów wokół zbiornika w Kozarzewku. Wyniki mają zostać wykorzystane przy pracach związanych z modernizacją tych przestrzeni.
Konkurs Drewno w Architekturze 2022: kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu studenckiego Wydział Architektury Politechniki Białostockiej ogłasza czwartą edycję konkursu na najlepsze projekty magisterskie, w których ukazano walory drewna. W konkursie tradycyjnie przewidziano nagrody zarówno dla autorów, jak i promotorów prac.
Tereny przy Roosevelta w Poznaniu: konkurs studencki Miasto Poznań zaprasza do udziału w konkursie studenckim na zagospodarowania terenów przy ulicy Roosevelta. Pula nagród wynosi 20 tys. zł.