Architektura MuratorKonkursyLiving buildings. Przyszłość biurowców 2050

Living buildings. Przyszłość biurowców 2050

Zorganizowany przez Politechnikę Gdańską we współpracy z infuture hatalska foresight institute konkurs postawił studentów przed zadaniem stworzenia koncepcji spekulatywnego biurowca. Projekty stały się illustracją do zaproponowanych przez instytut w raporcie scenariuszy przyszłości.

Living buildings. Przyszłość biurowców 2050
Katarzyna Górska, Maiya Tokar, Milena Lemańska

Raport "Biurowce przyszłości" oparty został na pracach studentów z Politechniki Gdańskiej, którzy tworząc je zaangażowali się w design spektulatywny. Na podstawie opracowanych przez instytut trendów kulturowych, społecznych i środowiskowych ich zadaniem było opracowanie projektów biurowców, który mogłyby funkcjonować w roku 2050. Koncepcje miały być osadzone w rzeczywistości, oraz wyrażać pewną ideę kierunku, w jaki zmierzać może architektura budynków biurowych.

Raport uwzględnił pięć scenariuszy przyszłości: Inkluzywność i różnorodność, W symbiozie z naturą, Niezależność i samowystarczalność, Adaptacja i elastyczność oraz Niewidzialna architektura. które stanowiły próbę przewidzenia głównych trendów, które nadadzą ton myśleniu o architekturze.

Living buildings. Przyszłość biurowców 2050
Maciej Rogało - wyróżnienie honorowe

Marek Gawdzik z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, który współorganizował konkurs, mówi, że z biegiem czasu projekty opracowywane przez studentów podczas seminariów konkursowych stawały się coraz bardziej wizjonerskie. Uczestnicy musieli wziąć pod uwagę postęp technologiczny, jaki ma szansę się dokonać w przeciągu następnych 50 lat, jak również radykalnie inne podejście do zagadnień użytkowych, które typowo uwzględniane są w realizacjach. W projektach pojawiły się technologie, które znajdują się dopiero w fazie testów - perowskit (struktura pozwalająca na stosowanie procesów fotowoltaicznych na dużych powierzchniach), metamateriały (struktury powodujące efekt "znikania" powierzchni) czy niezwykle wytrzymałe włókna węglowe jako materiał konstrukcyjny.

W galerii znajdziecie nagrodzone prace, jak również ich opisy autorskie.

Doroczna Polsko-Niemiecka Nagroda Integracyjna BDA – SARP 2021: wyniki Poznaliśmy laureatów Dorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA – SARP. Jury poza nagrodą główną przyznało również cztery równorzędne wyróżnienia.
Rewitalizacja ulicy Partyzantów w Gdańsku Poznaliśmy wyniki konkursu studenckiego na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną rewitalizacji rejonu ulicy Partyzantów w Gdańsku. Główną nagrodę przyznano za zrównoważone proporcje pomiędzy przestrzenią otwartą a proponowaną zabudową oraz podzielenie pierzei na segmenty korespondujące z istniejącymi obiektami historycznymi.
Piwnice Pałacu Kazimierzowskiego: wyniki konkursu dla studentów architektury Politechniki Śląskiej Prezentujemy wyniki konkursu na projekt rewitalizacji zabytkowych piwnic Pałacu Kazimierzowskiego w Warszawie wraz z komentarzami pomysłodawczyni, prof. Magdaleny Żmudzińskiej-Nowak, oraz przewodniczącego jury Michała Krasuckiego, stołecznego konserwatora zabytków.
Międzynarodowy konkurs dla studentów na projekt ławki w Wenecji Curators Collective, zrzeszający kuratorów blisko 50 pawilonów narodowych tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji, zaprasza do udziału w międzynarodowym konkursie studenckim na projekt ławki, która zostanie zrealizowana w przestrzeni miasta. Zgłoszenia do 7 lipca!
Wyniki konkursu o Stypendium Twórcze SARP Oddział Kraków 2021 Poznaliśmy wyniki konkursu o Stypendium Twórcze SARP Oddział Kraków im. prof. Bohdana Lisowskiego. Nagrodę główną otrzymał Adrian Matuszewski z Politechniki Krakowskiej, ale jury przyznało też pięć wyróżnień.
Dyplom Roku SARP 2021 – laureaci Dorocznej Nagrody im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP Poznaliśmy laureatów konkursu o Doroczną Nagrodę im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP 2021. „Architektura-murator” tradycyjnie była patronem medialnym konkursu.