Architektura MuratorKonkursyNagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2019

Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2019

Nagroda Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro 2019 przyznana! W 21. edycji konkursu na najlepszą realizację minionego roku zwyciężyła pracownia NMS Architekci za projekt przebudowy oficyny w śródmieściu.

Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2019
Nadbudowa i przebudowa oficyny przy ul. 3 Maja w Poznaniu, proj. NMS Architekci); fot. Tomasz Hejna LAGOMphoto

Nagroda im. Jana Baptysty Quadro została ustanowiona przez władze miasta w 1999 roku. W skład jury wchodzą co roku: zastępca prezydenta odpowiedzialny za architekturę, dyrektor Wydziału Architektury i Urbanistyki, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej, trzech przedstawicieli SARP-u i jeden przedstawiciel Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP. Zgłoszeń do konkursu dokonują sami mieszkańcy, jedyny warunek – dana realizacja musi być ukończona w roku poprzedzającym przyznanie nagrody i znajdować się w granicach miasta.

W tym roku spośród 24 zgłoszonych obiektów jury nominowało sześć najlepszych:

budynek wielorodzinny przy ul. Wujka i Niedziałkowskiego (autorzy: Litoborski+Marciniak),

zespół budynków biurowych Pixel przy ul. Grunwaldzkiej (autorzy: pracownia JEMS Architekci),

budynek wielorodzinny przy ul. Sokoła 3 (autorzy: Ultra Architects),

pawilon Ogród Szeląg przy ul. Ugory (autorzy: Pracownia Wierciński-Studio),

nadbudowa i przebudowa oficyny przy ul. 3 Maja 49C (autorzy: NMS Architekci),

osiedle Botaniczna przy ul. Nałkowskiej (autorzy: Pracownia Architektoniczna Insomia).

Nagrodę im. Jana Baptysty Quadro za najlepszą realizację 2018 roku zdobyła przebudowa oficyny przy ul. 3 Maja 49C. Jurorzy docenili jej nowatorski wkład w rewitalizację poznańskiego śródmieścia, podkreślając, że budowa była zwieńczeniem realizowanej w nowatorskiej formule współpracy publiczno-prywatnej. Przed kilkoma laty młodzi architekci zwrócili się do mnie z pomysłem na rewitalizację miejskiej przestrzeni. Mimo szczerych chęci, nie dawałem im wielkich szans na realizację, ponieważ zaproponowali bardzo dobry obiekt w bardzo trudnym obszarze. Tym bardziej cieszy mnie, że dziś możemy przyznać im tak ważną nagrodę. Uwiodło nas ich nowatorskie podejście i znakomita jakość projektu – mówił Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania, podczas ogłoszenia wyników.

Pracownia NMS Architekci została założona w 2007 roku przez architektów Natalię i Mikołaja Stępniów. Obecnie ich zespół liczy 12 projektantów i czterech grafików/modelarzy. To projekt bardzo osobisty, poprzedzony latami trudnych przygotowań, w powodzenie którego mało kto wierzył, a czasem i sami mieliśmy wątpliwości. Na tym podwórku przed wojną mój dziadek otworzył swoją piekarnię-cukiernię, zdobywając nią serca i podniebienia poznaniaków. Po wojnie rodzinną firmę prowadziła jego żona, po latach docenił ją sam Stanisław Barańczak. Piekarnia nie przetrwała jednak czasów Polski Ludowej, ale nam pozostał ogromny sentyment do tego miejsca. Droga do dzisiejszego sukcesu była kręta i wyboista, i nie mogłaby się udać bez doskonałej współpracy z władzami miasta – mówiła z kolei Natalia Stępień.

Zdjęcia: Tomasz Hejna LAGOMphoto

Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2019
fot. Stary Poznań
Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2019
fot. Stary Poznań
Najlepsza architektura Poznania – nagroda im. Jana Baptysty Quadro 2018 Biurowiec Bałtyk zdobył Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro za najlepszą realizację 2017 roku. Budynek doceniono za nowoczesną formę wpisującą się w historyczny układ działek, stanowiącą przy okazji swego rodzaju dzieło sztuki.
Dom POZ_1 projektu pracowni PL.architekci Przystępując do projektowania domu dla sześcioosobowej rodziny, architekci stanęli przed dość typowym wyzwaniem. Starali się w maksymalnym stopniu wykorzystać atrakcyjną lokalizację działki, a jednocześnie odseparować obiekt od chaotycznej zabudowy w sąsiedztwie.
Biurowiec "Za bramką" najlepszym budynkiem 2016 roku w Poznaniu Śródmiejska realizacja pracowni Ultra Architects zdobyła nagrodę Jana Baptysty Quadro za najlepszą poznańską realizację 2016 roku. Nowy budynek doceniono ze względu na interesującą bryłę oraz jego wkład w uporządkowanie przestrzeni miejskiej.