Nagroda Roku SARP 2019 – znamy laureatów!

i

Autor: Archiwum Architektury Hala KS Cracovia 1906 wraz z Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie autorstwa Biura Projektów Lewicki Łatak; fot. Wojciech Kryński/archiwum projektantów

Nagroda Roku SARP 2019 – znamy laureatów!

2019-05-24 20:26

To ostatnio najbardziej doceniany budynek w Polsce! Hala KS Cracovia 1906 wraz z Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie autorstwa Biura Projektów Lewicki Łatak zdobyła Nagrodę Roku SARP 2019. Specjalne wyróżnienie publiczności dla niewielkiego pawilonu na terenie ogrodu społecznościowego w Poznaniu.

O przyznanie Nagrody Roku SARP 2019 mogli występować nie tylko architekci, ale też oddziały SARP, inwestorzy, organy administracji publicznej i redakcje magazynów architektonicznych. W jury tej edycji konkursu znaleźli się: Mariusz Ścisło (przewodniczący), Ewa Kuryłowicz, Tomasz Głowacki, Maciej Kowalczyk, Wojciech Małecki i Bohdan (Biś) Lisowski, a także przedstawiciele firm BOLIX i FAKRO. Nagrodę w kategorii budynek kultury, administracji i inne budynki użyteczności publicznej oraz Nagrodę Roku SARP 2019 otrzymała Hala KS Cracovia 1906 wraz z Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie autorstwa Biura Projektów Lewicki Łatak.

Wystudiowane zagłębienie w teren pozwoliło zdefiniować nową jakość komunikacyjną wytyczoną przez krajobrazową rampę wzdłuż rzeki Rudawy, aż po taras z zielonym dachem, w pełni dostępnym również dla osób niepełnosprawnych uzasadniali sędziowie. Zwrócili też uwagę na przestrzenną rzeźbę bryłową, która z głębokim respektem dla krajobrazu współtworzy obszar dziedzińca stanowiący nową przestrzeń publiczną.

To nie pierwsza nagroda dla Hali KS Cracovia 1906. w ubiegłym roku budynek zdobył Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza w kategorii architektura użyteczności publicznej, a ostatnio także Grand Prix w siódmej edycji konkursu ROCKWOOL oraz nagrodę Lider Dostępności w kategorii obiekt usługowy, przyznawaną przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich realizacjom najlepiej dostosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Hala jest także jednym z pięciu finalistów tegorocznej Nagrody Architektonicznej POLITYKI (laureatów poznamy już 28 maja).

W kategorii przestrzeń publiczna Nagrodę Roku SARP przyznano enklawie przyrodniczej Bobrowisko w Starym Sączu (proj. 55 Architekci), w kategorii obiekt wielorodzinny budynkowi Unikato w Katowicach (proj. KWK Promes), w kategorii rewitalizacja Warszawskiemu Pawilonowi Architektury ZODIAK (proj. Kalata Architekci i Mateusz Świętorzecki), w kategorii obiekt biurowy siedzibie firmy BIALMED w Piszu (proj. 3XA), w kategorii obiekt oświaty Gminnemu Zespołowi Szkół w Kazimierzu Dolnym (proj. archistudio studniarek + pilinkiewicz), a w kategorii obiekt jednorodzinny Domowi Polnemu (proj. 81.WAW.PL).

Wyróżnienia w poszczególnych kategoriach otrzymały: Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (proj. Heinle, Wischer und Partner Architekci), CDT Smyk w Warszawie (proj. AMC – Andrzej M. Chołdzyński i RKW Architektur +), Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim (proj. Biuro Projektów Budownictwa Ogólnego Budopol), ratusz w Konstancinie-Jeziornie (proj. BBGK Architekci), biurowiec Imperial w Krakowie (proj. Artur Jasiński i Wspólnicy), biurowiec Nowogrodzka Square w Warszawie (proj. HRA Architekci), przedszkole i żłobek przyzakładowy Żółty Słonik w Suwałkach (proj. xystudio), przedszkole samorządowe w Grabówce (proj. Piotr Jański), kaplica wotywna we Wrocławiu (proj. Maćków Pracownia Projektowa), całoroczny pawilon na terenie ogrodu społecznościowego na Szelągu w Poznaniu (proj. wiercinski-studio), zespół wielorodzinny KLIMATY w Krakowie (proj. ID Biuro Projektów), zespół wielorodzinny RUBIKON w Warszawie (proj. Kruszewski Architekci) oraz Biodomek (proj. eKodama Architektura) i Cichy Dom (proj. Toprojekt).

W ramach konkursu po raz pierwszy w historii przyznano też specjalną Nagrodę Publiczności. Tę otrzymał pawilon na terenie ogrodu sąsiedzkiego w Poznaniu (proj. wiercinski-studio) za siłę pozytywnego oddziaływania, którą pokazuje oddźwięk w mediach społecznościowych.