Park akcji burza

Park Akcji Burza idzie... jak burza. Nagroda LILA - dla Archigrest i topoScape za park na kopcu Powstania w Warszawie

2024-06-26 11:55

Za obecność prawdziwych objets trouvés - gruzów przedwojennej Warszawy - w parku oraz twórcze przekształcenia, które pobudzają do myślenia i zadumy! Jury nagrody Landezine International Landscape Award - LILA 2024 nagrodziło Park Akcji Burza w Warszawie.

Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym

Spis treści

  1. Jury nagrody LILA 2024 doceniło liczne walory parku Akcji Burza w Warszawie
  2. Park Akcji Burza na kopcu Powstania w Warszawie obsypany nagrodami
  3. Park Akcji Burza w Warszawie to renowacja parku na kopcu, usypanym z gruzów wojennych Warszawy
  4. Podstawowe założenie rewitalizacji kopca Powstania w Warszawie i szczegóły projektu

Jury nagrody LILA 2024 doceniło liczne walory parku Akcji Burza w Warszawie

Projektanci parku Akcji Burza w Warszawie z kolejną nagrodą. Jury doceniło między innymi to, jak rozwiązano obecność prawdziwych objets trouvés - gruzów przedwojennej Warszawy - w parku i rozmaite, twórcze przekształcenia, jakich dokonano w krajobrazie kopca, odznaczającym się bardzo niekonwencjonalnymi i wyróżniającymi cechami, które pobudzają do myślenia i zadumy, takie jak między innymi obiekty, które można oglądać podczas wędrowania ścieżkami parku i w zorganizowanym tam lapidarium. Zwrócono uwagę na sugestię, że najważniejsza część historii jest pod ziemią. Jury doceniło to, że przy nawet najbardziej monumentalnych cechach tej realizacji projektanci wprowadzili ducha zabawy i dynamikę, które sprawiają, że ciężki temat jest łatwiejszy w odbiorze. Pochwalono również warunki stworzone roślinności i udostępnienie parku różnego rodzaju odbiorcom. Podkreślono spójność parku Akcji Burza i eleganckie podejście do problemu pamięci. Na shortliście konkursu LILA Award 2024, na najlepsze przestrzenie publiczne na świecie były dwa projekty z Polski. Drugi to park Spadochroniarzy AK.

Park Akcji Burza na kopcu Powstania w Warszawie obsypany nagrodami

Jest to kolejna nagroda jaką dostał park Akcji Burza. Otrzymał on nagrodę „Polityki”. Piotr Sarzyński pisał wtedy na łamach tygodnika:

Zazieleniła się Nagroda Architektoniczna POLITYKI za 2023 r. A to dlatego że uhonorowano nią zrewitalizowany, a właściwie stworzony niemal od nowa, park Akcji „Burza” w Warszawie. Nagroda dla parku Akcji „Burza” to w trzynastoletniej historii naszego wyróżnienia budujący precedens. Chociaż zbierało się na coś podobnego od dawna. 

Park Akcji Burza zdobył również Grand Prix w 10. edycji warszawskiej nagrody architektonicznej.

Czytaj więcej:

Park Akcji Burza w Warszawie to renowacja parku na kopcu, usypanym z gruzów wojennych Warszawy

Usypany z gruzów Warszawy kopiec Powstania Warszawskiego był przez lata miejscem zarośniętym i zaniedbaniem. Decyzja o jego modernizacji zapadła w kontrowersyjny sposób, wiązała się bowiem z likwidacją tworzonego przez lata toru do akrobacji na rowerach. Otwarty po remoncie wraz z otaczającym parkiem, sprawdził się jednak w zupełnie nowej roli. Upamiętnia nie tylko samo Powstanie, ale też zniszczoną Warszawę. Gruz, z którego został usypany, wyeksponowano, wkomponowując w nasypy, między którymi wije się ścieżka prowadząca na szczyt. Całość nie jest jednak wyłącznie miejscem kontemplacji. To także teren spacerowy z placem zabaw i małą plenerową wystawą, wprowadzającą w kontekst wojennych zniszczeń miasta. Renowacja nawiązuje do historycznych planów wykorzystania gruzów Warszawy jako pomników, prezentowanych na wystawie Zgruzowstanie w Muzeum Warszawy.

Nowy park wokół Kopca Powstania Warszawskiego upamiętnia zburzenie Warszawy, ale także pokazuje siłę oraz żywotność odbudowanej stolicy 

- pisała w „A-m” Beata Gawryszewska.

Czytaj więcej w wydaniu cyfrowym:

Podstawowe założenie rewitalizacji kopca Powstania w Warszawie i szczegóły projektu

Podstawowym założeniem rewitalizacji, poza zwiększeniem dostępności kopca, było zachowanie czy wręcz wyeksponowanie jego charakteru i kryjącej się za nim historii. Ingerencje nie były głębokie ani nie zmieniały charakteru roślinności, która przez lata objęła kopiec. Wycięte w niej ścieżki i przejścia w wielu miejscach ujawniają resztki gruzów przedwojennej Warszawy, takich jak fragmenty murów, metalowych okuć czy szklanych lub porcelanowych detali. Trakt spacerowy wijący się wokół kopca, uzupełniony stalowymi kładkami, podestami i pochylniami, umożliwia dostęp na szczyt osobom, dla których pokonanie długich schodów stanowiących główną oś założenia mogłoby być trudne. Całość uzupełniają dwa place zabaw -jeden, bardziej współczesny, wyposażony w konstrukcje do wspinania się i drugi, bardziej naturalny. Osobnym elementem jest niewielkie lapidarium u podnóża kopca, które zawiera też skondensowaną ekspozycję wprowadzającą kontekst zburzenia Warszawy. Tuż obok powstał zaś kieszonkowy las według metody japońskiego botanika Akiry Miyawakiego.