nagroda polityki

Nagroda Architektoniczna "Polityki" za 2024 rok przyznana. Poznaj laureatów i ich realizacje

Podczas uroczystej gali w Muzeum Historii Polski w Warszawie wręczono Grand Prix Nagrody Architektonicznej "Polityki" 2024. Nagrodzony obiekt pierwszy raz w historii konkursu nie jest klasyczną architekturą.

Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym

Spis treści

  1. Grand Prix Nagrody Architektonicznej Polityki 2024
  2. Nagroda Internautów Nagrody Architektonicznej Polityki 2024
  3. Nagroda Architektonicznej Polityki 2024. Nagroda Specjalna Magazynu "Salon"
  4. Pozostałe nominowane projekty
  5. Laureaci Nagrody Architektonicznej "Polityki" w latach 2011-2023
park Akcji Burza

i

Autor: materiały prasowe "Polityka" Grand Prix

Grand Prix Nagrody Architektonicznej Polityki 2024

W tym roku "Polityka" wręczyła swoją Nagrodę Architektoniczną - wyróżnienie w dziedzinie architektury i ładu przestrzennego - już po raz trzynasty. Przyznając tę nagrodę redakcja tygodnika chce pokazywać i promować realizacje stanowiące symbol dobrego smaku, przyjazne ludziom i w oczywisty sposób poprawiające estetykę otoczenia.

Najbardziej wpływowe pracownie architektoniczne w Polsce 2024 według redakcji Architektura-Murator

Do nominowania do nagrody co roku zapraszane jest wybrane grono osób, którym leży na sercu wygląd polskich miast i wsi: najwybitniejsi architekci i urbaniści, krytycy architektury, przedstawiciele stowarzyszeń działających na rzecz ładu w przestrzeni publicznej, znani artyści. Poprzez swoje nominacje wskazują najbardziej ich zdaniem warte uwagi obiekty, zrealizowane w roku poprzednim w trzech kategoriach: realizacje architektoniczne, rozwiązania urbanistyczne i sztuka w przestrzeni publicznej. Cztery najczęściej wymieniane realizacje oraz piąta, wskazana przez redakcję tygodnika, trafiają do finału. Spośród nich jury nagrody wybiera laureata Grand Prix a internauci w plebiscycie głosują na swój ulubiony projekt.

W tym roku jury w składzie:

  • Grzegorz A. Buczek - architekt, urbanista, b. wiceprezes Zarządu OW SARP i ZG TUP, wykładowca studiów podyplomowych na Wydziale Architektury PW oraz ASP w Warszawie;
  • Anna Cymer - historyczka architektury, popularyzatorka wiedzy na temat architektury i designu;
  • Paweł Dobrzycki - architekt, scenograf teatralny, malarz i pedagog, dziekan Wydziału Scenografii ASP w Warszawie;
  • Marek Kościkiewicz - muzyk, producent, absolwent warszawskiej ASP;
  • Jacek Michalak - wiceprezes zarządu ds. rozwoju Grupy ATLAS;
  • Ewa P. Porębska - międzynarodowa ekspertka, kuratorka i krytyczka architektury;
  • Magdalena Staniszkis - architektka i urbanistka;
  • Bogna Świątkowska - prezeska Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana;
  • Jarosław Trybuś - historyk sztuki i krytyk architektury;
  • Marta Żakowska - antropolożka miejska, wykładowczyni Uniwersytetu SWPS i IBPP ASP w Warszawie, kierowniczka Laboratorium Miasta Muzeum Warszawy, współzałożycielka Magazynu Miasta
  • oraz przedstawiciele redakcji "Polityki": Jerzy Baczyński,
  • Jacek Poprzeczko
  • Piotr Sarzyński

przyznało Grand Prix dla parku Akcji Burza pod kopcem Powstania Warszawskiego w Warszawie, autorstwa topoScape i Archigrest.

Usypany z gruzów Warszawy kopiec Powstania Warszawskiego był przez lata miejscem zarośniętym i zaniedbaniem. Decyzja o jego modernizacji zapadła w kontrowersyjny sposób, wiązała się bowiem z likwidacją tworzonego przez lata toru do akrobacji na rowerach. Otwarty po remoncie wraz z otaczającym parkiem, sprawdził się jednak w zupełnie nowej roli. Upamiętnia nie tylko samo Powstanie, ale też zniszczoną Warszawę. Gruz, z którego został usypany, wyeksponowano, wkomponowując w nasypy, między którymi wije się ścieżka prowadząca na szczyt. Całość nie jest jednak wyłącznie miejscem kontemplacji. To także teren spacerowy z placem zabaw i małą plenerową wystawą wprowadzającą w kontekst wojennych zniszczeń miasta.

Dom dla bezdomnych

i

Autor: materiały prasowe "Polityka" Nagroda Internautó

Nagroda Internautów Nagrody Architektonicznej Polityki 2024

Nagrodę internautów dostał Dom dla bezdomnych w Warszawie, projektu xystudio. Pięć lat temu ten sam duet: Fundacja Domy Wspólnoty Chleb Życia Siostry Małgorzaty Chmielewskiej i xystudio dotarli do finału z Domem dla bezdomnych w Jankowicach.

Tak pracuje jeden z najpopularniejszych polskich architektów!

Tym razem nominację i nagrodę Internautów dostał dom położony na pograniczu Warszawy i Raszyna, w sąsiedztwie lotniska Okęcie i Południowej Obwodnicy Warszawy Dom Matki Bożej Serdecznej. Jak zwracali uwagę nominujący, w tej nieprzyjaznej okolicy udało się zrealizować budynek, który wnosi pierwiastek ładu i estetycznej jakości i nawet rdzawa elewacja jest próbą spięcia w jednym miejscu występujących wokół dominujących kolorów. Architektura domu jest prosta, ale elegancka, a ciekawą dynamikę elewacji nadają niesymetrycznie umieszczone różnej wielkości okna. Ideą nadrzędną przyświecającą projektantom była funkcjonalność obiektu, choć nie brakuje nuty projektowego szaleństwa.

Grand Hotel

i

Autor: materiały prasowe "Polityka" Nagroda "Salonu"

Nagroda Architektonicznej Polityki 2024. Nagroda Specjalna Magazynu "Salon"

W tym roku po raz drugi w ramach Nagrody Architektonicznej została przyznana Nagroda Specjalna Magazynu "Salon", wydania specjalnego "Polityki" o architekturze, wzornictwie, sztuce i stylu życia. W ramach tej kategorii nagradzane jest wnętrze obiektu użyteczności publicznej oddanego do użytku w roku poprzedzającym wręczenie nagrody - zaprojektowane ciekawie pod względem wizualnym, funkcjonalnym i technologicznym, odpowiadające na ludzkie potrzeby i organizujące życie. Nagroda za rok 2023 trafiła do zespołu architektów zatrudnionych przez Holding Liwa Sp. z o.o., Grażyna Grzybek, Dariusz Maryszewski za projekt Grand Hotelu w Łodzi na Piotrkowskiej.

Nagrodę przyznało Jury w składzie:

  • Łukasz Błoński (dyrektor handlowy marki FOX DEKORATOR),
  • Maciej Franta, Anna Lorens,
  • Mirosław Nizio,
  • Jakub Szczęsny,
  • Maria Tyniec,
  • Mikołaj Wierszyłłowski
  • i Małgorzata Tomczyk (redaktor prowadząca magazynu SALON).

Poddany konserwatorskim zabiegom i uwspółcześniony hotel znów jest jednym z najelegantszych w mieście – jak w czasach, gdy z tutejszego balkonu śpiewał dla łodzian Jan Kiepura – tak  pisała Iwona Ławecka-Marczewska o przebudowie Grand Hotelu w Łodzi w majowym wydaniu Architektury-Murator.

Witajcie w naszej bajce! Wszystko tu jest ze szkła i betonu

W apartamentach, które zlokalizowane są od ulicy Piotrkowskiej, udało się zachować wiele z historycznego wystroju: malowidła, dekoracje ścienne, gzymsy, fragmenty kolumn czy stiuków. W jednym z pokoi został pozostawiony i odsłonięty fragment stalowej konstrukcji – pozostałości po budynku fabrycznym, który w przeszłości był częścią kompleksu.

W finale znalazły się także wnętrza Budynku Edukacyjnego w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo w Gdyni (Gierbienis + Poklewski s.c.) oraz Galerii 1 Piętro w Warszawie (pracownia MIXD).

Grand Prix 13. edycji Nagrody Architektonicznej Polityki

i

Autor: materiały prasowe "Polityka" logo pinowe

Pozostałe nominowane projekty

Wśród nominowanych realizacji było pięć obiektów o różnej skali i funkcji. Pozostałe to zespół kolumbariów na cmentarzu Komunalnym na Firleju, Radom, BDR Architekci, Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego, kompleks muzealny na warszawskiej Cytadeli, Pracownia WXCA i przebudowa dawnej stołówki Huty Pokój na placówkę ING Banku Śląskiego, Małeccy biuro projektowe, Ruda Śląska. Zapraszamy do przeczytania o nich więcej w naszym tekście: „Polityka” wręczy swoją nagrodę po raz 13. Oto lista nominowanych budynków - Architektura-Murator (muratorplus.pl)

Laureaci Nagrody Architektonicznej "Polityki" w latach 2011-2023

2011 Grand Prix i Nagroda Internautów: Biuro Architektoniczne HS99 za projekt Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach

2012 Grand Prix i Nagroda Internautów: APA Rokiccy za Przystań Miejską w Bydgoszczy

2013 Grand Prix: WWAA oraz 137kilo za projekt Służewskiego Domu Kultury w Warszawie

Nagroda Internautów: Lahdelma&Mahlamäki Architects, współpraca Kuryłowicz&Associates za Muzeum POLIN w Warszawie

2014 Grand Prix: nsMoonStudio i Wizja Sp. z o. o. za projekt CRICOTEKI w Krakowie

Nagroda Internautów: Tomasz Konior i Konior Studio za projekt siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach

2015 Grand Prix i Nagroda Internautów: JEMS Architekci za Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach

2016 Grand Prix: Robert Konieczny i pracownia KWK Promes za projekt Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie

Nagroda Internautów: Dżus GK Architekci, Restudio Architektury i Studio-Projekt Autorska Pracownia Architektoniczna za projekt Centrum Rekreacyjno-Sportowego UKIEL w Olsztynie

2017 Grand Prix: pracownie BAAS, Grupa 5 Architekci oraz MAŁŁECCY biuro projektowe za projekt siedziby Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Nagroda Internautów: MVRDV i Natkaniec Olechnicki Architekci za biurowiec Bałtyk w Poznaniu

2018 Grand Prix: Biuro Projektowe Lewicki Łatak za projekt Hali KS Cracovia 1906 z Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie

Nagroda Internautów: 55Architekci za enklawę przyrodniczą Bobrowisko w Starym Sączu

2019 Grand Prix: xystudio za projekt Domu dla Bezdomnych we wsi Jankowice

Nagroda Internautów: Maćków Pracownia Projektowa za projekt biurowca Nowy Targ we Wrocławiu

2020 Grand Prix: eM4.Pracownia Architektury. Brataniec za projekt Pawilonu Edukacyjnego „Kamień” w Warszawie

Nagroda Internautów: NIZIO Design International za projekt Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie

2021 Grand Prix: JEMS Architekci za projekt Browarów Warszawskich

Nagroda Internautów: SLAS Architekci za projekt Sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. prof. Józefa Świdra w Jastrzębiu Zdroju

2022 Grand Prix: Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska za projekt Targu Błonie

Nagroda Internautów: Pracownia projektzieleni.plza projekt Parku kieszonkowego w Bytomiu

Nagroda Specjalna magazynu SALON: Consultor Architekci za projekt modernizacji Planetarium Śląskiego w Chorzowie

Wyróżnienie w ramach Nagrody Specjalnej magazynu SALON: xystudio za projekt Szkoły Ukraińskiej w Warszawie

2023 Grand Prix: Pracownie topoScape i Archigrest Sp. z o.o. za projekt Parku Akcji „Burz” w Warszawie

Nagroda Internautów: xy studio projekt Domu dla Bezdomnych w Warszawie

Nagroda Specjalna Magazynu SALON: wewnętrzny zespół architektów zatrudnionych przez Holding Liwa Sp. z o.o., Grażyna Grzybek, Dariusz Maryszewski za projekt Grand Hotelu w Łodzi