Architektura MuratorKonkursyPrzystań w Tychach wśród 75 finalistów Building of the Year 2021 portalu ArchDaily

Przystań w Tychach wśród 75 finalistów Building of the Year 2021 portalu ArchDaily

Przystań kajakarska w Tychach projektu RS+ Robert Skitek znalazła się w finale plebiscytu Building of the Year 2021 organizowanego przez portal ArchDaily, konkurując z projektami takich pracowni jak OMA, BIG, Zaha Hadid Architects czy Snøhetta. Polskę reprezentuje w tym gronie także Concordia Design we Wrocławiu autorstwa MVRDV. Głosowanie trwa do 18 lutego.  

Przystań kajakarska / Tychy
Przystań kajakarska w Tychach nad Jeziorem Paprocańskim położona jest w wąskim przesmyku pomiędzy brzegiem jeziora a lasem Puszczy Pszczyńskiej; fot. Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl

To już 12. edycja plebiscytu Building of the Year internetowego magazynu ArchDaily. Biorą w niej udział projekty opublikowane na łamach portalu między 1 stycznia a 31 grudnia 2020 roku. Spośród 4,5 tys. obiektów do finału przeszło właśnie 75 realizacji. Polskę reprezentuje w tym gronie przystań kajakowa nad jeziorem Paprocany w Tychach projektu RS+ Robert Skitek oraz budynek Concordia Design we Wrocławiu autorstwa MVRDV i Q2Studio. Oddana do użytku w maju 2020 roku przystań, jest siedzibą sekcji kajakarskiej Miejskiego Ośrodka Sportu Młodzieżowego. Budynek składa się z dwóch części – magazynowej i szkoleniowej – rozdzielonych dachem, po którym można swobodnie spacerować i podziwiać widok na jedno z najpiękniejszych jezior regionu.  Dach, dzięki pokryciu go roślinnością, stanowi także miejsce do wypoczynku, a zarazem kontynuację ciągnącej się wzdłuż nabrzeża promenady. Ze względu na zagrożenie powodzią, budynek został nieznacznie wyniesiony ponad teren, a pomosty wyposażono w pływaki, dzięki którym będą mogły unosić się na wodzie.

Czytaj też: Przystań kajakarska / Tychy |

Concordia Design Wrocław została otwarta w lipcu 2020 roku. W rozbudowanej kamienicy przy Wyspie Słodowej powstało m.in. centrum kreatywności i biznesu z inkubatorem dla młodych firm i start-upów, przestrzenią co-workingową i otwartą strefą kulinarną na parterze budynku. Według projektu  kamienica powiększona została o nową, współczesną w wyrazie bryłę, kontynuującą linie dachu oraz okien starego budynku. W części zachodniej, od strony Wyspy, fasada otwiera się na okolicę poprzez wysokie na trzy kondygnacje przeszklenie. Tu przewidziano m.in. wspomnianą przestrzeń restauracyjną. Na trzech kondygnacjach powyżej znajdują się biura, a na najwyższym piętrze – obszerny taras z widokiem na miasto.

W finale znalazł się też otwarty targ w wiosce Guabuliga w Ghanie, którego współautorką jest polska architektka Magdalena Górecka. Realizacja ta, zaprojektowana przez zespół z Uniwersytetu Sztuki Stosowanej w Wiedniu, pozwala mieszkańcom handlować plonami i rękodziełem. Nieregularna geometria i układ architektoniczny podpierających słupów metaforycznie nawiązują do drzew, które w procesie projektowym od początku odgrywały istotną rolę. Drzewo to bowiem miejsce, w cieniu którego toczy się w Ghanie wiejskie życie – pisała w „A-m” 08/2020 Joana Lazarova. Do 18 lutego każdy zarejestrowany użytkownik może oddać swój głos w jednej z 15 kategorii. W ten sposób wyłonieni zostaną zwycięzcy Building of the Year 2021.

Targ w Ghanie
Targ w Ghanie Projekt targu to przykład, jak można zmieniać spojrzenie na współczesną architekturę i aspirować do demokratycznego dialogu za jej pośrednictwem. O realizacji, której współautorką jest architektka Magdalena Górecka pisze Joana Lazarova.
Tagi:
Przystań kajakowa nad jeziorem Paprocany Przystań kajakowa to kolejna realizacja biura RS+ Robert Skitek nad jeziorem Paprocany w Tychach. Bryła mariny została wkomponowana w teren, tworząc z jednej strony widokowe tarasy wykładane drewnem, z drugiej rzeźbiarską formę pokrytą grafitowymi płytami.
Przystań kajakarska / Tychy To architektura świadomie skierowana do masowego odbiorcy, uwodząca go bujnością, żywiołowością, ale równocześnie edukująca i zaskakująca. O nowej realizacji biura RS+ Robert Skitek pisze Oskar Grąbczewski.
Open Air Museum / Cieszyn Realizacja jest unikatowym w skali europejskiej przedsięwzięciem, w wyniku którego powstała ekspozycja muzealna rozlokowana na dwóch brzegach rzeki - polskimi i czeskim – o realizacji biura RS+ Robert Skitek pisze Justyna Swoszowska.
Planty w Jaworznie Pracownia RS+ Roberta Skitka opanowała rzadką sztukę projektowania przestrzeni publicznych, które cenią zarówno mieszkańcy, jak i krytycy architektury. Prezentujemy najnowszą realizację biura: zagospodarowanie fragmentu plant w Jaworznie.
Dom jednorodzinny w Krostoszowicach na Górnym Śląsku Architekci zdekonstruowali typowy dom z dwuspadowym dachem, uzyskując nowoczesną, powyginaną niczym origami bryłę, która nawiązuje formą do sąsiednich pagórków i przewrotnie wpisuje się w kontekst banalnej zabudowy górnośląskiej wsi – pisze Justyna Wojtas-Swoszowska.
Modernistyczna architektura od nowa. Remont i termomodernizacja modernistycznego budynku III LO w Tychach Autorem projektu rewitalizacji jest Robert Skitek z pracowni architektonicznej RS+. Modernizacja III LO wyróżniona została w 2012  „Superjednostką”, nagrodą przyznawaną za najlepszą realizację architektoniczną w przestrzeni publicznej Śląska