Architektura MuratorKonkursySrebrny medal Międzynarodowego Biura Wystaw dla polskiego pawilonu na Expo 2020 Dubai

Srebrny medal Międzynarodowego Biura Wystaw dla polskiego pawilonu na Expo 2020 Dubai

Expo 2020 Dubai dobiegło końca. Na zakończenie imprezy Międzynarodowe Biuro Wystaw  tradycyjnie przyznało medale dla najlepszych pawilonów narodowych. Polska zdobyła srebrny medal za aranżację wystawy w kategorii obiektów średniej wielkości.

Srebrny medal Międzynarodowego Biura Wystaw dla polskiego pawilonu na Expo 2020 Dubai
Pawilon Polski na Expo 2020 Dubai, proj. WXCA i Bellprat Partner; fot. serwis prasowy

To pierwsza tak prestiżowa nagroda dla polskiego pawilonu na Expo 2020. Budynek powstał według konkursowego opracowania biura WXCA, które wsparło szwajcarskie studio Bellprat Partner. Autorzy zaprojektowali nie tylko bryłę, ale stworzyli też koncepcję tematyczną prezentowanej wewnątrz wystawy. Zaproponowali wielowątkową opowieść o Polsce i jej mieszkańcach, których kreatywność wywodzi się z inspiracji naturą i pięknem rodzimej przyrody. Za prezentowane na ekspozycji materiały multimedialne i część rozwiązań, w tym usytuowaną na parterze instalację Polski Stół, odpowiada konsorcjum firm Science Now, Stellar Fireworks i Tellart. Projekt wystawy w pawilonie Polski został właśnie wyróżniony srebrnym medalem w kategorii obiektów średniej wielkości.

Projektując zarówno architekturę budynku, jak i wystawę, chcieliśmy stworzyć spójną, immersyjną przestrzeń, wielowymiarowe doświadczenie, zachęcające nie tylko do poznania wieloaspektowości Polski, ale również do refleksji nad współdziałaniem człowieka i natury oraz wspólną odpowiedzialnością za planetę. Jestem dumna, że to, co stworzyliśmy wspólnie z Bellprat Partner ze Szwajcarii jest tak wyraźnie odczytywane i doceniane przez międzynarodowe środowisko – komentuje Marta Sękulska-Wrońska, partner w WXCA.

Pawilon Polski na Expo w Dubaju: nowe zdjęcia |
Najciekawsze pawilony na Expo 2020 w Dubaju: TOP 10 |
O pawilonie Polski na Expo w Dubaju Aleksander Asanowicz |


Odpowiedzialne za organizację Expo Międzynarodowe Biuro Wystaw przyznaje medale podczas każdej edycji wydarzenia. Złoto, srebro lub brąz poszczególne kraje uczestniczące mogły tym razem otrzymać w pięciu dziedzinach: za architekturę, wystawę lub interpretację jednego z trzech podtematów (Szanse, Mobilność i Zrównoważony rozwój). W każdej dziedzinie osobno nagrodzono pawilony duże (o powierzchni ponad 2,5 tys. m²), średnie (od 1,7 tys. do 2,5 tys. m²) i małe (poniżej 1,7 tys. m²).

Złote medale za architekturę otrzymały pawilony Arabii Saudyjskiej (proj. Boris Micka Associates), Holandii (proj. V8 architects) i Singapuru (proj. WOHA), srebrne – Szwajcarii (proj. OOS architects), Austrii (proj. querkraft architekten) i Finlandii (proj. JKMM Architects), a brązowe – Chin, pawilon Rady Współpracy Państw Zatoki Perskiej i Kataru (proj. Santiago Calatrava). Wśród laureatów za projekty wystaw znalazły się Japonia, Peru i Maroko (złote medale), Pakistan, Polska i Algieria (srebrne) oraz Hiszpania, Egipt i Palestyna (brązowe).

Srebrny medal Międzynarodowego Biura Wystaw dla polskiego pawilonu na Expo 2020 Dubai
Pawilon Arabii Saudyjskiej, zaprojektowany przez hiszpańską pracownię Boris Micka Associates, ma na fasadzie największy na świecie cyfrowy ekran, o powierzchni 1302 m²; fot. Tomasz Żylski

Polskie pawilony były wielokrotnie doceniane podczas międzynarodowych wystaw. Obiekt na Expo w Hanowerze w 2000 roku według projektu Wojciecha Obtułowicza z zespołem zajął pod względem oglądalności czwarte miejsce. Dużą popularnością cieszył się też pawilon Polski na Expo 2005 w Aichi, zaprojektowany przez biuro Ingarden i Ewý, oraz w Saragossie w 2008 roku (budynek autorstwa pracowni KIPP Projekt zdobył trzecią nagrodę w kategorii najatrakcyjniejszych pawilonów). Największy frekwencyjny sukces osiągnęliśmy jednak dotychczas na Expo 2010 w Szanghaju. Pawilon projektu warszawskiego biura WWAA odwiedziło 8 mln gości, a wystawa zdobyła srebrny medal za kreatywność programową i spójność z tematem przewodnim (dla porównania pawilon Polski na Expo w Dubaju gościł podczas trwania wystawy zaledwie 1,5 mln osób).

Tagi:
WXCA z nagrodą w międzynarodowym konkursie na zespół kulturalny w Incheon w Korei Południowej Projekt warszawskiej pracowni WXCA zajął III miejsce w międzynarodowym konkursie architektoniczno-urbanistycznym na zespół kulturalny w mieście Incheon w Korei Południowej. Polscy architekci zaproponowali budynek w formie zatopionego w zieleni mostu.
Ogrody Ulricha: nowa wielofunkcyjna przestrzeń na warszawskiej Woli Otwarto Ogrody Ulricha według projektu pracowni WXCA. „Zależało nam, by przywrócić pamięć o pierwotnej funkcji tego miejsca. We wnętrzach zaprojektowaliśmy zespół oranżerii z odpowiednią temperaturą i wilgotnością, w których – tak jak kiedyś – będą rosły egzotyczne rośliny” – mówi Marta Sękulska-Wrońska, współprowadząca biuro.
O realizacji Ogrodów Ulricha w Warszawie Intencją projektową było zachowanie czystości architektonicznej klasycznej formy szklarni, dlatego większość infrastruktury technicznej zlokalizowano w części podziemnej. O realizacji Ogrodów Urlicha w Warszawie autorstwa  WXCA pisze Monika Lemańska.
Dom dla nastoletnich matek od WXCA coraz bliżej realizacji Na warszawskim Ursynowie powstać ma dom dla nastoletnich i usamodzielniających się matek według projektu WXCA. Inicjatorzy przedsięwzięcia dysponują już pozwoleniem na budowę, wciąż zbierają jednak fundusze na realizację.
Budowa Muzeum Historii Polski Głównym wyzwaniem projektu był materiał elewacyjny. Do wykończenia budynku wykorzystano m.in. płyty z reliefami, które wykonano z użyciem wieloosiowego frezowania, cięcia CNC i obróbki waterjet. O realizacji Muzeum Historii Polski w Warszawie piszą Katarzyna Billik, Krzysztof Budzisz i Paweł Grodzicki.
Pałac Radziwiłłów w Wilnie według WXCA Architekci z pracowni WXCA proponują rozbudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie o nową, bardzo oszczędną w wyrazie bryłę i wykreowanie atrakcyjnej zielonej przestrzeni, która stanowiłaby miejsce spontanicznych spotkań mieszkańców miasta ze sztuką.