Architektura MuratorKonkursyWXCA z Grand Prix na Międzynarodowym Biennale Młodych Architektów Leonardo 2021 w Mińsku

WXCA z Grand Prix na Międzynarodowym Biennale Młodych Architektów Leonardo 2021 w Mińsku

Pracownia WXCA wróciła z Międzynarodowego Biennale Młodych Architektów  Leonardo 2021 z dwiema nagrodami, w tym z Grand Prix za projekt Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu.

WXCA z Grand Prix na Międzynarodowym Biennale Młodych Architektów Leonardo 2021 w Mińsku
Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu, proj. WXCA

Międzynarodowe Biennale Młodych Architektów LEONARDO w Mińsku organizowane jest pod auspicjami Międzynarodowej Unii Architektów (UIA) od 2005 roku. Wydarzeniu towarzyszy konkurs architektoniczny. Nagrody przyznawane są w kilku kategoriach. W każdej jury wybiera najciekawsze projekty i realizację, a na koniec przyznaje ponadto Grand Prix, również oddzielnie za projekt i realizację. Polacy w konkursie doceniani byli od początku istnienia biennale. W 2007 roku laureatem Grand Prix został Robert Konieczny i KWK Promes za Dom Aatrialny, a w 2011 roku pracownia WXCA za muzeum w Palmirach. W poszczególnych kategoriach nagradzano też Tomasza Koniora z Konior Studio, Zbigniewa Maćkowa z Maćków Pracownia Projektowa, biura medusa group, KMA Kabarowski Misiura oraz WXCA.

Czytaj też: Najważniejsze konkursy dla młodych architektów |

W tym roku Grand Prix w sekcji Projekty ponownie zdobyła pracownia WXCA. Jury, w którego skład weszli Thomas Vonier, Istelianna Atanassowa, Mark Khidekel, Władimir Plotkin i Aliaksei Andrejuk, doceniło ich koncepcję Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu z 2019 roku (proj. Szczepan Wroński, Piotr Łosek, Małgorzata Dembowska, Krzysztof Moskała, Aleksandra Adamczyk, Adam Mierzwa, Agnieszka Radziszewska, Elżbieta Leoniewska, Angelika Drozd). Warszawscy architekci zajęli też pierwsze miejsce w kategorii Obiekty publiczne, przemysłowe i budynki za projekt biurowców w Porcie Popowice we Wrocławiu (proj. Szczepan Wroński, Jan Kucza-Kuczyński, Paulina Kucharska, Leszek Czaja, Adam Mierzwa).

Grand Prix dla projektu Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Projekt przyszłej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego przekonał jurorów pomysłem na okrągły plac, który stanie się centralnym miejscem całego założenia. Proponując taki układ, przypominamy też o początkach naszego państwa, o grodach i osadach, w których tworzyły się pierwsze społeczności właśnie na terenie Wielkopolski – mówi Małgorzata Dembowska z WXCA, współautorka projektu.

Budynek muzeum i przestrzeń wokół niego ma wychodzić naprzeciw potrzebie kontaktu z drugim człowiekiem i wspólnego działania, czyli tych wartości, które m.in. zdecydowały o sukcesie samego powstania. Architekci doskonale uchwycili ducha Wielkopolan – skromnych, nierzucających się w oczy, a tak naprawdę silnych, zjednoczonych wokół ważnego celu jakim jest wolność i niepodległość – tłumaczy Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu. Muzeum czeka w tej chwili na pozwolenie na budowę. Zgodnie z harmonogramem do końca 2021 roku powinny zakończyć się prace nad pełną dokumentacją. Planowane otwarcie obiektu powinno nastąpić pod koniec 2025 roku.

Nagrodzone biurowce w Porcie Popowice

Z kolei Port Popowice, w którym zaplanowane nagrodzone biurowce, to obecnie jeden z największych obszarów inwestycyjnych we Wrocławiu. Według zamierzeń projektantów oraz inwestorów, Vantage Development i Rank Progress, 7-kondygnacyjne budynki mają wyróżniać się przeszkloną elewacją z układem pionowych oraz poziomych przesłon, tworzących naprzemienny rytm. Ich rdzawa kolorystyka nawiązuje do stalowych instalacji dawnego portu. Projektując biurowce, myśleliśmy o człowieku, który spędzać tam będzie dużo czasu. Chcieliśmy stworzyć przyjazne miejsce pracy i jednocześnie wprowadzić nowoczesne, zrównoważone rozwiązania, które korzystnie wpłyną na środowisko – mówi Adam Mierzwa z WXCA, współautor projektu.

Czytaj też: Wysokościowiec w Porcie Popowice we Wrocławiu: wyniki konkursu |

Tagi:
Pawilon Polski na Expo w Dubaju: nowe zdjęcia Projekt pawilonu Polski na Expo w Dubaju został wyłoniony w konkursie z 2018 roku. Wygrała pracownia WXCA, proponując wykorzystanie na zewnątrz i w środku obiektu instalacji kinetycznych mających przywodzić na myśl stada ptaków. Mamy nowe zdjęcia pawilonu Polski na Expo w Dubaju.
Rusza modernizacja Pola Mokotowskiego według projektu WXCA Na przełomie września i października mają rozpocząć się prace porządkowe na terenie Pola Mokotowskiego. To pierwszy etap modernizacji parku według konkursowego projektu biura WXCA z 2018 roku.
Pisklę na placu Pięciu Rogów: konserwator zgodził się na instalację Joanny Rajkowskiej. Dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystki Joanny Rajkowskiej może powstać na placu Pięciu Rogów. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków  pozytywnie zaopiniował projekt rzeźby
Rozpoczyna się modernizacja Ogrodów Ulricha w Warszawie Ingka Centres podpisała umowę z firmą Budimex na modernizację zabytkowych Ogrodów Ulricha w Warszawie. Całe założenie, którego przebudowę opracowało biuro WXCA, zostanie udostępnione  latem 2022 roku.
Apartamenty XYZ w Szczyrku: trwa realizacja nowego projektu WXCA Trwa budowa apartamentów XYZ w Szczyrku według projektu pracowni WXCA. Trzy licowane naturalnym drewnem obiekty powstaną przy dolnej stacji kolejki gondolowej na Halę Skrzyczeńską.
Budowa Muzeum Wojska Polskiego Charakterystycznym elementem Muzeum Wojska Polskiego jest fasada wykonana z betonu architektonicznego barwionego w masie na ceglasty kolor, z przestrzennym wzorem – szewronem – występującym, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. O wyzwaniach związanych z realizacją Muzeum Wojska Polskiego pisze Paweł Wolanin.