Architektura MuratorKonkursyWXCA z Grand Prix na Międzynarodowym Biennale Młodych Architektów Leonardo 2021 w Mińsku

WXCA z Grand Prix na Międzynarodowym Biennale Młodych Architektów Leonardo 2021 w Mińsku

Pracownia WXCA wróciła z Międzynarodowego Biennale Młodych Architektów  Leonardo 2021 z dwiema nagrodami, w tym z Grand Prix za projekt Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu.

WXCA z Grand Prix na Międzynarodowym Biennale Młodych Architektów Leonardo 2021 w Mińsku
Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu, proj. WXCA

Międzynarodowe Biennale Młodych Architektów LEONARDO w Mińsku organizowane jest pod auspicjami Międzynarodowej Unii Architektów (UIA) od 2005 roku. Wydarzeniu towarzyszy konkurs architektoniczny. Nagrody przyznawane są w kilku kategoriach. W każdej jury wybiera najciekawsze projekty i realizację, a na koniec przyznaje ponadto Grand Prix, również oddzielnie za projekt i realizację. Polacy w konkursie doceniani byli od początku istnienia biennale. W 2007 roku laureatem Grand Prix został Robert Konieczny i KWK Promes za Dom Aatrialny, a w 2011 roku pracownia WXCA za muzeum w Palmirach. W poszczególnych kategoriach nagradzano też Tomasza Koniora z Konior Studio, Zbigniewa Maćkowa z Maćków Pracownia Projektowa, biura medusa group, KMA Kabarowski Misiura oraz WXCA.

Czytaj też: Najważniejsze konkursy dla młodych architektów |

W tym roku Grand Prix w sekcji Projekty ponownie zdobyła pracownia WXCA. Jury, w którego skład weszli Thomas Vonier, Istelianna Atanassowa, Mark Khidekel, Władimir Plotkin i Aliaksei Andrejuk, doceniło ich koncepcję Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu z 2019 roku (proj. Szczepan Wroński, Piotr Łosek, Małgorzata Dembowska, Krzysztof Moskała, Aleksandra Adamczyk, Adam Mierzwa, Agnieszka Radziszewska, Elżbieta Leoniewska, Angelika Drozd). Warszawscy architekci zajęli też pierwsze miejsce w kategorii Obiekty publiczne, przemysłowe i budynki za projekt biurowców w Porcie Popowice we Wrocławiu (proj. Szczepan Wroński, Jan Kucza-Kuczyński, Paulina Kucharska, Leszek Czaja, Adam Mierzwa).

Grand Prix dla projektu Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Projekt przyszłej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego przekonał jurorów pomysłem na okrągły plac, który stanie się centralnym miejscem całego założenia. Proponując taki układ, przypominamy też o początkach naszego państwa, o grodach i osadach, w których tworzyły się pierwsze społeczności właśnie na terenie Wielkopolski – mówi Małgorzata Dembowska z WXCA, współautorka projektu.

Budynek muzeum i przestrzeń wokół niego ma wychodzić naprzeciw potrzebie kontaktu z drugim człowiekiem i wspólnego działania, czyli tych wartości, które m.in. zdecydowały o sukcesie samego powstania. Architekci doskonale uchwycili ducha Wielkopolan – skromnych, nierzucających się w oczy, a tak naprawdę silnych, zjednoczonych wokół ważnego celu jakim jest wolność i niepodległość – tłumaczy Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu. Muzeum czeka w tej chwili na pozwolenie na budowę. Zgodnie z harmonogramem do końca 2021 roku powinny zakończyć się prace nad pełną dokumentacją. Planowane otwarcie obiektu powinno nastąpić pod koniec 2025 roku.

Nagrodzone biurowce w Porcie Popowice

Z kolei Port Popowice, w którym zaplanowane nagrodzone biurowce, to obecnie jeden z największych obszarów inwestycyjnych we Wrocławiu. Według zamierzeń projektantów oraz inwestorów, Vantage Development i Rank Progress, 7-kondygnacyjne budynki mają wyróżniać się przeszkloną elewacją z układem pionowych oraz poziomych przesłon, tworzących naprzemienny rytm. Ich rdzawa kolorystyka nawiązuje do stalowych instalacji dawnego portu. Projektując biurowce, myśleliśmy o człowieku, który spędzać tam będzie dużo czasu. Chcieliśmy stworzyć przyjazne miejsce pracy i jednocześnie wprowadzić nowoczesne, zrównoważone rozwiązania, które korzystnie wpłyną na środowisko – mówi Adam Mierzwa z WXCA, współautor projektu.

Czytaj też: Wysokościowiec w Porcie Popowice we Wrocławiu: wyniki konkursu |

Tagi:
Ogrody Ulricha: nowa wielofunkcyjna przestrzeń na warszawskiej Woli Otwarto Ogrody Ulricha według projektu pracowni WXCA. „Zależało nam, by przywrócić pamięć o pierwotnej funkcji tego miejsca. We wnętrzach zaprojektowaliśmy zespół oranżerii z odpowiednią temperaturą i wilgotnością, w których – tak jak kiedyś – będą rosły egzotyczne rośliny” – mówi Marta Sękulska-Wrońska, współprowadząca biuro.
O realizacji Ogrodów Ulricha w Warszawie Intencją projektową było zachowanie czystości architektonicznej klasycznej formy szklarni, dlatego większość infrastruktury technicznej zlokalizowano w części podziemnej. O realizacji Ogrodów Urlicha w Warszawie autorstwa  WXCA pisze Monika Lemańska.
Dom dla nastoletnich matek od WXCA coraz bliżej realizacji Na warszawskim Ursynowie powstać ma dom dla nastoletnich i usamodzielniających się matek według projektu WXCA. Inicjatorzy przedsięwzięcia dysponują już pozwoleniem na budowę, wciąż zbierają jednak fundusze na realizację.
Srebrny medal Międzynarodowego Biura Wystaw dla polskiego pawilonu na Expo 2020 Dubai Expo 2020 Dubai dobiegło końca. Na zakończenie imprezy Międzynarodowe Biuro Wystaw  tradycyjnie przyznało medale dla najlepszych pawilonów narodowych. Polska zdobyła srebrny medal za aranżację wystawy w kategorii obiektów średniej wielkości.
Budowa Muzeum Historii Polski Głównym wyzwaniem projektu był materiał elewacyjny. Do wykończenia budynku wykorzystano m.in. płyty z reliefami, które wykonano z użyciem wieloosiowego frezowania, cięcia CNC i obróbki waterjet. O realizacji Muzeum Historii Polski w Warszawie piszą Katarzyna Billik, Krzysztof Budzisz i Paweł Grodzicki.
Pałac Radziwiłłów w Wilnie według WXCA Architekci z pracowni WXCA proponują rozbudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie o nową, bardzo oszczędną w wyrazie bryłę i wykreowanie atrakcyjnej zielonej przestrzeni, która stanowiłaby miejsce spontanicznych spotkań mieszkańców miasta ze sztuką.