Architektura MuratorKonkursyZabytek - nie zapomnij! Zgłoszenia

Zabytek - nie zapomnij! Zgłoszenia

Zabytek - nie zapomnij! Denkmal - denk mal dran! to polsko-niemiecki konkurs ochrony zabytków, podkreślający znaczenie Dolnego Śląska jako europejskiego miejsca spotkań i wspólnej przestrzeni kulturowej.

Zabytek - nie zapomnij! Zgłoszenia

Nagroda ma zachęcić prywatnych inwestorów, stowarzyszenia non-profit oraz inne osoby prawne do inwestowania w obiekty o znaczeniu historycznym. Konkurs obejmuje województwo dolnośląskie, południową części województwa lubuskiego i dolnośląską część Górnych Łużyc. Szczególny nacisk położony jest na wykonanie renowacji w sposób zrównoważony i przyjazny dla środowiska. Ponadto nagroda ma przyczynić się do zwiększenia świadomości mieszkańców dotyczącej znaczenia relacji między zrównoważonym rozwojem i dziedzictwem kulturowym po obu stronach polsko-niemieckiej granicy.

Organizatorzy chcą promować głównie niewielkie obiekty i inne zabytki nieruchome, takie jak parki lub dziela techniki Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 12 000 zł, a specjalna nagroda za renowację utrzymaną w duchu zrównoważonego rozwoju wynosi 6500 zł. Do rąk laureatów trafią także plakiety do umieszczenia na odrestaurowanym obiekcie lub w jego pobliżu.

W konkursie mogą wziąć udział osoby fizyczne, stowarzyszenia non-profit i podobne osoby prawne, które odnowiły lub odrestaurowały z własnych środków warte ochrony budynki lub obiekty nieruchome, będące w ich posiadaniu (niekoniecznie podlegające państwowej ochronie zabytków), zbudowane na wskazanym obszarze geograficznym do 1950 roku. Do nagrody w roku 2020 można zgłaszać projekty, których ukończenie miało miejsce między 1 stycznia 2015 roku a datą zamknięcia konkursu w dniu 31 października 2020 roku.

O zabytkach na Dolnym Śląsku pisaliśmy w "A-m" m.in. tutaj.

Organizatorzy: Fundacja OP ENHEIM, Stowarzyszenie na Rzecz Pielęgnowania Sztuki i Kultury Śląska (VSK) Współpraca: Niemiecko-Polska Fundacja Ochrony Zabytków Kultury (DPS)

Termin zgłoszeń: 31 października 2020

www.zabytekniezapomnij.eu

Zabytki Dolnego Śląska. Renowacja w stylu eko Po raz trzeci rozstrzygnięty został polsko-niemiecki konkurs Zabytek – nie zapomnij! Denkmal – denk mal dran! Ma on podkreślać znaczenie Dolnego Śląska jako europejskiej, wspólnej przestrzeni kulturowej oraz przyczyniać się do zrozumienia relacji między zrównoważonym rozwojem i dziedzictwem.
Dom na skarpie na Dolnym Śląsku Obiekt zaprojektowano przewrotnie. Wejście główne znajduje się na poddaszu, a część mieszkalna od strony obniżonego względem ulicy ogrodu. Takie rozwiązanie wraz z kolorystyką koresponduje z otaczającą zabudową na zasadzie kontrastu – pisze Justyna Swoszowska.
Superwizja. Konkurs dla młodych architektów Wrocławski oddział SARP ogłasza konkurs na najlepsze portfolio architektoniczne, zawierające projekty związane z Dolnym Śląskiem
Wnętrze & Dizajn 2012. Konkurs Najlepsze wnętrza Dolnego Śląska wybierane zostanie w konkursie ogłoszonym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Wrocław Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Wrocław. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 6 sierpnia