Architektura MuratorKrytykaBal architektek na Expo w Dubaju

Bal architektek na Expo w Dubaju

Architektki na imprezach branżowych zaczynają być coraz bardziej widoczne. Przyszłoroczną edycję biennale architektury w Wenecji będzie kuratorować kobieta, pochodząca z Ghany Lesley Lokko. A jak sprawy mają się na drugim biegunie wydarzeń, czyli na światowej wystawie Expo, nazywanej przez niektórych architektoniczną Eurowizją*? Inicjatorki Balu architektek tym razem o zaprojektowanych przez kobiety najciekawszych pawilonach na Expo 2020 w Dubaju.

Bal architektek na Expo w Dubaju
Pawilon Hiszpanii na Expo 2020 w Dubaju, proj. Amann-Cánovas-Maruri; fot. Katarina Premfors

Przedstawiamy najciekawsze pawilony dubajskiego Expo 2020, które zostały zaprojektowane pod przewodnictwem kobiet.

Marta Sękulska-Wrońska (WXCA): pawilon Polski

To jeden z lepszych przykładów architektury na tegorocznym Expo. Daleko mu od przepychu i przyjemnego kiczu charakterystycznego dla tej imprezy. Kinetyczna rzeźba na frontowej fasadzie przechodzi płynnie do wnętrza i symbolizuje bogactwo ornitologiczne naszego kraju. Polski pawilon skradł nie tylko Balowe serca. Otrzymał nagrodę „EXHIBITOR Magazine” oraz Międzynarodowego Biura Wystaw Światowych.

Czytaj też: Srebrny medal Międzynarodowego Biura Wystaw dla polskiego pawilonu na Expo 2020 Dubai |

Bal architektek na Expo w Dubaju
Pawilon Polski na Expo 2020 w Dubaju, proj. WXCA; fot. Suneesh Sudhakaran / Expo 2020 Dubai

Es Devlin: pawilon Wielkiej Brytanii

Czy budynek może recytować poezję? Tak, jeśli projektuje go angielska scenografka Es Devlin. Devlin to autorka wielu spektakularnych aranżacji koncertów. Współpracowała m.in. z Jay-Z czy Kanyem Westem, jest też autorką instalacji z ostatniego Super Bowl. Pawilon projektu jej studia został wyposażony w system pogłębionego nauczania maszynowego, który generuje na elewacji wiersze ze słów pozostawionych przez zwiedzających. Bal czeka na budynek, który napisze powieść. Z wyobraźnią Es wszystko jest możliwe.

Bal architektek na Expo w Dubaju
Pawilon Wielkiej Brytanii na Expo 2020 w Dubaju, proj. Es Devlin, Atelier One, Atelier Ten i Veretec; fot. Tomasz Żylski

Yuko Nagayama (Yuko Nagayama & Associates): pawilon Japonii

Przyznajemy, że wcześniej nie znałyśmy tej architektki i bardzo tego żałujemy, bo jej dorobek jest imponujący. W kraju, który zajmuje jedno z ostatnich miejsc w rankingach równouprawnienia, Nagayamie udało się odnieść sukces. Od ponad 20 lat prowadzi w Tokio biuro, które specjalizuje się w obiektach mieszkaniowych i użyteczności publicznej. Projekt w Dubaju wyróżniał się przestrzenną fasadą, która łączy arabeskę i japoński wzór asanoha.

Bal architektek na Expo w Dubaju
Pawilon Japonii na Expo 2020 w Dubaju, proj. Yuko Nagayama & Associates; fot. Christophe Viseux / Expo 2020 Dubai

Atxu Amann (Amann-Cánovas-Maruri): pawilon Hiszpanii

Amann to hiszpańska architektka i wykładowczyni. Temat doktoratu, który obroniła na Politechnice Madryckiej mocno zaintrygował BAL – autorka w poruszyła w nim kwestie obecności kobiet w sferze publicznej i „klatki”, jaką przez długi czas stanowił dla kobiet dom. Atxu w 2018 roku współkuratorowała wystawę Hiszpanii na biennale w Wenecji. Świetnie sprawdziła się również na Expo. Wraz z kolegami z biura zaprojektowała obiekt z ogromną zadaszoną, otwartą przestrzenią publiczną, który łatwo można zaadaptować w innym miejscu po zakończeniu imprezy.

Bal architektek na Expo w Dubaju
Pawilon Hiszpanii na Expo 2020 w Dubaju, proj. Amann-Cánovas-Maruri; fot. Katarina Premfors

Kończąc nasze podsumowanie, musimy Was zostawić z gorzką refleksją. Najbardziej z balowego pobytu na Expo doceniliśmy wagony w metrze dedykowane tylko kobietom i dzieciom. Nie jest to nowość w krajach, w których obowiązuje szariat. W czasach, kiedy w Warszawie do 20% gwałtów** dochodzi w taksówkach z mobilnych aplikacji, może czas rozważyć takie wagony w Polsce?

Czytaj też: Lesley Lokko kuratorką biennale architektury w Wenecji 2023 |

* określenie „architektoniczna Eurowizja” dla światowej wystawy Expo wymyślił przyjaciel Balu Kacper Kępiński, którego autorki serdecznie pozdrawiają
** rok 2021 i 2022, dane Stołeczna Komenda

Najciekawsze pawilony na Expo 2020 w Dubaju: TOP 10 Jeszcze do 30 marca 2022 roku trwa Expo w Dubaju. W wystawie odbywającej się pod hasłem „Łącząc umysły, tworzymy przyszłość” bierze udział rekordowa liczba 192 państw, które swoje osiągnięcia prezentują w ponad stu specjalnie w tym celu zbudowanych pawilonach. Prezentujemy 10 najciekawszych obiektów zrealizowanych na Expo w Dubaju.
Z archiwum „Architektury”: pawilon Polski na Expo 1958 w Brukseli W cyklu „Z archiwum” publikujemy opracowany na Expo 1958 w Brukseli, lecz niezrealizowany projekt polskiego pawilonu oraz podsumowanie owej wystawy, wraz ze współczesnym komentarzem Natalii Paszkowskiej.
Pritzker 2023: typuje Bal Architektek Sezon na narty i łyżwy, ferie i zimowiska to w świecie architektury czas ogłaszania wyników Pritzkera. Już wkrótce dowiemy się, kto w 2023 roku otrzymał „architektonicznego Nobla”. Czy jury nas zaskoczy? Bal Architektek przedstawia swoje typy.
Lina Ghotmeh zaprasza do stołu Nowy pawilon Serpentine zaprojektuje Lina Ghotmeh, francuska architektka libańskiego pochodzenia. Założycielki Balu architektek tym razem o inicjatywie londyńskiej galerii, która w ogrodach Kensington od ponad 20 lat realizuje co roku inną tymczasową instalację.
Belinda Tato w Katowicach! Do Katowic przyjeżdża ceniona architektka Belinda Tato, propagatorka miejskiego projektowania społecznego z madryckiego biura Ecosistema Urbano. Tato spotka się między innymi ze studentami i mieszkańcami regionu.
Apel ukraińskich architektek o wsparcie dla ich mężów, braci i ojców, którzy walczą o niepodległą Ukrainę Na portalu zrzutka.pl trwa zbiórka pieniędzy na samochody, środki medyczne i wyposażenie dla ukraińskich żołnierzy. Akcja została zainicjowana na prośbę tamtejszych architektek, a także córek i żon architektów, którzy walczą w obwodzie donieckim, jednym z najgorętszych miejsc na Ukrainie.
Własny pokój: historia kobiet w duńskiej architekturze W 1929 roku Virginia Woolf napisała esej „Własny pokój”. W tekście zwraca uwagę na potrzebę niezależności finansowej oraz prywatnej przestrzeni, które wspólnie pozwolą kobietom tworzyć. Czy sto lat później kobiecie-matce nie przyznaje się własnego pokoju w ostatniej kolejności? Podpowiadamy od razu, że kuchnia czy pralnia to nie jest prywatne pomieszczenie do samorozwoju.
Młoda architektka ratuje zespół pałacowy w Rokietnicy Osiemnastowieczny zespół pałacowy w Rokietnicy ma szansę stać się regionalnym centrum edukacyjnym, promującym m.in. zrównoważony rozwój, bioróżnorodności i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Za projektem stoi 24-letnia architektka Natalia Gnoińska, prawnuczka dawnych właścicieli Rokietnicy.