Architektura MuratorKrytykaBal architektek na Expo w Dubaju

Bal architektek na Expo w Dubaju

Architektki na imprezach branżowych zaczynają być coraz bardziej widoczne. Przyszłoroczną edycję biennale architektury w Wenecji będzie kuratorować kobieta, pochodząca z Ghany Lesley Lokko. A jak sprawy mają się na drugim biegunie wydarzeń, czyli na światowej wystawie Expo, nazywanej przez niektórych architektoniczną Eurowizją*? Inicjatorki Balu architektek tym razem o zaprojektowanych przez kobiety najciekawszych pawilonach na Expo 2020 w Dubaju.

Bal architektek na Expo w Dubaju
Pawilon Hiszpanii na Expo 2020 w Dubaju, proj. Amann-Cánovas-Maruri; fot. Katarina Premfors

Przedstawiamy najciekawsze pawilony dubajskiego Expo 2020, które zostały zaprojektowane pod przewodnictwem kobiet.

Marta Sękulska-Wrońska (WXCA): pawilon Polski

To jeden z lepszych przykładów architektury na tegorocznym Expo. Daleko mu od przepychu i przyjemnego kiczu charakterystycznego dla tej imprezy. Kinetyczna rzeźba na frontowej fasadzie przechodzi płynnie do wnętrza i symbolizuje bogactwo ornitologiczne naszego kraju. Polski pawilon skradł nie tylko Balowe serca. Otrzymał nagrodę „EXHIBITOR Magazine” oraz Międzynarodowego Biura Wystaw Światowych.

Czytaj też: Srebrny medal Międzynarodowego Biura Wystaw dla polskiego pawilonu na Expo 2020 Dubai |

Bal architektek na Expo w Dubaju
Pawilon Polski na Expo 2020 w Dubaju, proj. WXCA; fot. Suneesh Sudhakaran / Expo 2020 Dubai

Es Devlin: pawilon Wielkiej Brytanii

Czy budynek może recytować poezję? Tak, jeśli projektuje go angielska scenografka Es Devlin. Devlin to autorka wielu spektakularnych aranżacji koncertów. Współpracowała m.in. z Jay-Z czy Kanyem Westem, jest też autorką instalacji z ostatniego Super Bowl. Pawilon projektu jej studia został wyposażony w system pogłębionego nauczania maszynowego, który generuje na elewacji wiersze ze słów pozostawionych przez zwiedzających. Bal czeka na budynek, który napisze powieść. Z wyobraźnią Es wszystko jest możliwe.

Bal architektek na Expo w Dubaju
Pawilon Wielkiej Brytanii na Expo 2020 w Dubaju, proj. Es Devlin, Atelier One, Atelier Ten i Veretec; fot. Tomasz Żylski

Yuko Nagayama (Yuko Nagayama & Associates): pawilon Japonii

Przyznajemy, że wcześniej nie znałyśmy tej architektki i bardzo tego żałujemy, bo jej dorobek jest imponujący. W kraju, który zajmuje jedno z ostatnich miejsc w rankingach równouprawnienia, Nagayamie udało się odnieść sukces. Od ponad 20 lat prowadzi w Tokio biuro, które specjalizuje się w obiektach mieszkaniowych i użyteczności publicznej. Projekt w Dubaju wyróżniał się przestrzenną fasadą, która łączy arabeskę i japoński wzór asanoha.

Bal architektek na Expo w Dubaju
Pawilon Japonii na Expo 2020 w Dubaju, proj. Yuko Nagayama & Associates; fot. Christophe Viseux / Expo 2020 Dubai

Atxu Amann (Amann-Cánovas-Maruri): pawilon Hiszpanii

Amann to hiszpańska architektka i wykładowczyni. Temat doktoratu, który obroniła na Politechnice Madryckiej mocno zaintrygował BAL – autorka w poruszyła w nim kwestie obecności kobiet w sferze publicznej i „klatki”, jaką przez długi czas stanowił dla kobiet dom. Atxu w 2018 roku współkuratorowała wystawę Hiszpanii na biennale w Wenecji. Świetnie sprawdziła się również na Expo. Wraz z kolegami z biura zaprojektowała obiekt z ogromną zadaszoną, otwartą przestrzenią publiczną, który łatwo można zaadaptować w innym miejscu po zakończeniu imprezy.

Bal architektek na Expo w Dubaju
Pawilon Hiszpanii na Expo 2020 w Dubaju, proj. Amann-Cánovas-Maruri; fot. Katarina Premfors

Kończąc nasze podsumowanie, musimy Was zostawić z gorzką refleksją. Najbardziej z balowego pobytu na Expo doceniliśmy wagony w metrze dedykowane tylko kobietom i dzieciom. Nie jest to nowość w krajach, w których obowiązuje szariat. W czasach, kiedy w Warszawie do 20% gwałtów** dochodzi w taksówkach z mobilnych aplikacji, może czas rozważyć takie wagony w Polsce?

Czytaj też: Lesley Lokko kuratorką biennale architektury w Wenecji 2023 |

* określenie „architektoniczna Eurowizja” dla światowej wystawy Expo wymyślił przyjaciel Balu Kacper Kępiński, którego autorki serdecznie pozdrawiają
** rok 2021 i 2022, dane Stołeczna Komenda

Najciekawsze pawilony na Expo 2020 w Dubaju: TOP 10 Jeszcze do 30 marca 2022 roku trwa Expo w Dubaju. W wystawie odbywającej się pod hasłem „Łącząc umysły, tworzymy przyszłość” bierze udział rekordowa liczba 192 państw, które swoje osiągnięcia prezentują w ponad stu specjalnie w tym celu zbudowanych pawilonach. Prezentujemy 10 najciekawszych obiektów zrealizowanych na Expo w Dubaju.
Z archiwum „Architektury”: pawilon Polski na Expo 1958 w Brukseli W cyklu „Z archiwum” publikujemy opracowany na Expo 1958 w Brukseli, lecz niezrealizowany projekt polskiego pawilonu oraz podsumowanie owej wystawy, wraz ze współczesnym komentarzem Natalii Paszkowskiej.
Apel ukraińskich architektek o wsparcie dla ich mężów, braci i ojców, którzy walczą o niepodległą Ukrainę Na portalu zrzutka.pl trwa zbiórka pieniędzy na samochody, środki medyczne i wyposażenie dla ukraińskich żołnierzy. Akcja została zainicjowana na prośbę tamtejszych architektek, a także córek i żon architektów, którzy walczą w obwodzie donieckim, jednym z najgorętszych miejsc na Ukrainie.
Własny pokój: historia kobiet w duńskiej architekturze W 1929 roku Virginia Woolf napisała esej „Własny pokój”. W tekście zwraca uwagę na potrzebę niezależności finansowej oraz prywatnej przestrzeni, które wspólnie pozwolą kobietom tworzyć. Czy sto lat później kobiecie-matce nie przyznaje się własnego pokoju w ostatniej kolejności? Podpowiadamy od razu, że kuchnia czy pralnia to nie jest prywatne pomieszczenie do samorozwoju.
Młoda architektka ratuje zespół pałacowy w Rokietnicy Osiemnastowieczny zespół pałacowy w Rokietnicy ma szansę stać się regionalnym centrum edukacyjnym, promującym m.in. zrównoważony rozwój, bioróżnorodności i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Za projektem stoi 24-letnia architektka Natalia Gnoińska, prawnuczka dawnych właścicieli Rokietnicy.
Cztery lekcje od Aliny Scholz dla burmistrzów Zakliczyna, Kutna, Leżajska oraz innych miast, gdzie w wakacje można usmażyć jajko na betonowym rynku Dyskusja nad opacznie rozumianą modernizacją rynków i placów trwa kolejny sezon. Inicjatorki Balu architektek tym razem przygotowały krótki poradnik dla decydentów: „Cztery lekcje od Aliny Scholz, wybitnej, polskiej architektki krajobrazu, dla burmistrzów Zakliczyna, Kutna, Leżajska oraz innych miast, gdzie można w wakacje usmażyć jajko na betonowym rynku”.
Agnieszka Kalinowska-Sołtys na czele Stowarzyszenia Architektów Polskich Architektka Agnieszka Kalinowska-Sołtys została prezes zarządu głównego SARP! Jest pierwszą kobietą na tym stanowisku w 88-letniej historii stowarzyszenia.
Stanisława Sandecka Nowicka: Grand Dame światowej architektury Stanisława Sandecka Nowicka tworzyła m.in. okładki do książek, ilustracje i plakaty, była współautorką Domu Turysty w Augustowie i słynnego Paraboleum w Raleigh, pracowała w Biurze Odbudowy Stolicy i u Le Corbusiera, a w 1963 roku jako pierwsza kobieta na architektonicznej uczelni w USA uzyskała tytuł profesora. Inicjatorki Balu architektek tym razem przypominają postać Stanisławy Sandeckiej Nowickiej.