Architektura MuratorKrytykaBal architektek na Expo w Dubaju

Bal architektek na Expo w Dubaju

Architektki na imprezach branżowych zaczynają być coraz bardziej widoczne. Przyszłoroczną edycję biennale architektury w Wenecji będzie kuratorować kobieta, pochodząca z Ghany Lesley Lokko. A jak sprawy mają się na drugim biegunie wydarzeń, czyli na światowej wystawie Expo, nazywanej przez niektórych architektoniczną Eurowizją*? Inicjatorki Balu architektek tym razem o zaprojektowanych przez kobiety najciekawszych pawilonach na Expo 2020 w Dubaju.

Bal architektek na Expo w Dubaju
Pawilon Hiszpanii na Expo 2020 w Dubaju, proj. Amann-Cánovas-Maruri; fot. Katarina Premfors

Przedstawiamy najciekawsze pawilony dubajskiego Expo 2020, które zostały zaprojektowane pod przewodnictwem kobiet.

Marta Sękulska-Wrońska (WXCA): pawilon Polski

To jeden z lepszych przykładów architektury na tegorocznym Expo. Daleko mu od przepychu i przyjemnego kiczu charakterystycznego dla tej imprezy. Kinetyczna rzeźba na frontowej fasadzie przechodzi płynnie do wnętrza i symbolizuje bogactwo ornitologiczne naszego kraju. Polski pawilon skradł nie tylko Balowe serca. Otrzymał nagrodę „EXHIBITOR Magazine” oraz Międzynarodowego Biura Wystaw Światowych.

Czytaj też: Srebrny medal Międzynarodowego Biura Wystaw dla polskiego pawilonu na Expo 2020 Dubai |

Bal architektek na Expo w Dubaju
Pawilon Polski na Expo 2020 w Dubaju, proj. WXCA; fot. Suneesh Sudhakaran / Expo 2020 Dubai

Es Devlin: pawilon Wielkiej Brytanii

Czy budynek może recytować poezję? Tak, jeśli projektuje go angielska scenografka Es Devlin. Devlin to autorka wielu spektakularnych aranżacji koncertów. Współpracowała m.in. z Jay-Z czy Kanyem Westem, jest też autorką instalacji z ostatniego Super Bowl. Pawilon projektu jej studia został wyposażony w system pogłębionego nauczania maszynowego, który generuje na elewacji wiersze ze słów pozostawionych przez zwiedzających. Bal czeka na budynek, który napisze powieść. Z wyobraźnią Es wszystko jest możliwe.

Bal architektek na Expo w Dubaju
Pawilon Wielkiej Brytanii na Expo 2020 w Dubaju, proj. Es Devlin, Atelier One, Atelier Ten i Veretec; fot. Tomasz Żylski

Yuko Nagayama (Yuko Nagayama & Associates): pawilon Japonii

Przyznajemy, że wcześniej nie znałyśmy tej architektki i bardzo tego żałujemy, bo jej dorobek jest imponujący. W kraju, który zajmuje jedno z ostatnich miejsc w rankingach równouprawnienia, Nagayamie udało się odnieść sukces. Od ponad 20 lat prowadzi w Tokio biuro, które specjalizuje się w obiektach mieszkaniowych i użyteczności publicznej. Projekt w Dubaju wyróżniał się przestrzenną fasadą, która łączy arabeskę i japoński wzór asanoha.

Bal architektek na Expo w Dubaju
Pawilon Japonii na Expo 2020 w Dubaju, proj. Yuko Nagayama & Associates; fot. Christophe Viseux / Expo 2020 Dubai

Atxu Amann (Amann-Cánovas-Maruri): pawilon Hiszpanii

Amann to hiszpańska architektka i wykładowczyni. Temat doktoratu, który obroniła na Politechnice Madryckiej mocno zaintrygował BAL – autorka w poruszyła w nim kwestie obecności kobiet w sferze publicznej i „klatki”, jaką przez długi czas stanowił dla kobiet dom. Atxu w 2018 roku współkuratorowała wystawę Hiszpanii na biennale w Wenecji. Świetnie sprawdziła się również na Expo. Wraz z kolegami z biura zaprojektowała obiekt z ogromną zadaszoną, otwartą przestrzenią publiczną, który łatwo można zaadaptować w innym miejscu po zakończeniu imprezy.

Bal architektek na Expo w Dubaju
Pawilon Hiszpanii na Expo 2020 w Dubaju, proj. Amann-Cánovas-Maruri; fot. Katarina Premfors

Kończąc nasze podsumowanie, musimy Was zostawić z gorzką refleksją. Najbardziej z balowego pobytu na Expo doceniliśmy wagony w metrze dedykowane tylko kobietom i dzieciom. Nie jest to nowość w krajach, w których obowiązuje szariat. W czasach, kiedy w Warszawie do 20% gwałtów** dochodzi w taksówkach z mobilnych aplikacji, może czas rozważyć takie wagony w Polsce?

Czytaj też: Lesley Lokko kuratorką biennale architektury w Wenecji 2023 |

* określenie „architektoniczna Eurowizja” dla światowej wystawy Expo wymyślił przyjaciel Balu Kacper Kępiński, którego autorki serdecznie pozdrawiają
** rok 2021 i 2022, dane Stołeczna Komenda

Najciekawsze pawilony na Expo 2020 w Dubaju: TOP 10 Jeszcze do 30 marca 2022 roku trwa Expo w Dubaju. W wystawie odbywającej się pod hasłem „Łącząc umysły, tworzymy przyszłość” bierze udział rekordowa liczba 192 państw, które swoje osiągnięcia prezentują w ponad stu specjalnie w tym celu zbudowanych pawilonach. Prezentujemy 10 najciekawszych obiektów zrealizowanych na Expo w Dubaju.
Z archiwum „Architektury”: pawilon Polski na Expo 1958 w Brukseli W cyklu „Z archiwum” publikujemy opracowany na Expo 1958 w Brukseli, lecz niezrealizowany projekt polskiego pawilonu oraz podsumowanie owej wystawy, wraz ze współczesnym komentarzem Natalii Paszkowskiej.
Lesley Lokko kuratorką biennale architektury w Wenecji 2023 Lesley Lokko została wybrana na kuratorkę 18. biennale architektury w Wenecji. Ta ghańsko-szkocka architektka jest nie tylko wykładowczynią i badaczką, ale też autorką poczytnych powieści obyczajowych, których akcja rozgrywa się głównie w Afryce. Lokko będzie pierwszą czarnoskórą kuratorką weneckiej wystawy.
Jadwiga Dobrzyńska: prekursorka, architektoniczka, pierwsza kobieta w polskiej architekturze W 2022 roku mija sto lat, odkąd Jadwiga Dobrzyńska jako pierwsza kobieta w Polsce ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, a następnie, również jako pierwsza kobieta, otrzymała uprawnienia architektoniczne. Tym razem inicjatorki Balu architektek przypominają postać tej niezwyklej projektantki.
Kreatywność inspirowana naturą: rozmowa z Martą Sękulską-Wrońską Wszystko wskazuje na to, że rozwiązaniem na miarę czasu nie jest maksymalizacja skali, na co pozwala oczywiście poziom współczesnej technologii, lecz redukcja zużycia, a także swego rodzaju recykling.
Tamale Mini-Living: Polka buduje osiedle w Ghanie W lipcu ma się rozpocząć budowa osiedla Mini-Living w Tamale na północy Ghany. To nowy projekt biura modelsoffbeauty prowadzonego przez polską architektkę Magdalenę Górecką.
Architektki z Ukrainy: dwanaście wybitnych architektek z Kijowa, Charkowa i Odessy Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet BAL_architektek przywołuje postaci dwunastu znaczących kobiet w ukraińskiej architekturze. Są wśród nich właścicielki pracowni architektonicznych i wnętrzarskich, kreatorki międzynarodowych marek czy lokalne aktywistki. Poznajcie dwanaście architektek, które dziś szczególnie zasługują na Waszą uwagę.
Współczesne projektowanie szpitali dla dzieci: rozmowa z Aleksandrą Czubaszek-Siłuch z Kuryłowicz & Associates Przed przystąpieniem do projektowania zdecydowaliśmy się przeprowadzić serię spotkań z pracownikami. Staraliśmy się wziąć pod uwagę opinie każdej grupy zawodowej i wykorzystać je do stworzenia najlepszych rozwiązań przestrzennych – mówi architektka Aleksandra Czubaszek-Siłuch z biura Kuryłowicz & Associates, która jest współautorką kompleksowej modernizacji izby przyjęć oraz rejestracji w Instytucie Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.