Polska 2000

Dominanta w Gorzowie Wlkp. - jeden z najbrzydszych polskich budynków to dziś symbol architektury lat 2000

2024-02-16 15:22

Polska architektura nowego milenium to czas odwagi i eksperymentu. Idealnie ukazuje to przykład Dominanty - gorzowskiego "pająka", który wraz z postmodernistycznym, różowym napuchniętym mostem stanowi osobliwe, acz zgrane połączenie. Choć została okrzyknięta najbrzydszym budynkiem 2006 roku, dziś jest obiektem kultowym.

Spis treści

  1. Dominanta. Najbrzydszy budynek 2006 roku, ale i symbol "Polski 2000"
  2. Dominanta czyli "pająk". Jaką pełni funkcję?

Dominanta. Najbrzydszy budynek 2006 roku, ale i symbol "Polski 2000"

Niełatwe jest życie Dominanty. Gorzowska budowla - o alternatywnej nazwie infoGLOB - została zaprojektowana w biurze gorzowskiej Autorskiej Pracowni Projektowej FORMAT. Oddana do użytku w 2006 roku, od samego początku wzbudzała skrajne reakcje. Trudno się dziwić - świat nie był gotowy na eksperymenty architektoniczne po 89. roku i wciąż nie można powiedzieć, że dziś już jest.

W 2007 roku Dominanta została wybrana Makabryłą - według internautów najbrzydszym budynkiem wybudowanym w 2006 r. W kolejnej odsłonie plebiscytu wygrał zresztą inny symbol architektury czasów transformacji - warszawska siedziba TVP arch. Czesława Bieleckiego. Mimo wszystko "naelektryzowaną" kulę o żywych, a w połączeniu z mostem lekko "solpolowych" kolorach łatwiej lubić niż chociażby Krzywy Domek w Sopocie.

Budynków z wczesnych lat 2000. można oczywiście nie doceniać, stale rośnie jednak grono miłośników tej nieoczywistej estetyki - głównie wśród młodszych pokoleń. 

Murator Remontuje: Jak dobrze przygotować się do remontu?
Materiał sponsorowany

Dominanta czyli "pająk". Jaką pełni funkcję?

Funkcję Dominanty trudno odgadnąć po wyglądzie - punkt nawigacyjny w zamyśle miał służyć za niewielką galerię handlową, taras widokowy oraz ułatwić komunikację pod rondem - w podziemiach znajdują się przejścia i hol z różą wiatru oraz oznaczeniem środka miasta. Architekci z APP Format określają obiekt "fontanną światła".

„Pajączek” jest elementem symetrycznym w rzucie, interesującym zarówno w dzień jak i w nocy dla osób zmotoryzowanych i pieszych. Dolny poziom pełni rolę placu publicznego obudowanego szeregiem pomieszczeń o różnych funkcjach użytkowych. Całość została przykryta przestrzenną konstrukcją żelbetową w formie nachodzących na siebie pancerzy – „muszelek.” Obejmują one przeszkloną kopułę doświetlającą podziemną część ronda. Kopuła jest zwieńczona szklaną tubą ze spiralnymi schodami prowadzącymi na taras widokowy na szczycie dominanty — informuje biuro projektowe na swojej stronie w opisie projektu.

Wieża stojąca w centrum gorzowskiego ronda u zbiegu ulic Grobla, Wał Okrężny i Przemysłowa, mierzy aż 20 metrów wysokości, a pająkowatych nóg ma 18. Przestrzeń w "muszelkach" przypominających nieco górnośląskie hale "Kapelusze", miała pełnić funkcje handlowo-kulturalne. 10 lokali nie udało się jednak na stałe zagospodarować.  W maju 2023 roku, po przerwie, na nowo otwarto taras widokowy na szczycie Dominanty.

Źródła: APP Format, Multimedialna Encyklopedia Gorzowa Wielkopolskiego

Zobacz także: CH Panorama w Warszawie. Luksus lat 90. - marmury, lustra i wodotryski. Jedno z najpiękniejszych wnętrz czasów transformacji