Warszawskie osiedla - zabytkowe bloki

Przy blokach powstały potężne ogródki, samotni dostali własny piękny blok. Osiedle Zatrasie w Warszawie odwiedził sam Fidel

2024-12-27 8:13

Osiedle Zatrasie stoi na warszawskim Żoliborzu już ponad 60 lat. Niedługo zostanie wpisane do rejestru zabytków - proces już trwa. Architekt Jacek Nowicki z zespołem zaprojektował tu mnóstwo zieleni i ogrodów, bloki dla rodzin i samotnych oraz wspólne przestrzenie (ozdobione rzeźbami) mające budować więzi sąsiedzkie. Mimo to nigdy nie zyskało takiej popularności, jak Sady Żoliborskie.

Spis treści

  1. Osiedle Zatrasie - wyraz odwilży gomułkowskiej. Przestrzeń sąsiedzka, ogrody i spiralne, betonowe schody
  2. Osiedle samowystarczalne - Zatrasie
  3. Zatrasie - skąd się wzięła nazwa osiedla?
  4. Zbytkowe osiedle z PRL-u. Zatrasie - wpis do rejestru zabytków
Architektura w drodze: Pszczyńskie Centrum Kultury

Osiedle Zatrasie - wyraz odwilży gomułkowskiej. Przestrzeń sąsiedzka, ogrody i spiralne, betonowe schody

Osiedle powstało w latach 1962-1968. Odwilż z 1956 roku ośmieliła architektów pracujących nad projektem. Zespół kierowany przez Jacka Nowickiego (Tadeusz Fiećko, Wacław Materski i Jerzy Osuchowski oraz architektka krajobrazu Wanda Staniewicz) w czasie planowania Zatrasia postawił na wyprowadzenie ruchu samochodowego poza części przeznaczone dla dzieci, dużą przestrzeń między blokami, zróżnicowanie bloków (zarówno pod względem wysokości, jak i liczby pokojów - mieszkania miały od 17 do 64 m²).

Teren wypełniono zielenią i drzewami, a na parterach pojawiły się charakterystyczne ogródki przyblokowe - niektóre z nich mają nawet 350 m².

Zobacz także: Służew nad Dolinką - jak najmniej bloków, jak najwięcej zieleni. Zobacz osiedle, które dziś by nie powstało

Architektura Murator Google News
Autor:

Bloki "rodzinne" otoczono placami zabaw i zieleńcami, a dwa "bloki dla samotnych", zawierający wyłącznie z niewielkie mieszkania, nie przylegały do placów zabaw. Blok stojący przy ul. Przasnyskiej 14 został w 1966 roku Wicemisterem Warszawy.

Mieszkańców prowadzono ciągami pieszymi poprowadzonymi od "wyjść z osiedla" pomiędzy kolejnymi koloniami bloków. Takie rozwiązanie komunikacji miało prowokować integrację sąsiedzką.

Mimo odwilży wciąż była to Polska Ludowa. Idee architektów został więc mocno okrojone z "fanaberii". Sprawę dodatkowo pogorszyła zmiana wykonawcy Zatrasia. W połowie realizacji zamknięto Społeczne Przedsiębiorstwo Budowlane, a na budowę wkroczyło, Przedsiębiorstwo Budownictwa Uprzemysłowionego, które przy wsparciu władz wymogło użycie płyty żerańskiej oraz podwyższenie budynków o jedno piętro.

Zespołowi udało się wywalczyć pozostanie przy pierwotnym układzie przestrzennym osiedla. Elewacje budynków wykończono kolorami w bieli i szarości, a spody balkonów - kolorami podstawowymi różniącymi się między koloniami. Warunki PBU pogorszyły jednak jakość wykonania bloków oraz rozkład mieszkań

Początkowo, w niższych blokach, na klatkach schodowych montowano okrągłe schody wachlarzowe. 

Osiedle Zatrasie - zdjęcia. Zobacz warszawskie osiedle z PRL-u, które zostało zabytkiem

i

Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator
Osiedle Zatrasie - zdjęcia. Zobacz warszawskie osiedle z PRL-u, które zostało zabytkiem

i

Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator

Osiedle samowystarczalne - Zatrasie

Zatrasie miało gwarantować mieszkańcom najważniejsze punkty potrzebne do życia. Zaprojektowano zatem pawilony handlowo-usługowe, szkołę (tamtejsza "Tysiąclatka" nosiła imię Ernesto Guevary, a w 1972 roku odwiedził ją Fidel Castro), ogród osiedlowy, tereny rekreacyjne, garaże. W planach było kino i Społeczny Dom Kultury - te jednak nigdy nie powstały. 

Zadbano też o aspekt artystyczny - w 1969 roku osiedle ozdobiły metaloplastyczne instalacje Tadeusza Zarzyckiego wykonane z okazji lotu Apollo 11 na księżyc. Niestety, inspirowane lotem amerykańskim, a nie radzieckim, rzeźby plenerowe zniknęły. Podobne "zniknięcie" miało miejsce również w Krakowie (rzeźba ze stadionu KS Bronowianka przedstawiająca Neila Armstronga).

Zobacz także: Przyczółek Grochowski - słynne osiedle Hansenów i najdłuższy blok w Polsce. Jaka jest historia warszawskiego "Pekinu"?

QUIZ: Warszawskie bloki z PRL-u - czy rozpoznasz je wszystkie?
Pytanie 1 z 10
Na jakim osiedlu stoi blok z tą charakterystyczną klatką schodową wzdłuż fasady?
Osiedle Zatrasie - zdjęcia. Zobacz warszawskie osiedle z PRL-u, które zostało zabytkiem

Zatrasie - skąd się wzięła nazwa osiedla?

W trakcie prac nad projektowych Żoliborz Zachodni podzielono na pół i rozdzielono między architektów Halinę Skibiniewską i Jacka Nowickiego wzdłuż Trasy N-S. Zgodnie z podziałem, Skibiniewska zaprojektowała osiedle Sady Żoliborskie, natomiast znajdujące się za trasą Zatrasie - Jacek Nowicki, syn przedwojennego prezesa Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która rozbudowę nadzorowała.

Osiedle Zatrasie - zdjęcia. Zobacz warszawskie osiedle z PRL-u, które zostało zabytkiem

i

Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator

Zbytkowe osiedle z PRL-u. Zatrasie - wpis do rejestru zabytków

W 2018 roku Osiedle Zatrasie zostało wpisane do gminnej ewidencji zabytków. Wraz z nim inny projekt Nowickiego - osiedle Serek Żoliborski. W październiku 2023 roku Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków rozpoczął procedurę wpisu Zatrasia do rejestru zabytków, tym samym otaczając je ochroną prawną. Być może przyspieszy to proces przywrócenia blokom oraz szkole ich pierwotnych kolorów.

Wraz z Zatrasiem do rejestru zabytków zostanie wpisane pierwsze wybudowane w powojennej Warszawie osiedle - Osiedle "Przyjaźń".

Źródła: Stowarzyszenie Żoliborzan, Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa

Zobacz także: Osiedle "Przyjaźń" - to tu mieszkali budowniczowie Pałacu Kultury. Przez lata obrosło w legendy, teraz stanie się zabytkiem

Architektura-murator. Podcast 30/30
Kamil Domachowski. W kontekście i w emocji.