SAARP, czyli Stowarzyszenie Architektek i Architektów Polskich

i

Autor: Archiwum Architektury Propozycja logotypu Stowarzyszenia Architektek i Architektów Polskich opracowana przez Bal architektek; przesłonięta w związku z postulatem SARP-u dotyczącym prawnej ochrony logo

SAARP, czyli Stowarzyszenie Architektek i Architektów Polskich

2021-11-19 12:51

Bal architektek wychodzi z nową propozycją. Apeluje o zmianę nazwy Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) na Stowarzyszenie Architektek i Architektów Polskich (SAARP). W podobny sposób postąpiły już organizacje architektoniczne z Niemiec i Szwajcarii.

Bal architektek to nowa feministyczno-architektoniczna inicjatywa na rzecz równouprawnienia kobiet w architekturze. Twórczyniami Balu są Barbara Nawrocka i Dominika Wilczyńska z Miastopracowni oraz Dominika Janicka z Instytutu Dizajnu w Kielcach. Celem przedsięwzięcia ma być wymiana doświadczeń i stworzenie bazy wiedzy o wybitnych przedstawicielkach zawodu. Animowana przez dziewczyny dyskusja toczy się w mediach społecznościowych, ale od kilku miesięcy publikujemy też ich autorskie teksty na łamach „Architektury-murator”.

Czytaj też: Bal architektek na biennale w Wenecji |Inicjatywa została właśnie doceniona przez magazyn Noizz.pl. Bal architektek otrzymał nominację w organizowanym przez Noizz.pl plebiscycie ZMIANY Roku 2021. Ten fakt dziewczyny postanowiły uczcić zmianą, a właściwie apelem o zmianę nazwy Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) na Stowarzyszenie Architektek i Architektów Polskich (SAARP). Uważamy, że kobiety zasługują na uwzględnienie w nazwie największego stowarzyszenia skupiającego branżę architektoniczną w Polsce. Obecnie kobiety w Polsce stanowią ponad połowę studentek na wydziałach architektury i prawie połowę czynnych zawodowo pracowniczek branży. Dodanie architektek do nazwy wspomoże walkę ze szkodliwym i krzywdzącym stereotypem, że architektura to jedynie męski zawód – tłumaczą, dodając, że kierunek ten obrały już organizacje architektoniczne ze Szwajcarii i Niemiec.

Warto brać przykład z naszych zachodnich sąsiadów! W tym roku szwajcarski, a jesienią 2020 roku niemiecki odpowiednik SARPu – BDA, dodał do swojej nazwy architektki i obecnie funkcjonuje pod nazwą Bund Deutscher Architektinnen und Architekten. Jest 2021, już czas! – czytamy w przesłanym do redakcji komunikacie. Apel można poprzeć, podpisując petycję do władz SARP-u. Podpisy zbierane są do końca listopada. Link do petycji TU.

CHCĘ SIĘ ZAPISAĆ