Sześć kobiet w historii Pritzkera. Przez 25 lat w konkursie nagradzano jedynie mężczyzn

2025-03-06 11:26

Nagroda Pritzkera, przyznawana od 1979 roku, uznawana jest za architektonicznego Nobla. Do tej pory wśród 54 nagrodzonych znalazło się tylko sześć kobiet. Zaha Hadid jako jedyna została nagrodzona samodzielnie. Yvonne Farrell i Shelley McNamara zostały wyróżnione jako duet. Kazuyo Sejima, Carme Pigem i Anne Lacaton wyróżniono na równi z ich wspólnikami.

Spis treści

  1. Architektoniczny Nobel. Czym jest nagroda Pritzkera?
  2. Zaha Hadid nagrodzona w 2004 roku
  3. Kazuyo Sejima nagrodzona w 2010 roku
  4. Carme Pigem nagrodzona w 2017 roku
  5. Yvonne Farrell i Shelley McNamara nagrodzone w 2020 roku
  6. Anne Lacaton nagrodzona w 2021 roku
  7. Nagroda Pritzkera odzwierciedla rzeczywistość, zamiast ją kwestionować
Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym

Architektoniczny Nobel. Czym jest nagroda Pritzkera?

Nagroda Pritzkera to najważniejsze wyróżnienie w świecie architektury, honorujące żyjących architektów, których dorobek szczególnie wzbogacił współczesne budownictwo. Stanowi nie tylko hołd dla wybitnych twórców, ale także barometr kierunków, w jakich zmierza współczesna architektura.

Czytaj także: Liu Jiakun laureatem Nagrody Pritzkera 2025. To jego praca została nagrodzona "Architektonicznym Noblem"

Fundowana przez rodzinę Pritzkerów z Chicago i zarządzana przez Fundację Hyatt, nagroda wyróżnia się nie tylko prestiżem, ale i wyjątkową oprawą. Uroczystość wręczania nagrody odbywa się  w starannie dobranej lokalizacji. Przykładowo, w 2023 roku była to ateńska Agora, w 2019 - Pałac Wersalski. Każdy laureat otrzymuje 100 tysięcy dolarów oraz brązowy medalion. 

Zaha Hadid nagrodzona w 2004 roku

Zaha Hadid (1950–2016) urodziła się w Bagdadzie, studiowała matematykę w Bejrucie, a następnie architekturę w Londynie. Jej przełomowym projektem był Hong Kong Peak Club (1983), choć na swoje pierwsze realizacje musiała czekać dłużej – pierwszą z nich była Vitra Fire Station (1993) w Niemczech. Jej dynamiczne, rzeźbiarskie formy, widoczne m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej w Cincinnati (2003) czy skoczni w Innsbrucku (2002) zrewolucjonizowały myślenie o przestrzeni.

Czytaj także: Zbrodnia na architekturze wnętrz. Zaprojektowane przez Zahę Hadid Muzeum MAXXI skończyło 15 lat

W 2004 roku Hadid, jako pierwsza kobieta została wyróżniona nagrodą Pritzkera. W uzasadnieniu werdyktu jury czytamy:

Każdy nowy projekt jest odważniejszy od poprzedniego, a źródła jej oryginalności wydają się nieskończone (...). Pełny wymiar niezwykłego, artystycznego wymiaru jej prac jest widoczny nie tylko w architekturze, ale także w projektach wystaw, scenografiach, meblach, obrazach i rysunkach.

Zaha Hadid

i

Autor: Dmitry Ternovoy
MAXXI Zahy Hadid

i

Autor: Artur Celiński

Kazuyo Sejima nagrodzona w 2010 roku

Kazuyo Sejima była drugą kobietą, która otrzymała Nagrodę Pritzkera, przyznaną jej wspólnie z Ryue Nishizawą. Byli dopiero drugim duetem w historii, który został uhonorowany tą nagrodą. Architekci są współzałożycielami biura projektowego SANAA. Jury w uzasadnieniu werdyktu podkreśla:

Ich podejście do architektury jest świeże i innowacyjne, konsekwentnie przesuwając granice typowych ograniczeń projektowych. Wykorzystują codzienne materiały, jednocześnie czerpiąc z możliwości nowoczesnej technologii. Ich wizja przestrzeni nie polega na odtwarzaniu konwencjonalnych schematów, lecz na tworzeniu nowych, dynamicznych rozwiązań.

Czytaj także: Japoński gwiazdozbiór: Toyo Ito, SANAA i inni

Kazuyo Sejima, urodzona w 1956 roku w prefekturze Ibaraki, to japońska architektka znana z minimalistycznych i innowacyjnych projektów. Po ukończeniu studiów na Japan Women's University w 1981 roku, rozpoczęła pracę w biurze Toyo Ito and Associates. W 1987 roku założyła własną firmę, Kazuyo Sejima & Associates. Biuro SANAA powstało 8 lat później.

Kazuyo Sejima

i

Autor: Columbia GSAPP
Sumida Hokusai Museum

i

Autor: Kakidai

Carme Pigem nagrodzona w 2017 roku

Carme Pigem Barceló urodziła się w 1962 roku w Olot, w Hiszpani. Po ukończeniu studiów w 1987 roku na ETSA Vallés, zdecydowała się pozostać w rodzinnym mieście, gdzie wraz ze wspólnikami (Ramónem Vilaltą i Rafaelem Arandą) założyła pracownię RCR Arquitectes. Stworzyli projekty takie jak Estadi d'Atletisme Tossols-Basil (1999–2011) czy Parc de la Pedra Tosca (2004).

Czytaj także: Pritzker 2017 dla Rafaela Arandy, Carme Pigem i Ramoan Vilalty

W 2017 roku pracownia RCR Arquitectes otrzymała Nagrodę Pritzkera. Po raz pierwszy w historii wyróżnienie to przyznano trzem osobom jednocześnie. W uzasadnieniu jury czytamy:

Wszystkie ich projekty cechuje silne poczucie miejsca i głęboka więź z otaczającym krajobrazem. Wynika to ze zrozumienia – historii, naturalnej topografii, tradycji i kultur, a także z uważnej obserwacji światła, cienia, kolorów i zmieniających się pór roku. Usytuowanie budynków, dobór materiałów oraz zastosowane geometrie zawsze mają na celu podkreślenie naturalnych warunków i włączenie ich do architektury.

Carme Pigem

i

Autor: Station Ausone
library of Sant Antoni. RCR Arquitectes.

i

Autor: By Sílvia Costa i Josep Azuara

Yvonne Farrell i Shelley McNamara nagrodzone w 2020 roku

Yvonne Farrell (ur. 1951) i Shelley McNamara (ur. 1952) to irlandzkie architektki, które poznały się podczas studiów na Wydziale Architektury University College Dublin. Po ukończeniu studiów w 1976 roku kontynuowały działalność akademicką, a w 2015 roku otrzymały tytuł profesorski.

W 1978 roku, wraz z trzema innymi architektami, założyły pracownię Grafton Architects, specjalizującą się w projektach dla instytucji edukacyjnych, głównie w kampusach uniwersyteckich.

Czytaj także: Grafton Architects: Yvonne Farrell i Shelley McNamara z Pritzker Prize 2020 

Nagrodę Pritzkera otrzymały w 2020 roku, po ponad 40 latach wspólnej pracy. Tym samym przeszły do historii jako pierwszy kobiecy duet, uhonorowany tą nagrodą. Tak jury uzasadniło swój werdykt:

Ich podejście do architektury jest autentyczne i przejrzyste, odzwierciedlając dogłębne zrozumienie zarówno wielkich struktur, jak i najdrobniejszych detali. To właśnie w tych detalach, szczególnie w projektach realizowanych przy ograniczonym budżecie, ujawnia się ich wyjątkowy wpływ.

Farrell Yvonne i Shelley McNamara

i

Autor: zdjęcie dzięki uprzejmości Alice Clancy
University Campus UTEC Lima

i

Autor: zdjęcie dzięki uprzejmości Iwana Baana

Anne Lacaton nagrodzona w 2021 roku

Anne Lacaton, urodzona w 1955 roku, to francuska architektka i wykładowczyni. Urodziła się w Saint-Pardoux-la-Rivière. Ukończyła studia architektoniczne w École nationale supérieure d'architecture et de paysage de Bordeaux, a w 1984 roku uzyskała tytuł magistra planowania przestrzennego na Uniwersytecie w Bordeaux.

Czytaj także: Anne Lacaton: Delikatność na blokowisku

W 1987 roku, wspólnie z Jean-Philippe'em Vassalem, założyła pracownię Lacaton & Vassal. Początkowo mieściła się ona w Bordeaux, a w 2000 roku została przeniesiona do Paryża. Biuro specjalizuje się w projektowaniu niskokosztowych budynków, kładąc nacisk na zrównoważony rozwój, adaptację istniejących konstrukcji oraz poprawę jakości życia mieszkańców. Architekci otrzymali wspólnie Nagrodę Pritzkera w 2021 roku. Cytując werykt jury:

Twórczość Anne Lacaton i Jean-Philippe’a Vassala odzwierciedla demokratycznego ducha architektury. Poprzez swoje idee, podejście do zawodu i zrealizowane projekty udowodnili, że architekturę naprawczą – jednocześnie nowoczesną, innowacyjną i ekologiczną – można tworzyć bez popadania w nostalgię. To właśnie ta filozofia przyświeca ich paryskiej pracowni od momentu jej założenia w 1987 roku.

Anne Lacaton

i

Autor: zdjęcie dzięki uprzejmości Laurenta Chaleta
Latapie House

i

Autor: zdjęcie dzięki uprzejmości Philippe'a Ruault

Nagroda Pritzkera odzwierciedla rzeczywistość, zamiast ją kwestionować

Od lat najwyższe stanowiska w architekturze zajmują głównie mężczyźni. Możliwe więc, że wybór laureatów Nagrody Pritzkera – oparty na dorobku, nagrodach i osiągnięciach – po prostu odzwierciedla tę rzeczywistość, zamiast ją kwestionować. Co jednak ciekawe, niektórzy nagrodzeni mężczyźni wcale nie należą do grona najbardziej rozpoznawalnych architektów, a ich zwycięstwo bywa zaskoczeniem.

Tymczasem na rynku działa wiele kobiet, które mają długie i wpływowe kariery. Przykładem jest Francine Houben, holenderska architektka od ponad 20 lat kierująca jednym z największych biur na świecie, Mecanoo, czy Jeanne Gang, założycielka amerykańskiego Studio Gang. Wśród wybitnych postaci znajduje się także Elizabeth Diller, współzałożycielka cenionego studia Diller Scofidio + Renfro.

Czytaj także: Archiemigrantki: Olga Krell, Denise Scott Brown I Elizabeth Diller

Niesprawiedliwość w przyznawaniu nagrody miała już miejsce – jednym z najbardziej rażących przypadków było wyróżnienie w 1991 roku wyłącznie Roberta Venturiego, z pominięciem jego żony i współpracowniczki Denise Scott Brown, mimo jej kluczowego wkładu w wspólne projekty.

Architektura-murator. Podcast 30/30
Porębska i Celiński: Czas Nowych Wyzwań
Architektura Murator Google News