Architektura MuratorKrytykaTowarowa OdNowa – o tym, jak zmienia się okolica Warsaw Spire Tomasz Żylski

Towarowa OdNowa – o tym, jak zmienia się okolica Warsaw Spire Tomasz Żylski

Zakrojony na kilka lat projekt, pod nazwą Nowa Towarowa, zakłada m.in. redefinicję roli ulicy w przestrzeni miasta i opracowanie różnych programów przemian jej otoczenia, tak by stała się bardziej przyjazna mieszkańcom. Ta ważna wolska arteria stanowi dziś fragment śródmiejskiej obwodnicy, ale z uwagi na liczne inwestycje biurowo-mieszkalne w sąsiedztwie, władze Warszawy przymierzają się, by funkcję tę przejęła w przyszłości położona nieco dalej na zachód al. Prymasa Tysiąclecia.

Towarowa OdNowa
Projekt powstały w ramach warsztatów Nowa Towarowa; il. Wola Rozwoju (Zuzanna Bogucka, Krzysztof Martyniak, Monika Pękalska, Magdalena Wrzesień)

220-metrowy Warsaw Spire ustępuje wysokością jedynie Pałacowi Kultury, który przewyższa go o 17 metrów. To jednocześnie największy co do powierzchni zespół biurowy w Polsce – tworzące go trzy obiekty oferują łącznie około 100 tys. m2. Projekt kompleksu przygotowało biuro Jaspers – Eyers Architects we współpracy z Polsko Belgijską Pracownią Architektury Projekt, a jego inwestorem była firma Ghelamco.

Zespół powstał między ul. Towarową, Grzybowską, Wronią i Łucką, na ponad dwuhektarowej działce zajmowanej do 2006 roku przez zabudowania drukarni Wojskowych Zakładów Graficznych. Dawne hale produkcyjne inwestor wyburzył, pozostawiając jedynie zlokalizowany od strony ul. Towarowej budynek administracyjny (proj. Kazimierz Marczewski, Stefan Putkowski, 1948- -1952).

Towarowa OdNowa
Neon z napisem „Kocham Warszawę” pojawił się w trakcie realizacji na konstrukcji wieżowca. Po zamontowaniu elewacji powrócił na ogromnych rozmiarów ekranie LED (39 x 71 m) i ma stanowić stały element identyfikacji budynku; fot. Maciek Leszczelowski, dzięki uprzejmości firmy Ghelamco

Obiekt ten, wyróżniony w 1956 roku nagrodą II stopnia Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury, dwa lata temu został wpisany do rejestru zabytków. Ochroną objęto jednak tylko elementy zachowane w oryginalnej formie: elewacje oraz hol wraz z główną klatką schodową. Jak czytamy w uzasadnieniu, o wartości budynku świadczy m.in. fakt, iż jest on obecnie jedyną pozostałością po drukarni wojskowej oraz jednym z nielicznych powojennych reliktów wskazujących na przemysłowy charakter Woli.

Industrialny krajobraz dzielnicy uległ bowiem w ostatnich latach radykalnym zmianom. Katalizatorem przeobrażeń stała się budowa II linii metra przy pobliskim rondzie Daszyńskiego, nazywanym też od pewnego czasu rondem Ghelamco, jako że deweloper planuje w pobliżu jeszcze dwie inne duże realizacje. To 180-metrowy Spinnaker Office Tower oraz kompleks Sienna Towers, składający się z dwóch budynków o wysokości 130 metrów i jednego 86-metrowego.

Towarowa OdNowa
Budynek administracyjny Wojskowych Zakładów Graficznych zaadaptowany ostatnio przez firmę Ghelamco na nowoczesny biurowiec. Widok od strony ul. Towarowej; fot. Tomasz Żylski

Według szacunków firmy doradczej JLL, w okolicach ronda Daszyńskiego znajduje się obecnie ponad 500 tys. m2 biur, ale zgodnie ze wstępnymi zamierzeniami inwestorów w perspektywie najbliższych 5 lat zasoby dzielnicy mają szanse powiększyć się o około milion metrów kwadratowych, tworząc zagłębie biznesowe porównywalne z Mokotowem.

By jednak nie powtórzyć popełnionych tam błędów, wolscy deweloperzy starają się wprowadzać dodatkowe funkcje miastotwórcze, które przyciągałyby w ten rejon mieszkańców także po godzinie 17.00 i w weekendy. W parterach biurowca Karolkowa Businesss Park spółka K.B.P. urządziła sklepy i lokale usługowe.

Towarowa OdNowa
Projekt powstały w ramach warsztatów Nowa Towarowa; il. TO-WA-RO-WA (Tomasz Duda, Kamil Miklaszewski, Krzysztof Pasternak, Karol Szparkowski)

Na terenie dawnej fabryki Norblina, której historyczne obiekty Grupa Capital Park przebudowuje na rozległy kompleks biurowo-usługowy, w każdą sobotę i środę działa cieszący się dużą popularnością biobazar, który ma tam pozostać również po zakończeniu realizacji, a w planach jest jeszcze urządzenie plenerowej ekspozycji zabytkowych maszyn. Dużym zaangażowaniem wykazała się też firma Ghelamco, urządzając między budynkami wchodzącymi w skład kompleksu Warsaw Spire blisko 1,5-hektarowy, ogólnodostępny plac z założeniem wodnym i galerią sztuki na świeżym powietrzu, na który otwierają się kawiarnie i restauracje.

Już niedługo będzie on połączony z zielonym pasażem, który w ramach sąsiedniego kompleksu Generation Park zapowiada zrealizować Skanska. Ci dwaj ostatni inwestorzy włączyli się ponadto w szczególne przedsięwzięcie realizowane na terenie dzielnicy z inicjatywy Wolskiego Centrum Kultury, warszawskiego oddziału SARP, Pracowni Badań i Innowacji Społecznej „Stocznia” oraz Muzeum Woli.

Towarowa OdNowa
Projekt powstały w ramach warsztatów Nowa Towarowa; il. TO-WA-RO-WA (Tomasz Duda, Kamil Miklaszewski, Krzysztof Pasternak, Karol Szparkowski)

Zakrojony na kilka lat projekt, pod nazwą Nowa Towarowa, zakłada m.in. redefinicję roli ulicy w przestrzeni miasta i opracowanie różnych programów przemian jej otoczenia, tak by stała się bardziej przyjazna mieszkańcom.

Ta ważna wolska arteria stanowi dziś fragment śródmiejskiej obwodnicy, ale z uwagi na liczne inwestycje biurowo-mieszkalne w sąsiedztwie, władze Warszawy przymierzają się, by funkcję tę przejęła w przyszłości położona nieco dalej na zachód al. Prymasa Tysiąclecia. Tak istotna zmiana musi być prowadzona rozważnie, według z góry założonego całościowego planu obejmującego działania przestrzenne, ekonomiczne i społeczne. Tylko w ten sposób można zapewnić zrównoważony i trwały rozwój tego rejonu miasta – mówi „A-m” Marlena Happach, prezes stołecznego SARP-u i jedna z osób od początku zaangażowanych w projekt Nowa Towarowa.

Towarowa OdNowa
Projekt powstały w ramach warsztatów Nowa Towarowa; il. 4 – Park Laboratorium (Mateusz Adamczyk, Marta Gendera, Agata Woźniczka)

W ramach inicjatywy pod koniec ubiegłego roku odbyły się warsztaty, których celem było znalezienie pomysłów na nowe rozwiązania przestrzenne i funkcjonalne dla Towarowej. Do udziału zaproszono sześć zespołów.

Przygotowane przez nich koncepcje mają stać się podstawą do przygotowania programu rewitalizacji przestrzeni ulicy i założeń konkursów na przebudowę jej poszczególnych fragmentów, organizowanych we współpracy z deweloperami. Na razie zamykamy pierwszy etap projektu. Wkrótce opublikujemy katalog gotowych rozwiązań i rekomendacji. W sprawie następnych działań, czekamy na decyzję władz miasta i zainteresowanych inwestorów – wyjaśnia koordynatorka projektu Hanna Nowak-Radziejowska.

Towarowa OdNowa
Projekt powstały w ramach warsztatów Nowa Towarowa; il. Cztery Pory Woli (autorzy: Tomasz Bojęć, Przemysław Chimczak, Paweł Jaworski, Maciej Warot)
Nowa Wola w świetle neonów Kolorowe neony rozświetliły przestrzeń u stóp wieżowca Warsaw Spire. Na wystawie Neon Inn zaprezentowano nowe prace polskich artystów, zrealizowane z wykorzystaniem wynalezionej przed ponad wiekiem techniki.
Warsaw Spire w Warszawie 220-metrowy budynek Warsaw Spire ustępuje wysokością jedynie Pałacowi Kultury. To jednocześnie największy pod względem powierzchni zespół biurowy w Polsce – o odniesieniach obiektu do poprzemysłowej tożsamości Woli, wymaganiach stawianych przed współczesną architekturą wysokościowców i wykreowaniu między budynkami wchodzącymi w skład kompleksu nowego rodzaju przestrzeni publicznej – piszą Krzysztof Domaradzki i Ewa Kuryłowicz.
Plac po nowemu – o nowej przestrzeni publicznej wokół Warsaw Spire Krzysztof Domaradzki Ambicje inwestora nie ograniczyły się wyłącznie do uzyskania maksymalnej wysokości budynku. W otoczeniu Warsaw Spire powstał tzw. plac Europejski. Ważnym elementem jego zagospodarowania jest woda, która występuje tu w różnych formach. Widać, że jest zapotrzebowanie na nowy rodzaj przestrzeni miejskiej, która może w przyszłości tworzyć genius loci współczesnej Warszawy – pisze Krzysztof Domaradzki.
Marzenie o wieży – o Warsaw Spire Ewa Kuryłowicz Marzenie o „wieży aż do nieba” przekracza czas, granice i narodowości. Istnieją w obrębie tego typu budynków takie, w których pogodzono zagadnienia interpretacji specyfiki danego miejsca z wymogami związanymi z konstrukcją, ochroną przeciwpożarową, ewakuacją czy szybkością poruszania się w pionie między kondygnacjami – szczególnymi w projektach drapaczy chmur. Moim ulubionym jest 100-piętrowy John Hancock Center z Chicago, nierozerwalnie związany z Windy City, jego nastrojem, kolorytem, jednoczesnym niezwykłym pragmatyzmem i romantyzmem – pisze Ewa Kuryłowicz.
Nie tylko miejsce pracy – o projekcie Warsaw Spire Johny Eyers i Adam Wagner Zaprojektowaliśmy kompleks biurowy składający się z trzech obiektów: 180-metrowej dominanty, która wraz z iglicami sięga 220 metrów, oraz dwóch 55-metrowych budynków bo bokach. Połączenie nowoczesnych technologii, korporacyjnych wyzwań i pędu współczesnego świata z możliwością znalezienia chwili oddechu, zwrócenia się w kierunku przyrody wraz z wykreowaniem miejsca spotkań dla grona przyjaciół lub znajomych. To wszystko dla tysięcy ludzi, którzy tutaj będą pracowali oraz dla wszystkich innych mieszkańców miasta i turystów.
Warsaw Spire w Warszawie Wyzwaniem podczas budowy kompleksu było wykonanie trójwymiarowej, łupinowej fasady wieżowca i montaż wieńczącego go 40-metrowego masztu, ale także znalezienie pomysłu na zagospodarowanie ogólnodostępnego placu między obiektami, tak aby stanowił atrakcyjną i wielofunkcyjną przestrzeń publiczną – o realizacji najwyższego obecnie biurowca w Warszawie pisze Adam Wagner z biura Projekt Polsko-Belgijska Pracownia Architektury.