Nowe mieszkania we Wrocławiu

Postawili osiedle na palach i z rzeźbą Oskara Zięty. Apartamenty klasy premium w miejscu biurowca IKSAiP z lat 70.

W miejscu dawnej zabudowy biurowo-magazynowej IKSAiP przy parku Szczytnickim we Wrocławiu powstało nowe osiedle. To zespół 10 bloków, które zaprojektowało lokalne studio Group-Arch, a buduje RealCo Property Investment and Development, część grupy Warsaw Equity Group. Firma otrzymała już pozwolenie na użytkowanie. Osiedle jest na palach, a na dziedzińcu stoi rzeźba Oskara Zięty, która ma nawiązywać do wrocławskiej Iglicy.

Spis treści

  1. Apartamenty przy Parku Szczytnickim od Group-Arch
  2. Osiedle w miejscu IKSAiP we Wrocławiu
  3. Posadowienie pośredni: równomierne osiadanie budynków i stabilizacja konstrukcji
  4. Rzeźba Hempel Oskara Zięty 
  5. Inwestycja firmy deweloperskiej RealCo
  6. Apartamenty przy Parku Szczytnickim. Wizualizacje
Biennale Wenecja 2025

Apartamenty przy Parku Szczytnickim od Group-Arch

Apartamenty przy Parku Szczytnickim Wrocław, ul. Różyckiego 1C
Autorzy: Group-Arch
Inwestor: RealCo Property Investment and Development
Realizacja: 2024

W 2025 RealCo Property Investment and Development, część grupy Warsaw Equity Group, poinformowała, że kończy Apartamenty przy Parku Szczytnickim, od kilku miesięcy ma już też pozwolenie na  użytkowanie.

– Realizacja tej inwestycji była wyjątkowym wyzwaniem. Pierwszym kluczowym elementem realizacji inwestycji był proces przesadzania dużych drzew i zapewnienie ochrony sąsiadującego parku – mówi Dawid Waś, Dyrektor Pionu Operacyjnego RealCo – Wiązało się to ze ścisłą współpracą z szerokim gronem specjalistów z różnych dziedzin, takich jak dendrologia, entomologia, arborystyka czy chiropterologia. Dzięki tym działaniom drzewostan otaczający kompleks i zamieszkująca go fauna, zostały już na etapie budowy otoczone specjalistyczną opieką i stanowią ważny rezerwuar gwarantujący przyszłym mieszkańcom prawdziwą bliskość natury – dodaje Waś.

Osiedle w miejscu IKSAiP we Wrocławiu

Osiedle stanęło w miejscu IKSAiP (Instytutu Komputerowych Systemów Automatyki i Pomiarów), czyli budynku z roku 1977, który był pozostałością tzw. "planów pięcioletnich" z epoki PRL. To był budynek w konstrukcji szkieletowej z elewacją kurtynową, czyli osłaniającą konstrukcję, ale nie będącą jej elementem, która pozwalała na maksymalne przeszklenie i doświetlenie wnętrza. Rozebrano go w 2002 roku.

Posadowienie pośredni: równomierne osiadanie budynków i stabilizacja konstrukcji

Konieczne było w tym przypadku posadowienie pośrednie zrealizowane przy pomocy grup kolumn przemieszczeniowych połączonych oczepami, które pozwolą zapewnić równomierne osiadanie budynków i stabilizację konstrukcji. Takie posadowienie wykonuje się na palach, mikropalach, kolumnach betonowych i cementowo-gruntowych, baretach, układach ścian szczelinowych lub z zastosowaniem grodzic stalowych w celu wzmocnienia podłoża.

Rzeźba Hempel Oskara Zięty 

Na osiedlu jest centralny dziedziniec, a na nim 7,5-metrowa rzeźbę autorstwa Oskara Zięty. Sam artysta przyznał w rozmowie z red. Julią Dragović w rozmowie dla A-M, że to dla niego ważny projekt.

To projekt, o którym myślałem od lat. Gdy inwestor powiedział o lokalizacji rzeźby, pomyślałem: w końcu się uda! Rzeźba jest przy Parku Szczytnickim we Wrocławiu, a około kilometr dalej znajduje się obiekt, który bardzo podziwiam, jeden z piękniejszych obiektów artystycznych w Polsce. Iglica. Piękna forma, w pięknych proporcjach. Wielokrotnie chciałem włączyć Iglicę w naszą twórczość. Teraz udało się zrealizować rzeźbę, która jest jej interpretacją. Nasz obiekt nazwaliśmy Hempel – by ponownie zwrócić oczy wrocławian i turystów na Iglicę i jej autora. Nie tylko na krasnale. 

Inwestycja firmy deweloperskiej RealCo

Wcześniej pisaliśmy: Osiedle Apartamenty przy Parku Szczytnickim powstaje przy ul. Różyckiego we Wrocławiu. Projekt założenia na zlecenie firmy RealCo opracowało wrocławskie biuro Group-Arch. W ramach inwestycji zaplanowano 10 czterokondygnacyjnych budynków z tarasami użytkowymi na dachach. Zespół oferuje 133 mieszkania o powierzchni od 41 do 126 m².

Czytaj też:

Kolorowy blok we Wrocławiu z lat 90.

Rozplanowane niesymetrycznie obiekty wykończone są ceramicznymi, jasnobeżowymi płytkami w układzie poziomym i pionowym, podkreślającym nisze okienne. Dużą uwagę autorzy przywiązali do aranżacji przestrzeni osiedla. W obrębie założenia, realizowanego w dużej części na płycie podziemnego garażu, maja pojawić się nowe drzewa o obwodzie pnia od 25 do 50 cm i efektowne meble miejskie. Wytyczono też alejki z przepuszczalnych nawierzchni, które będą bezpośrednio powiązane ze ścieżkami parku Szczytnickiego.

Apartamenty przy Parku Szczytnickim. Wizualizacje