Architektura MuratorProjektyBrowary Warszawskie – wmurowano kamień węgielny pod nowy miejski kwartał na Woli

Browary Warszawskie – wmurowano kamień węgielny pod nowy miejski kwartał na Woli

Na terenie dawnego browaru Haberbusch i Schiele na warszawskiej Woli powstaje kilkanaście budynków mieszkalnych i biurowych. Nowa zabudowa będzie sąsiadować z poddaną renowacji historyczną architekturą. Projekt Browarów Warszawskich opracowała pracownia JEMS Architekci.

Browary Warszawskie na Woli
Źródło: materiały prasowe

W czerwcu wmurowano kamień węgielny pod Browary Warszawskie – kompleks budynków, który powstaje w kwadracie ulic Grzybowskiej, Wroniej, Chłodnej i Krochmalnej, w sąsiedztwie nowych inwestycji i historycznej, miejskiej zabudowy. Obejmujący 4,5 hektara teren to miejsce, gdzie od 1846 roku działał warszawski browar Haberbusch i Schiele, największy w Królestwie Polskim i jeden z najważniejszych w Europie. Po drugiej wojnie światowej jego działalność kontynuowały Browary Królewskie, a produkcja trwała niemal nieprzerwanie do 2004 roku. Plany inwestora, firmy Echo Investment, obejmują renowację zabytkowej warzelni i laboratorium oraz dużego fragmentu piwnic. Historyczne zabudowania zyskają współczesne otoczenie - pięć nowych budynków mieszkalnych i trzy biurowe.

To koncepcja, która przywróci ten kwartał Warszawie i warszawiakom. W poszanowaniu dla historii, dążąc do przywrócenia naturalnej ciągłości rozwoju miasta, przez lata w tym miejscu przerwanej, nasz projekt tworzy ramy dla nowoczesnego, wielofunkcyjnego miejskiego środowiska i odpowiada na zróżnicowane, ludzkie potrzeby – mówi Olgierd Jagiełło, współzałożyciel i wspólnik w firmie JEMS Architekci, która zaprojektowała Browary Warszawskie.

Poszczególne elementy założenia połączą, a jednocześnie otworzą na miasto ogólnodostępne przestrzenie publiczne - plac przy historycznym budynku Warzelni, Brama Browarów od strony ulicy Grzybowskiej i tzw. plac Śniadaniowy pomiędzy budynkami mieszkalnymi w północnej części działki. Wokół nich powstaną restauracje, kawiarnie, sklepy i punkty usługowe. Szczególnym elementem całego założenia będzie też odrestaurowany fragment (ok. 1 750 m2) XIX-wiecznych piwnic, gdzie przewidziano lokale gastronomiczne i handlowe. Nad piwnicami powstanie ogród centralny o powierzchni 1 500 m2. Będzie to nawiązanie do jeszcze wcześniejszej historii Woli, która – zanim przekształciła się w zagłębie przemysłowe – była dzielnicą sadów i ogrodów. Do dyspozycji mieszkańców, spacerowiczów, turystów i pracowników firm, które będą miały tu swoje biura, będzie łącznie aż 15 700 m2 otwartego terenu, umożliwiającego swobodny spacer przez Browary Warszawskie przez całą dobę. W ramach inwestycji powstaną też nowe ulice, w tym nowy odcinek Krochmalnej.

Dziś teren Browarów Warszawskich to jedna z największych stołecznych budów. Realizowana jest już m.in. podziemna część budynków mieszkalnych. W czerwcu rozpoczęto realizację pierwszego z nich, położonego najbliżej skrzyżowania Wroniej i Chłodnej, który osiągnie wysokość siedmiu kondygnacji. Zakończenie budowy Browarów Warszawskich zaplanowano na 2020 rok, ale pierwsi mieszkańcy wprowadzą się tu już za dwa lata.

Apartamenty przy Bramie projektu JEMS Architekci Zakończyła się budowa Apartamentów przy Bramie: nowego zespołu mieszkaniowego projektu JEMS Architekci na terenie Browarów Warszawskich. Wszystkie dostępne tu lokale przeznaczone są na długoterminowy wynajem.
Kompleks Rajska 8 / Gdańsk Logika, czystość i modularność to od zawsze znaki rozpoznawcze JEMS. Widoczne są także w budynkach nowej inwestycji w Gdańsku – pisze Monika Arczyńska.
Heweliusza 18 – JEMS Architekci zaprojektowali nowy biurowiec w centrum Gdańska We wrześniu oddano do użytku budynek Heweliusza 18, który jest częścią nowego kompleksu biurowo-mieszkalnego projektu studia JEMS Architekci. Jednym z pierwszych najemców obiektu jest redakcja portalu Trojmiasto.pl.
Hotel PURO Warszawa Centrum W Warszawie oddano do użytku kolejny hotel projektu Jemsów! Ośmiokondygnacyjny budynek stanął przy ul. Widok w samym centrum miasta.
Planeta Lem na Warszawskich Targach Książki! 24 maja na Warszawskich Targach Książki odbędzie się prezentacja zwycięskiej koncepcji Centrum Literatury i Języka Planeta LEM autorstwa biura JEMS Architekci. Po spotkaniu dyskusja: czemu służą domy literatury i czy mogą stać się miejską atrakcją na miarę najciekawszych muzeów i zabytków?
Teatr Muzyczny w Poznaniu według Jemsów Wyniki konkursu na nową siedzibę Teatru Muzycznego w Poznaniu wzbudziły wyjątkowo gorące dyskusje. Dziś prezentujemy pracę biura JEMS Architekci, które zdobyło w nim drugą nagrodę.