Browary Warszawskie na Woli

i

Autor: Archiwum Architektury Źródło: materiały prasowe

Browary Warszawskie – wmurowano kamień węgielny pod nowy miejski kwartał na Woli

2017-07-13 13:51

Na terenie dawnego browaru Haberbusch i Schiele na warszawskiej Woli powstaje kilkanaście budynków mieszkalnych i biurowych. Nowa zabudowa będzie sąsiadować z poddaną renowacji historyczną architekturą. Projekt Browarów Warszawskich opracowała pracownia JEMS Architekci.

W czerwcu wmurowano kamień węgielny pod Browary Warszawskie – kompleks budynków, który powstaje w kwadracie ulic Grzybowskiej, Wroniej, Chłodnej i Krochmalnej, w sąsiedztwie nowych inwestycji i historycznej, miejskiej zabudowy. Obejmujący 4,5 hektara teren to miejsce, gdzie od 1846 roku działał warszawski browar Haberbusch i Schiele, największy w Królestwie Polskim i jeden z najważniejszych w Europie. Po drugiej wojnie światowej jego działalność kontynuowały Browary Królewskie, a produkcja trwała niemal nieprzerwanie do 2004 roku. Plany inwestora, firmy Echo Investment, obejmują renowację zabytkowej warzelni i laboratorium oraz dużego fragmentu piwnic. Historyczne zabudowania zyskają współczesne otoczenie - pięć nowych budynków mieszkalnych i trzy biurowe.

To koncepcja, która przywróci ten kwartał Warszawie i warszawiakom. W poszanowaniu dla historii, dążąc do przywrócenia naturalnej ciągłości rozwoju miasta, przez lata w tym miejscu przerwanej, nasz projekt tworzy ramy dla nowoczesnego, wielofunkcyjnego miejskiego środowiska i odpowiada na zróżnicowane, ludzkie potrzeby – mówi Olgierd Jagiełło, współzałożyciel i wspólnik w firmie JEMS Architekci, która zaprojektowała Browary Warszawskie.

Poszczególne elementy założenia połączą, a jednocześnie otworzą na miasto ogólnodostępne przestrzenie publiczne - plac przy historycznym budynku Warzelni, Brama Browarów od strony ulicy Grzybowskiej i tzw. plac Śniadaniowy pomiędzy budynkami mieszkalnymi w północnej części działki. Wokół nich powstaną restauracje, kawiarnie, sklepy i punkty usługowe. Szczególnym elementem całego założenia będzie też odrestaurowany fragment (ok. 1 750 m2) XIX-wiecznych piwnic, gdzie przewidziano lokale gastronomiczne i handlowe. Nad piwnicami powstanie ogród centralny o powierzchni 1 500 m2. Będzie to nawiązanie do jeszcze wcześniejszej historii Woli, która – zanim przekształciła się w zagłębie przemysłowe – była dzielnicą sadów i ogrodów. Do dyspozycji mieszkańców, spacerowiczów, turystów i pracowników firm, które będą miały tu swoje biura, będzie łącznie aż 15 700 m2 otwartego terenu, umożliwiającego swobodny spacer przez Browary Warszawskie przez całą dobę. W ramach inwestycji powstaną też nowe ulice, w tym nowy odcinek Krochmalnej.

Dziś teren Browarów Warszawskich to jedna z największych stołecznych budów. Realizowana jest już m.in. podziemna część budynków mieszkalnych. W czerwcu rozpoczęto realizację pierwszego z nich, położonego najbliżej skrzyżowania Wroniej i Chłodnej, który osiągnie wysokość siedmiu kondygnacji. Zakończenie budowy Browarów Warszawskich zaplanowano na 2020 rok, ale pierwsi mieszkańcy wprowadzą się tu już za dwa lata.