wystawy

Produkt mieszkanie. Nowa wystawa w ZODIAKU w Warszawie

2024-11-14 12:00

W najbliższą niedzielę, 17 listopada 2024 r. w Warszawskim Pawilonie Architektury Zodiak odbędzie się otwarcie kolejnej wystawy. "Produkt mieszkanie" będzie można oglądać do 16 lutego 2025 r.

Architektura w drodze: Pszczyńskie Centrum Kultury

Spis treści

  1. Wysokie ceny mieszkań w Polsce
  2. Kryzys mieszkaniowy i jego uwarunkowania systemowe
  3. Mieszkania są zależne od systemu i rynku
  4. Rozwój budownictwa i rynku mieszkaniowego w Warszawie
  5. Owoc warsztatów z października 2024 r.
  6. Wydarzenia towarzyszące wystawy
  7. Komentarz kuratorki, Zofii Piotrowskiej dla "Architektury-murator"
  8. Produkt mieszkanie – podstawowe dane wystawy

Wysokie ceny mieszkań w Polsce

Mieszkalnictwo stało się w ostatnim czasie jednym z najgorętszych tematów poruszanych w debacie publicznej. Nie ma wątpliwości, że obecnie mierzymy się z kryzysem dostępności cenowej mieszkań we wszystkich dużych miastach Polski. Dotyczy on zarówno mieszkań na wynajem, jak i na sprzedaż.

Kryzys mieszkaniowy i jego uwarunkowania systemowe

Wystawa Produkt mieszkanie nie prezentuje jednak katalogu rozwiązań tego kryzysu, skupia się na zaprezentowaniu jego uwarunkowań systemowych.

  • Kuratorzy wystawy postanowili przyjrzeć się nie tylko problemom ze znalezieniem dachu nad głową, ale temu jaki ten dach jest – czy spełnia nasze potrzeby i czy dobrze się nam pod nim mieszka.
  • Zbadali typowe warszawskie mieszkania powstające w różnych systemach gospodarczych, porównując ich wielkość, układ pomieszczeń.

Szczególną uwagę zwrócili na to, że ważna jest nie tylko cena nowych mieszkań, ale również ich jakość.

Zobacz też:

Przestrzeń mieszkania wpływa na nasze wybory życiowe, samopoczucie i zdrowie, niezależnie od tego, czy na zakup jego przeznaczyliśmy wszystkie oszczędności, czy je wynajmujemy. Jednak w procesie inwestycyjno-budowlanym gubi się często podstawowy fakt, że jego efektem powinien być dom, służący komuś za miejsce do życia.

Mieszkania są zależne od systemu i rynku

Mieszkanie jest produktem złożonego procesu. To nie tylko „maszyna do mieszkania”, której forma zaprojektowana jest tak, aby najefektywniej spełniać swoją funkcję – zapewniać miejsce codziennego życia, wypoczynku, czy nawet pracy. Mieszkanie wpisane jest również w systemową strukturę – jego forma jest efektem prowadzonej polityki, uchwalonych regulacji, a jednocześnie służy osiąganiu zysków finansowych.

Rozwój budownictwa i rynku mieszkaniowego w Warszawie

Wystawa pokazuje historyczny rozwój systemu mieszkaniowego w Warszawie – od okresu PRL, przez pierwsze realizacje rynkowe, aż po sytuację obecną, w której coraz częściej zabudowa wielorodzinna pełni funkcję inwestycji finansowej. Bada sposób zmiany systemowe oddziałują na kształt i jakość budowanych mieszkań – jak wyglądają i komu służą warszawskie mieszkania?

Czytaj też:

Architektura Murator Google News
Autor:

Owoc warsztatów z października 2024 r.

W ramach trwających w październiku warsztatów, wraz ze studentami z Politechniki Warszawskiej, Wrocławskiej oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, uczestniczki i uczestnicy szukali odpowiedzi

  1. na pytanie o przyszłość architektury mieszkaniowej,
  2. o to jak zmiany systemowe mogą wpływać na przestrzeń projektowanych lokali.

Zbadali trzy możliwe ścieżki rozwoju systemu mieszkaniowego oscylujące pomiędzy pełnym utowarowieniem, a społeczną utopią. Wyniki tych rozważań zaprezentowane zostaną na wystawie.

Wydarzenia towarzyszące wystawy

Wystawie Produkt mieszkanie towarzyszyć będą dyskusje i wykłady, organizowane m.in. we współpracy z Stowarzyszeniem Mieszkaniowym WSPOŁ oraz Ambasadą Królestwa Niderlandów.

Spotkania dotyczyć będą wyzwań związanych z kryzysem mieszkaniowym i pokazywać modelowe rozwiązania mieszkaniowe w kraju i na świecie. Zaplanowano debatę dotyczącą społecznego budownictwa mieszkaniowego i architektury mieszkaniowej realizowanej przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego oraz wykład prezentujący holenderskie podejście do projektów mieszkaniowych.

Komentarz kuratorki, Zofii Piotrowskiej dla "Architektury-murator"

Coraz więcej mówimy o kryzysie mieszkaniowym i problemie dostępności cenowej mieszkań w Polsce. Proponowane są różne rozwiązania. Podczas przygotowywania wystawy Produkt mieszkanie zależało mi na pokazaniu pełniejszego obrazu systemu mieszkaniowego w Warszawie, ze wskazaniem obszarów w których brakuje nam danych. W Polsce, czy to ze względu na brak woli samorządów, czy brak regulacji, nie badamy odpowiednio problemu mieszkalnictwa. Nie wiemy, jakie są czynsze w Warszawie, ile jest mieszkań użytkowanych jako biura, nie wiemy ile jest realnie pustostanów, nawet tych komunalnych. Jeśli mamy zająć się rozwiązywaniem problemu, musimy wiedzieć, gdzie leżą jego przyczyny.

Chcieliśmy też pokazać zależność pomiędzy powstającą architekturą a systemem - finansowym, czy prawnym. To wystawa dedykowana środowisku architektonicznemu. Pokazuje jak doprowadziliśmy do stopniowego pogorszenia jakości mieszkań. Nie przypominamy sobie, żeby w 2018 roku, kiedy nastąpiła prawie kompletna deregulacja przepisów, stowarzyszenia czy izby zawodowe protestowały. Narzekamy na prawo budowlane, zamiast zastanowić się, w jaki sposób regulacje ministerialne mogłyby nam pomóc projektować i realizować dobre mieszkania.

W ramach warsztatów ze studentami przygotowaliśmy projekty, które obrazują możliwe scenariusze przyszłości mieszkaniowej. Naprawdę wierzymy, że część wpływu na kierunek jaki obierzemy, posiadają architektki i architekci.

Produkt mieszkanie – podstawowe dane wystawy

Daty: 17.11.24 – 16.02.25 Miejsce: ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury, Pasaż Stefana Wiecheckiego "Wiecha" 4; 00-017 Warszawa Zespół kuratorski: Zofia Piotrowska, Łukasz Stępnik, Milena Trzcińska Organizator: Miasto St. Warszawa, Kwartalnik Architektoniczny RZUT Cena biletu: Wstęp wolny Godziny otwarcia: ZODIAK otwarty jest od wtorku do piątku w godz. 15:00-19:00, a w soboty i niedziele w godz. 12:00-19:00.

Wystawa Produkt mieszkanie w pawilonie Zodiak w Warszawie, 2024/2025

i

Autor: materiały prasowe plakat wystawy
Listen to "Architektura-murator. Podcast 30/30" on Spreaker.